Рух – це гарант здорового та повноцінного життя не тільки для людини, але і для будь-якого ресурсу в інтернеті. Причому тут життя сайту? А притому, що чим більше рухів мишкою здійснює відвідувач, тим жвавіше стає сайт. Ось такий поведінковий фактор виходить!

Поведінкові фактори – що це?

Мається на увазі сукупність усіх дій, які роблять користувачі ресурсу під час перебування на сайті. Під поведінковим фактором розуміють повністю закінчену дію, що враховуються пошуковими системами при ранжуванні результатів пошуку у відповідь на користувальницький запит.

Ранжування – процес розподілу елементів (сайтів) у видачі результатів пошуку. При ранжируванні сортування результатів відбувається з урахуванням рівня релевантності ресурсу, відвідуваності, індексів цитування. Рівень поведінкових чинників при ранжируванні також враховується і відіграє вкрай важливу роль.

Дії, що входять до складу поведінкових факторів:

 • Вхід на сайт;
 • Авторизація;
 • Реєстрація;
 • Перехід за посиланнями;
 • Перегляд вмісту;
 • Завантаження;
 • Повернення на ресурс.

Загалом, навіть «байдикування» користувача на сайті позитивно впливає на популярність ресурсу.

Всього пару років тому при просуванні сайту на показники поведінкових факторів ніхто не звертав особливої уваги. Зовсім недавно все змінилося. І все тому, що до них змінилося ставлення з боку популярних пошукових систем.

Тепер вплив поведінкових факторів є чільним у процесі ранжирування. Тому аналіз їх показників обов’язково слід враховувати при SEO-оптимізації та просування ресурсу.

Як складаються стосунки між Яндексом і поведінковими факторами

Стосунки складаються дуже навіть добре. При цьому пошуковик всіляко підтримує моніторинг статистики поведінкових факторів сайтів. Під цей інструментарій в Яндекс.Метриці відведено ціле випадаюче меню:

Поведінкові фактори – основа здорового ресурсу

Показники поведінкових факторів, які враховуються пошуковими системами при ранжуванні:

 • Відсоток відмов – параметр показує відсоток відвідувачів, які залишили сайт відразу після перегляду головної сторінки сайту;
 • Глибина перегляду – як далеко углиб сайту заходять відвідувачі під час відвідування;
 • Періодичність повернення відвідувачів на сайт – простіше кажучи, чим більше кількість постійних користувачів ресурсу, тим вище буде сайт в результатах пошуку;
 • Час, проведений відвідувачем на сайті – враховується проміжок часу, який користувач провів на ресурсі протягом однієї сесії:

Поведінкові фактори – основа здорового ресурсу

Яндекс милий і добрий до тих сайтів, які «намагаються» чесним шляхом привернути до себе увагу користувачів. Таким чином, пошукова система всіляко намагається посадити у «своїх володіннях» принцип чесної конкуренції.

Не так давно в його функціонал був введений новий аналізатор поведінки користувачів. З його допомогою Яндекс намагається виділити ті ресурси, які користуються найбільшою популярністю у відвідувачів.

Тобто ідеально оптимізований по посиланнях і ключовими словами сайт може бути «вигнаний» з першої десятки видачі лише з-за того, що володіє малими показниками користувача активності.

Чесні методи підвищення показників користувальницьких факторів

Чесне просування сайту поведінковими факторами можливо. Воно грунтується на дотриманні певних правил і принципів. Ось вони:

 • Відмінний контент і зручний користувальницький інтерфейс – дизайн сайту повинен бути оригінальним і привабливим. При цьому розташування всіх елементів управління і навігація мають залишатися максимально простими і зрозумілими.

Для того щоб користувач залишався на ресурсі, потрібен цікавий і якісний контент, що приводить максимально достовірні дані:

Поведінкові фактори – основа здорового ресурсу

 • Оптимізація тексту головної сторінки під запит користувача – вміст головної сторінки ресурсу повинно максимально відповідати вводиться користувачем запитом. Тобто бути максимально релевантний. Така оптимізація проводиться шляхом насичення тексту сторінки ключовими словами;
 • Привабливість фрагменту – в ідеалі сніппет повинен давати користувачу коротку відповідь на введений запит. Саме повноцінність і привабливість фрагменту мотивує користувача перейти на сайт.

Сниппет – короткий зміст сторінки порталу, виведене пошуковою системою в результатах пошуку за запитом. Розташовується відразу під назвою і адресою ресурсу. Сниппет формується на основі вмісту тега (короткий опис матеріалу).

Поведінкові фактори – основа здорового ресурсу

 • Швидкодія сайту – ресурс повинен бути доступний для користувачів постійно. Тобто користувач не повинен чекати довго, поки завантажиться контент сайту. Тому не варто використовувати сильно «об’ємні зображення та елементи дизайну.
 • Систематичний моніторинг і аналіз показників поведінкових факторів – основа зростання популярності і підтримки високого рівня ресурсу в результатах ранжирування. Моніторинг здійснюється з допомогою інструментарію, що надається популярними спеціалізованими сервісами (Яндекс.Метрика і Google Analytics).

Поведінкові фактори – основа здорового ресурсу

Накрутимо потихеньку поведінковий фактор

Після того, як чаша вагів у оцінюванні сайтів пошуковими системами нахилилася у бік поведінкових факторів, попит на їх накрутку різко підвищився. По всьому інтернету почали з’являтися спеціалізовані сервіси по накрутці поведінкових факторів. І зрозуміло, що все це вони роблять не безкоштовно.

Вартість такої накрутки зазвичай обчислюється десятками тисяч рублів. І це далеко не межа.

На таких сервісах накрутка може відбуватися кількома способами:

 • Ручна накрутка відбувається з допомогою найнятих користувачів-гастарбайтерів. Чому гастарбайтерів? Та тому що тільки вони можуть за мізерну плату допомагати розкручувати сайт. Такий віддалений працівник, щоб заробити хоча б сто рублів, має цілу добу відвідувати і переходити із сайту на сайт. І повірте, йому все одно, про що ваш сайт і чим він займається. На підтвердження цих слів наводиться скріншот сторінки одного з ресурсів, що займається накручуванням поведінкових факторів. У ньому описані дії і їх вартість для виконавця:

Поведінкові фактори – основа здорового ресурсу

Від цього «летять» і рушили всі статистичні показники за віком та статтю відвідувачів. На думку деяких, від такої накрутки може страждати і тематична спрямованість сайту. Але Яндекс за останні пару років навчився розпізнавати і цей вид обману.

 • За допомогою ботів – накрутка відбувається з використанням спеціальних програм, що імітують поведінку користувачів. З ними Яндекс та інші пошуковики успішно борються кількома методами. Одним з них є капча.

Вона являє собою малюнок, на якому зображені «завуальовані» букви і цифри. На сьогоднішній день програми поки не навчилися розпізнавати символи, зображені на картинках.

Поведінкові фактори – основа здорового ресурсу

 • З допомогою програм-емуляторів, встановлених на ПК користувача – такі програмки встановлюються на комп’ютерах все тих же «віддалених гастарбайтерів». Але такі програмки пошуковики обчислюють дуже швидко.

Як видно, жоден із способів накрутки не гарантує хорошого результату. Мало того, є велика ймовірність попастися «на гарячому», і тоді свій сайт можна просто викинути в сміття. Тому що довіра пошукових систем практично неможливо відновити.

Все пропало, шеф! Все пропало…

Нічого не пропало. Якщо не вдається збільшити показники поведінкових факторів самостійно, то краще звернутися до справжніх професіоналів. Вони допоможуть підняти рейтинг ресурсу в пошукових системах чесним шляхом. Може це і займе більше часу, зате совість буде чистою, а результат справжнім.