Для багатьох представників роду людського оптимізація веб-сайту для досягнення високого положення в рейтингу пошукових систем зводиться до впровадження пари META-тегів, ну там ще підбору відповідних заголовків, — і це вважається достатнім. Давним-давно, за синіми небесами, в далекій галактиці SEO, ця тактика працювала. До нещастя для тих, хто намагається оптимізувати свої сайти, і на щастя для тих, хто користується пошуковими системами для отримання інформації, такий стан справ вже давно застаріло.

Зараз при «зважуванні» і оцінці вашого сайту в розрахунок беруться більше 80 критеріїв. Коли вирішується питання, на якому місці вам перебувати (і перебувати взагалі) в пошуковій системі, враховується і аналізується абсолютно все — від заголовків і META-тегів до контенту і ALT-тегів. Нещодавно Росс Данн, головний адміністратор відділу розміщення сайтів в StepForth, написав статтю, в якій перерахував основи оптимізації веб-сайтів. Стаття називалася «Оптимізація для пошукових систем за 10 хвилин».

В статті вказано ряд «внутрішніх» чинників, на які звертається увага при присвоєнні вашому сайті того чи іншого рейтингу. Але є і зовнішній фактор, до якого потрібно поставитися дуже серйозно — це посилання на ваш сайт. Самі по собі ці посилання є далеко не вирішальним фактором при визначенні вашого рейтингу, щоб отримати хороші бали, потрібно мати перш за все добре оптимізований сайт, але, при інших рівних умовах (скажімо, якщо сайти ваших конкурентів теж добре оптимізовані), посилання цілком можуть стати тією силою, яка визначить, спливти вам на поверхню або потонути під купою більш високо оцінених сторінок.

Посилання, які працюють

Перше, що вам варто взяти до уваги при линкообмене — кому потрібно лінкуватися з вами і з ким повинні слинковаться ви. Це два абсолютно різні питання, і, хоча вам і доведеться працювати над ними в одне і той же час, розглядати їх слід окремо.

Хто буде лінкуватися з вами? (вхідні посилання)

Підшукуючи сайт, який би розмістив посилання на ваш, задайте собі п’ять питань:

1. А не конкуренти вони вам?

Можете, звичайно, спробувати попросити розмістити на вас посилання на сайт компанії, що надає ті ж товари або послуги, що і ви. Але, за великим рахунком, це марна трата часу, який можна використати на пошук набагато більше корисних вам лінків до сайтів, яким буде вигідно рекламувати ваші товари та послуги.

2. Чи має цей сайт яке-небудь відношення до того, що представлено у вас?

Якщо ви продаєте, скажімо, засоби для чищення килимів, то лінк з сайту салону краси вам потрібен як рибі велосипед. Google і інші великі пошукові системи, визначаючи «вагомість» посилання, завжди дивляться на схожість контенту. Якщо зв’язку між вмістом сайтів немає ніякої, то посилання додадуть дуже мало значення, якщо додадуть взагалі. Краще сконцентруйтеся на сайти, контент яких яким-небудь чином співвідноситься з вашим.

3. Який рейтинг цей сайт має в Google?

Є у Google таке непогане пристосування, Google Toolbar називається. В просунутій версії цього тулбара є опція визначення рейтингу (PageRank) сайту, на якому ви в даний момент знаходитеся. Не будемо докладно зупинятися на тому, що таке PageRank (визначення можете подивитися на сайті Google), тільки запам’ятайте, що чим він вищий, чим краще (шкала 10-бальна, все, що оцінюється вище 4, вважається хорошим, вище 6 — відмінним). Якщо Google оцінив цей сайт високо, то посилання з нього буде цінуватися більше, ніж лінк з сайту з низьким рейтингом. Так що в гонитві за посиланнями основну увагу приділяйте тим сайтам, у яких PageRank вище або дорівнює 4. Google Toolbar можна безкоштовно завантажити з сайту Google, http://toolbar.google.com/.

4. Потрібно ставити відповідну посилання?

Питання про те, ставити відповідну посилання чи ні, обміркувати треба грунтовно. Чим більше до вас веде односторонніх лінків, тим краще для вас. Такі посилання вище цінуються. Про це ми ще поговоримо нижче.

5. Скільки вже є посилань на цій сторінці?

Скільки посилань у них вже є, і куди вони помістять лінк на вас — це теж варто взяти до уваги. Якщо ваше посилання буде розміщена на сторінці з сотнею інших — цінність її значно знизиться. Також для визначення «вагомості» посилання має значення, вгорі або внизу сторінки вона буде знаходитись.

Поміркувати тут, зрозуміло, є над чим, зате це збереже вам час і позбавить від зайвих розчарувань. Деякі люди нерідко вбивають цілі години, щоб досягти розміщення посилання на свій сайт на якій-небудь сторінці, яка їм подобається, а потім виявляється, що в цієї сторінки дуже низький рейтинг і посилання не має ніякої практичної цінності в «очах» пошукових систем.

Потрібно зауважити, що, загалом-то, БУДЬ входить лінк хоч чогось варта. Якщо у своїх пошуках ви набредете на сайт, схожий вам за тематикою і готовий розмістити на вас посилання, — витратьте 5 хвилин і слинкуйтесь з ним, нехай навіть його PageRank буде не більше 2. Але звичайно не все так просто, і от у більш складних випадках (наприклад, якщо треба домовитися з веб-майстром) вам будуть потрібні всі дані вище поради.

На кого посилатися вам? (Вихідні посилання)

До цього питання треба поставитися дуже серйозно — вихідні посилання можуть зробити дуже неабияке вплив на ваш рейтинг. Якщо ви ставите лінк на який-небудь сайт, то тим самим ви як би говорите: «Цей сайт має саме безпосереднє відношення до мого, і його контент зацікавить моїх відвідувачів.» Ось з цієї причини і варто гарненько подумати, чи потрібні вам двосторонні посилання. Ось кілька критеріїв, за якими можна визначити, чи варто ставити посилання на який-небудь сайт:

1. Узгоджується вміст цього сайту з вашим?

Як і у випадку з вхідними посиланнями, релевантність контенту повинна бути по можливості високою. Якщо на вашому сайті стоять посилання на сторінки, що не мають абсолютно ніякого відношення до того, що пропонуєте ви, цінність таких посилань практично дорівнює нулю, а в деяких випадках взагалі може знизити об’єктивний рейтинг вашого сайту.

2. А не конкуренти вони вам?

В цьому випадку треба думати про свої інтереси, а не про те, що скаже інший веб-майстер. Чи треба воно вам, ставити посилання на сайт, що надає абсолютно ті ж товари і послуги, що і ви? Якщо, звичайно, у цього сайту ДУЖЕ високий PageRank, і його веб-майстер не проти поставити відповідну посилання на вас, — тоді, мабуть, можна ризикнути і надати відвідувачам можливість заглянути до свого конкурента.

3. Який рейтинг цього сайту?

Багато хто помилково вважають, що будь-вихідний лінк зашкодить їх власним положенням. Зрозуміло, це не так. Причина непорозумінь — це, як правило, неграмотне линкование, а не посилання сама по собі. Збираючись слинковаться з ким-небудь, зверніть увагу на те, який PageRank присвоїв цього сайту Google. Як і у випадку з вхідними посиланнями, вихідний лінк на високо оцінений пошуковими системами сайт дасть безумовно позитивний ефект. Якщо всі ваші вихідні посилання на подібні сайти, контент яких до того ж узгоджується з вашим, — вони вам аж ніяк не зашкодять!

Шукаємо посилання

Так як вам потрібні лінки, які поліпшили б ваше становище в пошукових системах, почати краще всього з.. тих самих пошуковиків. Пара-трійка запитів — і ось вам сотні потенційних партнерів. Застосовуючи певну тактику, можна добитися і більш чітких результатів. Спосіб перший — дає кращі лінки в сенсі релевантності та рейтингу сторінок. Спосіб другий — дозволяє легко і відразу відшукати купу посилань.

1. Даєш якість!

Найпростіший спосіб добути високоякісні посилання, які б оцінили Google та інші подібні пошукові системи — це зробити запит, грунтуючись на власних ключових словах. У відповідь ви отримаєте набір сайтів, які пошукова система вважає найбільш для вашого запиту підходящими. А вже якщо система вважає, що користувачеві з подібними запитами ці сайти і потрібні, — логічно припустити, що посилання з цих сайтів на ваш, з відповідним контентом, будуть оцінені нею як гідні.

Втім, навіть не обов’язково скрупульозно слідувати своїм ключовим словами. На даному етапі линкостроения можете використовувати будь-які фрази, які здадуться вам характерними для ваших потенційних клієнтів. Просіть вподобані сайти слинковаться з вами, тільки не забувайте про даних вище радах і не захоплюйтеся сторінками конкурентів.

2. Даєш кількість!

Роздобути багато посередніх лінків набагато складніше, ніж кілька дуже хороших. Велика частина вищевикладених правил застосовна і тут. Вам потрібно, щоб шуканий сайт хоч якимось боком ставився до вашого, щоб його рейтинг в пошукових системах був досить високий, і щоб з його господарем було легко домовитися. Щоб цього домогтися, найпростіший спосіб — знову ж таки звернутися до пошукових систем. Але в цьому випадку процес пошуку буде дещо іншим.

Замість того, щоб набивати всі власні ключові слова, наберіть невелику орієнтовну фразу, а в кінці додайте «submit» або «add url». Це дасть вам список сайтів, які мають відношення до вашого запиту, і при цьому володіють додатковим бонусом: сторінкою для лінкування. На сайти, відкрито оголошують про те, що обмінюються лінками, як правило, легше потрапити (скажімо, у них є простенька форма-анкета, яку потрібно заповнити, замість того щоб листуватися з вебмайстром, тощо).

Ви здивуєтеся, побачивши, як багато хто з цих сайтів слинкуются з вами, навіть не вимагаючи відповідного посилання. Якщо анкета проста — заповнюйте і відправляйте. Якщо ж заповнення анкети вимагає яких-небудь значних зусиль (скажімо, потрібна інформація, якої у вас немає під рукою), або ж якщо вони хочуть зробити двосторонній лінк, то вам варто перечитати вищевикладені поради, щоб вирішити, чи вам воно треба витрачати свій час і/або поміщати відповідну посилання.

Буде якість — будуть посилання

А навіщо кому б то не було лінкуватися з вами, не вимагаючи відповідного посилання? Яка їм з цього вигода? Відповіді на ці запитання залежать від самого веб-сайту, його дизайну та контенту.

Найважливіший фактор, що впливає на вашу здатність залучити вхідні посилання на ваш веб-сайт — це якість самого сайту. Якщо у вашому розпорядженні є веб-сайт з хорошим дизайном, що містить значну кількість корисної інформації, то вам буде набагато легше схилити інших веб-майстрів співпрацювати з вами, так як ваш сайт буде представляти із себе цінний ресурс. А ось якщо у вашого сайту дизайн не блищить, та до того ж ще й цінної інформації кіт наплакав — тоді іншу сторону ніщо не зацікавить, їм просто нема чого з вами лінкуватися.

Наприклад: якщо ваш сайт присвячений чайного масла, і ви помістили на ньому величезну кількість інформації про маслі, його користь, та застосування його в медицині, не захаращуючи при цьому сайті виблискують і переливаються оголошеннями про розпродажі, — то у вас дуже непоганий шанс побачити посилання на себе, на інших сторінках, оскільки інформація, якою ви володієте, може бути корисна чи цікава відвідувачам цих сторінок.

Важливо пам’ятати наступне: Якщо ви хочете, щоб до вас вели односторонні посилання, то ви повинні надавати відвідувачам цих сайтів цінну інформацію, і притому в привабливому вигляді.

З чого почати

При створенні односторонніх входять лінків, зручніше за все починати з каталогів. У Мережі існують тисячі каталогів, присвячених самим різним сферам життя. Знайдіть такі, які б найкраще відображали запити ваших потенційних клієнтів і відправте в них заявку на розміщення.

Розіслали заявки у всі каталоги, що мають відношення до вашої продукції? Тепер переходимо до інших сайтів. Тепер вам потрібно скористатися правилами, викладеними вище, щоб визначити, скільки часу варто витратити на той чи інший лінк і як найкращим чином розподілити ваш дорогоцінний час для досягнення кожної з цілей.

Практикуємо в придбанні вихідних посилань

Питання про те, як організувати вихідні посилання на своєму сайті, теж треба обміркувати. Найнеобхідніше — зробити сторінку корисних ресурсів». Краще назвіть її «Корисні ресурси» або як-небудь у такому дусі, а не просто «Посилання» — це буде виглядати солідніше, як в очах користувачів, так і для рецензентів пошукових систем.

Розміщуючи більшість вихідних посилань на одній сторінці, ви не нашкодите оптимізації свого сайту, а крім того, у вас завжди буде місце для розміщення нових і нових лінків в майбутньому.

Кожен вихідний лінк повинен виглядати приблизно наступним чином:

ЧАЙНЕ МАСЛО (заголовок краще оформити у вигляді гіперпосилання)
Все, що ви хотіли дізнатися про чайному маслі!
Від історії його появи до різних можливостей використання, — чайне масло є необхідною приналежністю аптечки в кожному будинку.

Кожне посилання має містити описовий текст (а не що-небудь сумнівне кшталт «натисни сюди!»), а під посиланням повинно розташовуватися якісне опис ресурсу. Якщо не знаєте, як зробити опис — зверніться з проханням до власника сайту, як правило, їм дуже приємно, що відповідь ссылке приділяється так багато уваги.

І ще, напевно, буде краще, якщо вихідні посилання будуть відкриватися в новому вікні. Просто дивно, скільки вебмайстрів забуває про це. Якщо є можливість залишити відвідувача на своєму сайті, навіть якщо вікно браузера з вашим сайтом закриється іншим, на яке він дивиться в даний момент — скористайтеся нею. Так ви маєте набагато більше шансів, що відвідувач повернеться, ніж якщо б він повністю покинув вашу сторінку і мав би згадати про вас, щоб повернутися.

Висновки

Використовуючи ці, загалом-то, нескладні принципи, ваші зусилля по збору і поширенню посилань повинні дати непоганий урожай. Втім, як вже згадувалося раніше, линкообмен, як і META-теги, не є універсальним засобом, яке забезпечило б вам лідируюче положення в усіх каталогах і пошукових системах. Насамперед потрібно спорудити конкурентоспроможний і оптимізований веб-сайт, що постачає відвідувачів корисною інформацією у відповідь на їх запити. Линкообмен — це глазур. Без торта вона нічого не варта.