Термін «юзабіліті» став надзвичайно популярний. Їм хизуються всі, кому не лінь. Причому багато хто з тих, хто вживає це слово, насправді мають лише невиразне уявлення про його значення. Чи потрібно говорити, що такі люди не здатні коректно оцінити юзабіліті веб-проекту? А тому не зовсім вірно при створенні дизайну сайту спиратися тільки на результати його тестування звичайними відвідувачами. Між тим, в більшості випадків саме так і «обкатується» веб-проект для збільшення зручності його використання. А як же потрібно робити це правильно? Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні.

Почати потрібно з того, що грамотну оцінку юзабіліті веб-проекту може дати тільки справжній спеціаліст в цій галузі. Ось тільки, на превеликий жаль, російські освітні установи не поспішають їх готувати. Це в західних країнах юзабіліті викладають не тільки на всіляких курсах, але і в ВУЗ’ах. І це абсолютно правильний підхід. Адже, наприклад, приладову панель автомобілів розробляють фахівці, але ніяк не прості водії. Так чому ж з веб-сайтами справи повинні скластися по-іншому?

Але давайте краще повернемося до наших реалій. У Росії знайти кваліфікованого спеціаліста з юзабіліті практично неможливо. Хоча, звичайно, якщо дуже постаратися, то зробити це все-таки реально. Ось тільки представник настільки дефіцитні професії візьме за свою роботу досить значну суму. А тому розраховувати на допомогу професіоналів більшості веб-майстрів не доводиться. У цьому випадку можна провести заміну. Краще всього запросити замість дипломованих фахівців досвідчених користувачів ПК, які навчають інших людей. Вони прекрасно знають, що саме викликає питання і труднощі у їх підопічних. Ну а за відсутністю таких користувачів, можна скористатися послугами інших людей. Головне, щоб вони були досить досвідченими і неупереджено ставилися до даного веб-проекту.

У Росії знайти кваліфікованого спеціаліста з юзабіліті практично неможливо

Наступний крок в проведенні дослідження юзабіліті веб-проекту — вибір методу. На сьогоднішній день найбільшого поширення набули два способи оцінки. Перший з них — евристичний. Суть його полягає в наступному. Експерт розглядає кожен елемент інтерфейсу сайту окремо і оцінює його, спираючись на спеціальний список певних принципів юзабіліті, «евристик». Даний метод можна сміливо назвати «неперсонизированным», оскільки при його використанні від людини та її особистого погляду залежить небагато.

Другий метод оцінки юзабіліті — експертний. Його суть полягає в наступному. Роботу ведуть відразу кілька експертів. Кожному з них надається набір правил, принципів і переваг, яким повинен слідувати дизайн сайту. Потім кожен з фахівців оцінює юзабіліті елементів інтерфейсу не в порівнянні з евристиками, а на підставі виданої йому власником проекту інформації. Зазвичай експертний метод дозволяє досягти більш точних результатів дослідження. Все-таки, в деяких випадках використання для оцінки юзабіліті евристик не зовсім вдало, оскільки вони не враховують специфічні особливості проекту, користувачів, на яких він розрахований і т.п. Таким чином, у експертного методу є серйозна перевага перед евристичним. Проте є у нього і не менш серйозний недолік. Мова йде про «персоналізації» оцінки. Якщо власник проекту помилиться з вибором експертів, може отримати хибні результати. Єдиним захистом від цього є залучення до досліджень відразу кількох людей, які будуть здійснювати тестування окремо один від одного, після чого усереднити загальні оцінки. Правда, це виллється в додаткові витрати, що у багатьох випадках теж небажано.

Отже, як же проводиться дослідження юзабіліті сайту? Для початку вибираються експерти і запрошуються до роботи. Кожному з фахівців видається повна інформація з веб-проекту: розв’язувані цілі і завдання, передбачуваний склад аудиторії, принципи і правила, які закладаються в сайт творцями, а також критерії, за якими необхідно оцінювати. Після цього кожен експерт окремо від інших працює з досліджуваної системою. Причому необхідно надати фахівцям достатньо часу, щоб вони могли повноцінно ознайомитися з сайтом, а не тільки «пробігтися по верхах». В процесі дослідження експерти проставляють оцінки за різними критеріями, а також записують усі виявлені проблеми. Після того, як всі дослідники завершили свою роботу їх результати треба «усереднити». Таким чином, ми отримаємо найбільш точну оцінку юзабіліті. В якості звіту зазвичай використовується список знайдених проблем, відсортований за спаданням їх серйозності та важливості для даного веб-проекту.

На сьогоднішній день найбільшого поширення набули два способи оцінки юзабіліті: евристичний експертний
А тепер давайте ми з вами, шановні читачі, відповімо на ще одне питання, яке постає веб-майстрами: коли проводити дослідження юзабіліті сайту? Переважна більшість людей роблять це прямо перед запуском веб-проекту. Однак це невірне рішення. Адже якщо сайт повністю готовий, і в ньому знаходяться серйозні недоліки, то доводиться відправляти його на переробку. А це виливається в додаткові витрати як грошей, так і часу. І ось вже зриваються всі терміни, а процес створення виходить за рамки запланованого бюджету. Щоб цього не сталося, тестування юзабіліті слід проводити на більш ранніх етапах.

Фахівці радять проводити експертизу юзабіліті кілька разів. Однак часто власники сайтів не можуть собі дозволити цього. В такому випадку, найбільш вдалим варіантом буває тестування в процесі створення дизайну. І дійсно, саме на цьому етапі можуть бути виявлені всі основні недоліки. Ну а виправити їх теж не складе ніяких труднощів. Однак не можна забувати, що юзабіліті сайту — це не тільки використовувана колірна схема і набір елементів інтерфейсу. Дуже велику роль в юзабіліті відіграє система навігації по веб-проекту, організація каталогу (це дуже важливо для інтернет-магазинів) та інші подібні моменти. Тому оцінку юзабіліті бажано проводити хоча б двічі: на етапі розробки дизайну і в процесі створення структури сайту та наповнення його контентом. Причому нехтувати цією частиною роботи над веб-проектом ніяк не можна. Так, звичайно, всі недоліки можуть виявитися і в процесі перших місяців роботи сайту. Однак за цей час можна назавжди втратити чимало відвідувачів і потенційних клієнтів. Тим більше що відразу після відкриття зазвичай проводиться серйозна маркетингова кампанія. Якщо ж в юзабіліті сайту виявляться серйозні недоліки, то гроші, витрачені на рекламу, можуть виявитися викинутими на вітер.