Для будь-якого вебмайстра розділення вмісту сторінки (пагинация) є однією з найважливіших тем. Якщо у вас є величезна кількість контенту, вам важко обійтися без розбиття на сторінки. Крім того, що пагинация збільшує зручність користування вашим контентом, існують ще й аспекти SEO, про яких також варто задуматися.

Нумерація сторінок не ракетобудування, однак, в контексті SEO є кілька речей, які ви повинні знати. Перш ніж ми розглянемо ці особливості, давайте спочатку уточнимо різні типи пагинации сторінок і проблеми, до яких вони можуть призвести.

Типи пагинации

Коли ви думаєте про пагинации сторінок, ви, напевно, можете уявити тільки один або два типи, але існує ще багато інших методів. У багатьох аспектах вони схожі, але є й істотні відмінності з точки зору функціональності і зручності використання.

1. Розбивка статей

Це дуже поширений тип пагинации. Ви можете використовувати розбиття статті на сторінки, коли у вас є дуже довга стаття, яку ви не хочете виводити на одній сторінці. У цьому випадку ви просто розбиваєте її на кілька сторінок і розміщуєте посилання «Попередній» і «Наступна» в кінці кожної сторінки:

Кожна сторінка має різний URL-адресу, наприклад:

  • http://www.somesite.com/some_article-1.html;
  • http://www.somesite.com/some_article-2.html;
  • http://www.somesite.com/some_article-3.html;

Ви можете використовувати різні імена для кожної частини статті (тобто замість some_article-2.html ви можете використовувати part_name.html, де part_name — назва розділу), але це створює більше проблем для SEO, так що вам краще дотримуватися конвенції 1, 2, 3.

2. Пагинация галерей

При пагинации галереї зображень кожне зображення в галереї має свою власну сторінку. Точно так само, як і у випадку з розбивкою статті на сторінки, ви можете назвати окремі сторінки послідовно (1, 2, 3 і т. д.) після імені серії, або ви можете задати різні імена для кожного зображення, але в цьому випадку ви не будете показувати, що всі вони є частиною однієї галереї.

Для навігації також можуть бути використані посилання «Попередній» і «Наступна».

3. Пагинация категорій

Якщо у вас є сайт з величезною кількістю категорій і підкатегорій, і при перегляді списку категорій потрібно було б не один раз прокручувати сторінку вниз, часто використовується пагинация категорій.

4. Розбиття на сторінки тем форуму або блогу коментарів

Пагинация є дуже поширеним явищем для форумів, оскільки теми можуть бути надзвичайно довгими, і ви не хочете, щоб все це тяглося на одній сторінці. Те ж саме відноситься до записів у блогах з великою кількістю коментарів — потрібно просто розділити їх на сторінки і зв’язати між собою за допомогою посилань/кнопки «Попередня» / «Наступна».

5. Пагинация нескінченної прокручування

Пагинация нескінченного прокручування є останнім і найбільш популярним методом розбиття на сторінки. Зміст наступної сторінки додається безпосередньо до поточної сторінки, коли користувач прокручує вікно перегляду вниз.

Це робиться автоматично, і немає ніякої необхідності використовувати посилання/кнопки «Попередня», «Наступна» і «Інші» — все це обробляє скрипт пагинации.

Можливі проблеми

Як і у випадку з багатьма корисними речами, якщо ви не знаєте, як правильно реалізувати пагінацію, це може призвести до різних проблем.

1. Глибина сканування

Якщо посилання пагинации будуть некоректними, Google не зможе проіндексувати всі сторінки цієї серії. Більш того, Google має обмеження за кількістю сторінок, сканованих на одному сайті, і велику кількість сторінок, що може призвести до зниження глибини сканування.

Як я розповім далі, краще створити сторінку «Дивитися» і вказати Google індексувати цю сторінку і не чіпати окремі сторінки пагинации.

2. Дубльований контент

Дубльований контент — це дуже серйозна проблема SEO. Це може відбутися при пагинации, коли ви використовуєте загальну сторінку «Дивитися всі» разом з розбивкою на окремі сторінки. Я раджу використовувати rel=»nofollow» для розбивки сторінок. Тоді ви зможете сміливо включити сторінку «Дивитися всі».

3. Бідний контент

Був момент, коли Google любив сайти з кількома сторінками, навіть якщо на них поширювалось тільки одне зображення і / або невелику кількість тексту. Зараз це вже історія, і наявність такого бідного контенту може принести вам серйозні неприємності.

Бідний контент може доставити більше неприємностей у випадку з пагінація галерей зображень, тому що при інших типах пагинации у вас буде як мінімум один-два абзаци тексту на сторінці. Якщо ви не дозволяєте Google індексувати окремі сторінки зображень, але обслуговуєте їх через одну головну сторінку, у вас не буде проблем.

Крім того, ви можете додати більше контенту на сторінку зображення, наприклад, посилання на пов’язані елементи, схожі галереї і т. д., щоб зробити контент більш насиченим і задовольнити Google. Проблема з цим методом полягає в тому, що він може призвести до зниження щільності ключових слів, і в результаті, до зниження рейтингу.

Поради щодо коректної реалізації пагинации

Пагінацію зовсім неважко реалізувати на практиці правильно, але якщо ви цього не зробите, ви дуже скоро відчуєте на собі всі біди, які несе з собою некоректна пагинация. Ось кілька порад, як уникнути цього.

1. Коли використовувати пагінацію

Не існує універсальних правил з цього приводу, але ось деякі загальні рекомендації, які підходять для більшості випадків.

Якщо ви використовуєте пагінацію статті, то можете намалювати в конкретній точці лінію, по всьому сайту або в кінці розділу статті. Кінець розділу здається більш логічним місцем, але це може призвести до створення сторінки з дуже різною довжиною тексту.

У разі тем форумів і коментарів у блозі, краще, якщо ви будете розбивати теми і коментарі на сторінки по 10-20 повідомлень / коментарів. Звичайно, якщо повідомлення / коментарі дуже довгі, навіть по 20 вони не помістяться на один екран. Але це нормально.

Деяким користувачам більше підходить прокручувати сторінку вниз, ніж постійно натискати на кнопку «Наступний», «Наступний», «Наступна». Так що дотримуйтеся правила — від 10 до 20 повідомлень / коментарів на сторінку.

Що стосується пагинации категорій, я рекомендую переходити до нової сторінці після отримання 50-70 посилань. Деякі автори рекомендують 100 посилань або близько того, але це вже занадто багато. Особливо під час перегляду на мобільному пристрої.

2. Завжди створюйте змісту розбитих на сторінки статей

Раніше я вважала, що це само собою зрозуміле, однак, так як я часто бачу, що цей момент упущений, дозвольте мені зупинитися на ньому — завжди створюйте змісту (Table of Contents) для розбитих на сторінки статей.

Не думайте, що читачі будуть читати кожну сторінку вашої розбитої статті в порядку черговості. Дуже часто читачі читають введення, після чого хочуть перейти безпосередньо до розділу, який їх цікавить, пропускаючи все інше.

Якщо ви не надасте їм таку можливість (тобто якщо у вас немає змісту, за допомогою якого користувачі можуть вибрати потрібний розділ), то, швидше за все, вони відразу закриють сторінку після вступу.

Розмістіть зміст на видному місці — під заголовком або в полі поруч з першим пунктом. Не забудьте включити зміст на кожній сторінці розбитої статті, щоб користувачі могли переміщатися вперед і назад по статті, як їм заманеться.

Якщо ви використовуєте WordPress, то вам вже міг сподобатися плагін WP Table of Paginated Contents. Він обробляє все, що пов’язано з створенням змістів і надає безліч варіантів настройки.

За допомогою цього плагіна, ваші змісту будуть виглядати наступним чином:

Пагинация і SEO: можливі проблеми і рекомендації по використанню

3. Не забувайте про сторінці «Переглянути все»

Я вже кілька раз в цій статті згадувала, що сторінка «Дивитися всі» вирішує багато проблем SEO, пов’язані з пагінація сторінок.

Одна сторінка «Дивитися всі», на якій відображаються всі розділи пагинации, не тільки добре сприймається тими користувачами, які не люблять кликати по посиланню «Далі», вона також запобігає проблеми SEO.

Форуми є єдиним винятком із цього правила, тому що для них сторінка «Дивитися всі» не має сенсу. Для форумів вам просто потрібно розбивати теми на окремі сторінки — не існує способу обійти це.

Коли ви створюєте сторінку «Дивитися всі», вкажіть Google індексувати її і не стосуватися інших сторінок. Для того щоб уникнути покарання за дубльований контент, завжди використовуйте noindex для окремих сторінок.

Після відвідування ботом вашого сайту, вам, можливо, варто перевірити індексацію Google, чи відображає він в пошуку тільки загальну сторінку або також індексуються окремі сторінки. Це може здатися занадто клопіткою, але, повірте, санкції за дубльований контент принесуть вам набагато більше клопоту.

4. Якщо необхідно, використовуйте rel=»prev» rel=»next»

Якщо у вас є вагомі причини, по яких ви не можете використовувати сторінку «Дивитися всі», або якщо тип пагинации, який ви використовуєте, просто не допускає такого, ви завжди повинні використовувати rel=»prev» та rel=»next», аби Google індексував всі сторінки цієї серії.

Ці атрибути HTML повідомляють Google про послідовності індексування сторінок. Тим не менш, ви повинні знати, що бот Google може слідувати цим вказівкам, а може і не піти, так що впевненості, що всі ваші сторінки будуть проіндексовані, немає:

Пагинация і SEO: можливі проблеми і рекомендації по використанню

Більш детальну інформацію про те, як використовувати rel=»prev» та rel=»next» можна знайти тут.

Висновок

З пагінація пов’язані свої проблеми в плані юзабіліті і SEO, але їх не так вже складно вирішити. Так, якщо ви не правильно застосовуєте пагінацію, це може призвести до проблем, таким як зниження глибини сканування, дубльований контент або бідне зміст.

Проте якщо слідувати деяким простим принципам, ви можете користуватися перевагами від розбиття великого вмісту сторінки, не турбуючись про зниження юзабіліті вашого сайту або рейтингу в пошукових системах.

Переклад статті «Pagination and SEO: Red Flags and Best Practices» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.