Існує два основних фактора, за яким сторінки, наявні в базі пошуковика, будуть відсортовані при видачі. Це релевантність (тобто, наскільки розглянута сторінка пов’язана з темою запиту – фактори, описані в попередньому розділі) і кількість і якість зовнішніх посилань. Останній фактор також отримав назви посилальна цитованість, посилальна популярність або індекс цитування.

Індекс цитованості

Легко побачити, що простий підрахунок числа зовнішніх посилань не дає нам достатньої інформації для оцінки сайту. Очевидно, що посилання з сайту www.microsoft.com має значити набагато більше, ніж посилання з домашньої сторінки www.hostingcompany.com/~myhomepage.html, тому порівнювати популярність сайтів лише за кількістю зовнішніх посилань не можна – необхідно враховувати також і важливість посилань.

Для оцінки кількості і якості зовнішніх посилань на сайт пошукові системи вводять поняття індексу цитування.

Індекс цитування або ІЦ — це загальне позначення числових показників, що оцінюють популярність того або іншого ресурсу, тобто деяке абсолютне значення важливості сторінки. Кожна пошукова система використовує свої алгоритми для підрахунку власного індексу цитування, як правило, ці значення ніде не публікуються.

Google PageRank

Першими, хто запатентував систему обліку зовнішніх посилань стала компанія Google. Алгоритм отримав назву PageRank.

Головне завдання полягає в тому, щоб знайти критерій, що виражає важливість сторінки. У випадку з PageRank таким критерієм була вибрана теоретична відвідуваність сторінки.

В даний час PageRank не використовується безпосередньо в алгоритмі Google. Це і зрозуміло – адже PageRank характеризує лише кількість і якість зовнішніх посилань на сайт, але абсолютно не враховує посилальний текст і інформаційний вміст посилань – а саме цим чинникам доведеться максимальне значення при ранжируванні.

Передбачається, що для ранжирування Google використовує так званий тематичний PageRank (тобто враховує тільки посилання з тематично пов’язаних сторінок), проте деталі цього алгоритму відомі лише розробникам Google.

Дізнатися значення PageRank для будь-якої веб-сторінки можна за допомогою Google ToolBar, який показує значення PageRank в діапазоні від 0 до 10. Слід враховувати, що Google ToolBar показує не точне значення PageRank, а лише діапазон PageRank, в який потрапляє сайт, причому номер діапазону (від 0 до 10) визначається за логарифмічною шкалою:

Реальне значення PR Значення ToolBar
1-10 1
10-100 2
100-1000 3
1000-10.000 4
… …

Всі цифри умовні, проте наочно демонструють, що діапазони PageRank, показуються в Google ToolBar, не рівнозначні один одному. Наприклад, підняти PageRank з 1 до 2 легко, а з 6 до 7 набагато складніше.

На практиці PageRank використовується в основному в двох цілях:

1. Швидка оцінка рівня розкрученості сайту. PageRank не дає точної інформації про посилаються сторінках, але дозволяє швидко і просто «прикинути» рівень розвитку сайту. Для англомовних сайтів можна дотримуватися наступної градації: PR 4-5 – найбільш типовий PR для більшості сайтів середньої розкрученості. PR 6 – дуже добре розкручений сайт. PR 7 – величина, практично недосяжна для звичайного вебмастера, але іноді зустрічається. PR 8, 9, 10 – зустрічаються тільки у сайтів великих компаній (Microsoft, Google тощо). Знання PageRank можна використовувати при обміні посиланнями, для того щоб оцінити якість запропонованої до обміну сторінки і в інших подібних ситуаціях.

2. Оцінка рівня конкуренції по пошуковому запиту. Хоча PageRank і не використовується безпосередньо в алгоритмах ранжирування, тим не менш дозволяє побічно оцінити конкурентність заданого запиту. Наприклад, якщо у видачі пошукової системи стоять сайти з PageRank 6-7, то сайт з PageRank 4 має дуже мало шансів піднятися в топ.

Ще одне важливе зауваження – значення PageRank, показуються в Google ToolBar перераховуються досить рідко (раз у декілька місяців), тому ToolBar показує в деякому роді застарілу інформацію. Тобто сама пошукова система Google враховує зміни в зовнішніх посиланнях набагато швидше, ніж ці зміни відображаються в Google ToolBar.