Продуктивність і швидкість завантаження вашого сайту є одними з головних чинників, що забезпечують зручність його використання. А з урахуванням зростання кількості малопотужних мобільних пристроїв, підключених до Інтернету, ці фактори стають ще важливішими.

Сайт на WordPress легко запустити і підтримувати, але, щоб зробити його продуктивним і відповідає сучасним вимогам, потрібні постійні додаткові зусилля. У цій статті я поясню, чому швидкість завантаження сайту має таке велике значення, і запропоную практичні поради щодо прискорення WordPress-сайту.

Чому важлива продуктивність

Перше враження, вироблене вашим сайтом, вкрай важливо. Всі переваги швидкого сайту можна перераховувати довго, але ми виділимо три головні:

1 Підвищення зручності використання

Давно доведено, що користувачі Інтернету люблять швидкі сайти і ігнорують повільні. Якщо ви дбаєте про відвідувачів вашого сайту, подбайте в першу чергу про швидкість його завантаження. Повільне завантаження сторінок – головна причина того, що користувач покидає сайт.

Згідно зі статистикою поцілунок метрики, 47% користувачів Інтернету очікують, що сайт завантажиться за 2 секунди. Якщо цього не відбувається, вони переходять на інші сайти.

2 Підвищення рейтингу в пошукових системах

Google звернув уваги веб-майстрів на важливість швидкого завантаження ще в 2010 році, коли перерахував швидкість завантаження сторінки в числі ранжирующих факторів.

Після чотирьох років одержимість Google швидкістю тільки зросла. Google очолив ініціативну групу під назвою Make the Web Faster (зробіть Мережа швидше), яка пропонує розробникам і веб-майстрам широкий вибір інструментів і ресурсів, спрямованих на побудову швидких сайтів.

Yahoo! також завжди виступав за швидкий Інтернет і підтримував базу знань за тематикою оптимізації веб-сайтів в рамках проекту Yahoo! Developer Network.

3 Підвищення відсотка конверсії

Проводилося безліч досліджень впливу швидкості завантаження сайту компанії на її успіх в Інтернеті. Найбільш відоме дослідження, проведене Amazon.

Статистичні дані, отримані цією компанією, говорять про те, що скорочення швидкості завантаження сторінок Інтернет-магазину на кожні 100 мс підвищує його прибуток на 1%.

Схожі дані опублікувала компанія Mozilla: кількість завантажень Firefox збільшилася на 15,4%, коли сторінка завантажень сайту Mozilla була оптимізована, і середній час її готовності зменшилася на 2,2 секунди.

Перевіряємо швидкість завантаження сайту

Перш ніж оптимізувати що-небудь, бажано протестувати вихідну продуктивність сайту, щоб зафіксувати відправну точку. Існує досить багато різних засобів вимірювання швидкості завантаження сайту у формі веб-сервісів, окремих програм або браузерних розширень. Найбільш популярними є:

 • Google PageSpeed Insights;
 • WebPagetest.org;
 • Pingdom Website Speed Test;
 • Розширення для браузера YSlow.

Всі ці інструменти мають схожий функціонал і надають користувачу дані вимірювань і ранжирування, так і поради щодо поліпшення продуктивності сайту. PageSpeed Insights додатково надає статистику користування мобільними браузерами:

Досліджуємо продуктивність WordPress

Крім загальних тестів завантаження сторінки, непогано було б отримати специфічну інформацію про завантаження сторінки з боку WordPress. Зрозуміло, отримавши загальну інформацію про завантаження і встановивши слабкі місця, можна спробувати відразу ізолювати проблему, наприклад, відключаючи по черзі окремі плагіни або змінюючи теми.

Але розумніше було б застосувати специфічні інструменти вимірювання продуктивності WordPress, з числа яких ми виділимо наступні:

 • P3 (Plugin Performance Profiler);
 • NewRelic.

P3 – надзвичайно зручний плагін для WordPress, який забезпечить вас даними про внесок кожного встановленого вами плагіна в загальний час завантаження сайту. За допомогою P3 можна в найкоротший час виявити потенційні проблеми і найбільш ресурсомісткі місця вашого сайту:

Прискорте ваш сайт на WordPress

NewRelic, крім загальної статистики, забезпечує також глибокий аналіз продуктивності вашого сервера веб-додатків, включаючи час, що йде на запити до СУБД і зовнішніх сервісів. Цей плагін буде надзвичайно корисний для тих, хто запускає WordPress на власному сервері.

Фактори продуктивності WordPress

На продуктивність вашого сервера впливають безліч факторів: від параметрів хостингу, DNS, конфігурації і доступних ресурсів сервера до вибраних тим, плагінів і навіть самого контенту.

Параметри хостингу або сервера

Що стосується розміщення сайту, то найдешевше рішення – не завжди краще. Якщо ви серйозно розраховуєте на швидке обслуговування великої кількості відвідувачів, вам варто подумати над вибором способу розміщення сайту. Віддаєте перевагу робити все самостійно?

Орендуйте сервер і налаштуйте його згідно з наявними посібникам. В іншому випадку варто скористатися спеціалізованим WordPress-хостингом.

Майте на увазі, що WordPress з особливо ресурсоємними плагінами може легко перевищити межі споживання пам’яті навіть на виділеному сервері, не кажучи вже про віртуальному хостингу. В цьому випадку допоможе власний сервер з оптимізованою під WordPress налаштуванням.

Спеціалізований WordPress-хостинг

WordPress-хостинг за останні роки зробив крок далеко вперед у зв’язку з великою популярністю цієї CMS. Великі гравці начебто GoDaddy пропонують спеціалізований хостинг з попередньо налаштованими опціями: щоденним резервним копіюванням, автоматичним оновленням ядра WordPress, спам-фільтром, кешуванням, захистом від DDoS та вірусів.

Довгий час вважалося, що віртуальний хостинг не розрахований на серйозну навантаження. Насправді серйозність хостингу залежить від конкретного провайдера.

Багато компаній навчилися оптимізувати свої сервери на всіх рівнях так, що сайти на них здатні витримувати величезну кількість трафіку. Просто проведіть своє маленьке дослідження і з’ясуйте репутацію хостера перед тим, як довірити йому свій сайт.

Вибір теми

Вибір теми може мати величезне значення у функціонуванні сайту. У високоякісній темі головне не те, як вона виглядає, а те, як вона ретельно зверстана і наскільки добре відповідає стандартам розробки для WordPress. При інших рівних варто вибрати для свого сайту ту тему, яка активніше оновлюється і краще підтримується.

Функціональність теми також дуже важлива, оскільки правильно обрана тема може скоротити число необхідних плагінів.

Кількість плагінів

На момент написання цієї статті в каталозі плагінів WordPress малося 31 539 плагінів з сумарною кількістю завантажень, рівним 672 957 182. Звичайно, така кількість корисностей не може не радувати розробника або адміністратора сайту, що бажає реалізувати якусь конкретну функцію.

Але в той же час велика спокуса встановити побільше крутих плагінів на випадок, якщо вони коли-небудь знадобляться, і забути про це.

На добротно побудованому сайті число встановлених плагінів прагне до мінімуму. Перед тим, як додати на сайт чергову фічу, запитайте себе, чи вона необхідна для того, щоб сайт виконував свою роботу.

Врахуйте, що WordPress досить функціональний «як є», і для багатьох завдань він зовсім не вимагає установки ніяких плагінів. Так що якщо сумніваєтеся, не встановлюйте нічого.

Якість плагінів

Вибирайте плагіни як можна більш ретельно, не бійтеся втратити зайві 10 хвилин на цьому етапі. Каталог плагінів WordPress надає вам інформацію, яка може допомогти вам здійснити ваш вибір:

 • рейтинг (від 1 до 5 зірок);
 • повідомлення про те, що плагін не оновлювався протягом двох років;
 • кількість завантажень;
 • посилання на форум підтримки;
 • коментарі користувачів.

Прискорте ваш сайт на WordPress

Встановлюйте тільки якісні плагіни: з високим рейтингом, великою кількістю завантажень, з видимою активністю розробників і користувачів.

Тримайте ваш сайт в чистоті і порядку

Управління сайтом передбачає виконання певних регулярних дій. Вчасно встановлюйте оновлення, пов’язані з безпекою сайту. Шукайте і виправляйте застарілі посилання. Перегляд журналів веб-сервера на предмет помилок.
Спам в коментарях є типовим продуктом життєдіяльності «чорного SEO».

Боти постійно шукають сайти, які коментарі, і засмічують їх повідомленнями і посиланнями заради досягнення своїх чорних цілей. Якщо не боротися з цим спамом, боти можуть вичерпати ресурси вашого сайту. Часто можна спостерігати в мережі, занедбані блоги, форуми та гостьові книги, завалені тисячами однотипних коментарів.

Хорошою практикою є заборона коментарів там, де вони не потрібні. Якщо вони потрібні, використовуйте вбудований в WordPress плагін Akismet або який-небудь сервіс по захисту від спаму.

Якщо хвиля спаму вже накрила ваш сайт, є плагіни, які допоможуть вам відновити порядок:

 • Delete All Comments;
 • WP DBManager;
 • WP-Optimize.

Мінімізація та комбінування додаткових файлів

Технології JavaScript, CSS і Web Fonts роблять Інтернет більш стильним і зручним, але вони збільшують розмір сторінок сайтів. Як видно зі статистики, зібраної HTTP Archive, розмір сторінок з червня 2013 року по червень 2014 року постійно зростав, в той час як кількість запитів на сторінку залишалося незмінним:

Прискорте ваш сайт на WordPress

Мінімізація – це процес видалення з файлів HTML, CSS і JavaScript пропусків та інших символів, що не використовуються браузером при відображенні сторінок. Це зменшує обсяг переданих даних.

Файли можуть бути об’єднані, щоб зменшити кількість запитів, які клієнт відправляє на сервер, щоб завантажити сторінку. У результаті зменшуються накладні витрати, пов’язані з виконанням кожного запиту, і, як наслідок, скорочується час завантаження сайту.

Існують плагіни, які здійснюють мінімізацію і комбінування ресурсів, наприклад:

 • Better WordPress Minify;
 • Ти-mize.

Стиснення зображень

Високоякісний контент – це те, що виділяє сайт з натовпу. В той же час не заважає упевнитися, що вміст надається сервером в правильному форматі та стиснутим до мінімально можливого обсягу (там, де це не погіршить враження, вироблене на відвідувача).

Є кілька корисних плагінів, які виробляють стиснення і адаптацію розміру існуючих і нових зображень у вашій медиатеке:

 • WP Smush.it;
 • Bulk Resize Media.

Прискорте ваш сайт на WordPress

Зазвичай такі плагіни працюють тільки з медіатекою. Тому вам доведеться також переконатися, що всі інші зображення, що зберігаються не в медіатеці, видаються у правильному форматі. Для іконок використовуйте спрайти чи шрифти.

Техніки попередньої і відкладеного завантаження зображень, застосовувані разом з нескінченним скролінгом, створюють ілюзію швидкого завантаження сайту. Не заважає вивчити їх, якщо ви будуєте чи підтримуєте сайт з великою кількістю важкої графіки.

Кешування

Кешування може значно прискорити завантаження сайту. В наші дні його легко реалізувати простий установкою плагіна.
Кешування в WordPress генерує і віддає користувачеві статичні HTML-файли замість звернень до інтерпретатору PHP і бази даних.

Крім прискорення, кешування також допомагає сайту витримати великий обсяг трафіку. Кешуючих плагінів трохи, і особливо популярні серед них:

 • WP Super Cache;
 • W3 Total Cache.

Щоб імітувати навантаження на сайт і виміряти продуктивність кешування, можна скористатися наступними інструментами:

 • бенчмарк веб-сервера Apache ab;
 • blitz.io;
 • lolader.io.

Ви можете створити простий тест, який імітує 100 запитів до п’яти одночасних з’єднаннях, набравши в консолі:

$ ab -n 100 -c 5 http://example.com/

Мережі доставки контенту (Content Delivery Network – CDN)

Якщо ваш сайт постійно отримує великий обсяг трафіку, і такі заходи, як підвищення продуктивності сервера і оптимізація сайту досягли своїх меж, то, можливо, прийшла пора організовувати свою мережу доставки контенту (CDN).

CDN передбачає зберігання статичних ресурсів (зображень, скриптів, стилів і т. д.) в декількох точках Мережі, по можливості максимально віддалених один від одного і наближених до споживачів вашого контенту.

На початку свого існування CDN був вкрай доріг, і його могли дозволити собі тільки Інтернет-гіганти. Але сьогодні існує кілька фірм, що надають послуги CDN за досить прийнятними цінами:

 • Max-cdn;
 • CloudFlare;
 • Amazon CloudFront.

Організація CDN безперечно варто своїх витрат, якщо ваша аудиторія розташована по всьому світу, або ваш проект передбачає багато запитів до статики.

Налаштування WordPress для використання CDN дуже проста і зводиться до вказівкою вашого аккаунта в CDN при налаштуванні кеширующего плагіна.

Висновок

Як бачите, існує досить багато факторів, що впливають на продуктивність веб-сайту. Настроювання продуктивності – це постійний процес моніторингу і внесення поліпшень. Для підтримки живого, розвивається веб-проекту необхідно постійно вести дослідження технічних характеристик та якості використання сайту.

Ще раз перерахуємо основні моменти цього процесу:

 • вибір якісного хостингу;
 • використання якісних тем і плагінів;
 • тестування продуктивності та виявлення вузьких місць;
 • використання тільки потрібних плагінів;
 • компресія, мінімізація, комбінування;
 • чистота і порядок на сайті;
 • використання кешування і розподіленої завантаження.

Переклад статті «Speed Up Your WordPress Site» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.