По мірі розвитку Рунета оптимизаторский бізнес все міцніше закріплюється на ринку послуг для фірм, що займаються комерційною діяльністю в Інтернеті. Здається, до керівників нарешті прийшло розуміння необхідності якісної оптимізації сайту. Зараз вже став очевидним той факт, що в більшості випадків успіх онлайн-компаній залежить від правильно складеного і оптимізованого сайту. Час аматорських веб-сторінок пішло, і сьогодні свої послуги пропонують безліч фахівців, що займаються цією проблемою.

Варто відзначити, що на Заході цей бізнес існує вже багато років, і накопичений значний досвід. У нас же ця галузь лише почала розвиватись, великі оптимізаторські компанії можна буквально перерахувати по пальцях. Ось тут-то і виникає питання: а як не помилитися при виборі компанії, якій можна довірити свій сайт? Адже якщо ви надасте доступ до святої святих вашого сервера якимось дилетантам, результат може виявитися плачевним. Втрата даних — ще не найстрашніше, що може трапитися. Звичайно, у вузьких колах фахівців всі один одного знають і підтримують контакт, але як не помилитися звичайному власнику сайту при виборі оптимизаторской фірми? Для того щоб скласти загальне уявлення про компанію, ви повинні з’ясувати ряд питань.

По-перше, необхідно дізнатися, як довго працює фірма на ринку веб-оптимізації. Очевидно, що якщо фірма виникла вчора і на порожньому місці, то з нею зв’язуватися не варто. Швидше за все, завтра вона зникне так само, як виникла. Оптимізація — це досить тривалий за часом процес, і вам можуть наобіцяти золоті гори.

По-друге, потрібно розпитати про досвід окремих співробітників фірми. Відомо кілька прикладів, коли дійсно хороші фахівці йшли з великих фірм і організовували власний бізнес.

По-третє, слід звернути увагу на те, скільки людей працює в компанії. Чим більше фірма, тим вище шанс, що це — серйозна установа, а не групка школярів, які мають намір за місяць вичавити якомога більше грошей і розбігтися.

Будьте обережні, якщо вам обіцяють першу позицію на всіх основних пошукових системах. Це практично неможливо, і справжні фахівці це розуміють. Найкраще, що вам можуть пообіцяти, — це присутність у першій п’ятірці результатів пошуку, та й то — попередньо узгодивши список пошукачів і ключових слів. Дотримання вимог усіх пошукових машин тягне за собою занадто значні зміни сайту, і не кожен за це візьметься. Та й чи варто? У Рунеті є п’ять пошукових сайтів, за рейтинг на яких варто поборотися. Ось статистика відвідувань з основних пошукових машин за матеріалами (http://www.rax.ru/stat/ru/searches.html?date=2004-04-30;period=month):

  • Yandex — 46,0%
  • Rambler — 25,7%
  • Google — 16,5%
  • Search.Mail.ru — 4,6%
  • Aport — 3,5%

З них перші два однозначно є визначальними.

Сьогодні в Росії оптимизаторская фірма візьме за свої послуги від 500 до 1500 дол., і при цьому вам не будуть розповідати казки, що вже через тиждень рейтинг вашого сайту злетить вгору. Оптимізація часто підкоряється закону бутерброда, і оптимізатори це чудово розуміють. Згадайте недавню галас, викликану раптовою зміною алгоритму Яндекса. Пошуковик прямо оголосив, що не збирається співпрацювати з оптимізаторами — більш того, буде робитися все, щоб ускладнити їх роботу. Насправді, як заявив Денис Кравченко, SEO-аудитор компанії NetPromoter, такі зміни на руку оптимізаторам, оскільки фірми, що поважають себе не тільки надають оптимізацію одноразово, але і згодом моніторять сайт, спостерігають за стрибками рейтингу і, якщо потрібно, оперативно реагують. Клієнти при такому розкладі не тільки не залишаються в програші, але і виграють за рахунок конкурентів, втратили свої позиції.

Крім того, розпитайте, як компанія збирається змінювати ваш сайт, не будуть використані при оптимізації спамерські методи типу клоакинга або дорвей-сторінок. Звичайно, такі методи іноді працюють, але ризикувати все-таки не варто. Якщо пошуковий робот засіче вас за використанням подібних технологій, ваш сайт, швидше за все, буде викинутий з рейтингу. Єдине, що ви зможете зробити в такому випадку, — це купити нове доменне ім’я і створити абсолютно новий сайт. Якщо ваш бізнес залежить від вашого сайту, уявіть собі, скільки грошей ви втратите в результаті такої «діяльності». Звичайно, якщо ви — досвідчений веб-майстер, то можете поекспериментувати над домашньою сторінкою — можливо, ви досягнете певних результатів. Але для сайту комерційної структури, це, щонайменше, недоречно.

Що стосується технічних подробиць, то обов’язково вимагайте специфікацію щодо проведення оптимізаційних робіт. Якщо вона не містить нижчеперелічених пунктів, то, швидше за все, ви потрапили до аматорам.

  • Підбір семантичного ядра, навколо якого буде організований оптимізований сайт. Клієнти часто дають готовий список ключових слів, який вони використовували для платного контекстної реклами або який надала їм у комерційній пропозиції інша оптимизаторская фірма. Звичайно, цей список все одно доводиться перевіряти і коректувати.
  • Зміна всіх основних елементів HTML-розмітки сайту (посилання, заголовки, мета-теги і т. д.). Ще краще — якщо фірма повністю змінить сайт і поставить його на свій движок. Це, звичайно, не обов’язково (особливо якщо ваш сайт розробляла дійсно професійна команда), але служить ще одним доказом серйозного підходу.
  • Переробка вмісту сайту. Це — найважливіша частина оптимізації; хороша оптимізаційна компанія повинна мати у своєму штаті фахівців, здатних переписати текст сторінок таким чином, щоб частота повторень ключових слів була оптимальною.

І нарешті, обов’язково попросіть рекомендації фірми. Солідні компанії, як правило, мають серйозні рекомендації від загальновідомих фірм. Зв’яжіться з їх клієнтами, розпитайте детально, чи не виникало проблем з цікавить вас компанією як в плані професіоналізму, так і в плані порядності. Крім того, положення такої фірми в рейтингу пошукової машини можна перевірити за кілька секунд. Ось думка з цього приводу Дмитра Менделєєва, керівника проекту Promo.by: «Наших клієнтів зазвичай хвилює проблема гарантій і того, як вони зможуть оцінити ефективність роботи по оптимізації сайту. Так як у схемі присутня третя сторона — пошукова система, яка в будь-який момент може змінити правила гри, єдині гарантії, які ми можемо дати, це відгуки постійних клієнтів. У той же час ми складаємо ТЗ і укладаємо з клієнтами договір, в якому обумовлюються всі моменти, в тому числі штрафні санкції за невиконання зобов’язань перед клієнтом і перелік інформації, що надається в щомісячному звіті про виконану роботу, по якій клієнт зможе оцінити досягнуті результати». До цього можна лише додати, що відповідальні оптимізаторські фірми будуть всіляко сприяти і підтримувати своїх постійних клієнтів, бо розуміють, що саме від рекомендаційного списку залежить їх майбутнє. Такий підхід взаємовигідна обом сторонам, оскільки оптимізатори отримують рекомендації, а клієнти — постійну підтримку.

Свій погляд на проблему вибору оптимизаторской компанії являє В’ячеслав Панін (компанія «1PS»):

«Найголовніший критерій, виходячи з якого потрібно приймати рішення, чи варто звертатися в компанію по оптимізації чи ні (причому не тільки в конкретну, але і взагалі), — чи окупляться витрати на оптимізацію наступними прибутками, чи варто вкладати в оптимізацію 1000 дол., якщо після оптимізації сайт так і не буде приносити прибуток або прибуток виявиться менше, ніж витрати на оптимізацію. У більшості випадків достатньо оптимізувати сайт на етапі розробки, а потім через три місяці скорегувати сторінки згідно з отриманими результатами, тим самим заощадивши на щомісячної підтримки.

Крім того, необхідно запам’ятати, що оптимізація сайту для пошукових систем — це більш дешевий спосіб прорекламуватися на цих пошукових системах. Багато оптимізаторські компанії, навмисно замовчуючи про це, заламують ціну за результат, який можна порівняти з ціною прямої реклами в обраних пошукових системах.

Ще один момент стосується підбору пошукових слів. Необхідно відстежити, щоб це були такі слова, за якими ваш сайт змогли б знайти ваші потенційні клієнти, а не просто випадкові відвідувачі, яких легко привернути на сайт.

Неважливо, якого розміру офіс у компанії, головне — який результат дасть її робота. Вже через 3 місяці стане видно, яка віддача від роботи оптимізаторів: якщо ситуація мало змінилася, розривайте з компанією відносини, а якщо зовсім не змінилася — то вимагайте повернути гроші.

Не забувайте, що оптимізація для пошуковиків — це лише крупинка в просуванні вашого сайту, існують і інші дієві методи: реклама на інших сайтах, контекстна реклама, написання статей про сайті і рекламованої на ньому продукції, організація конкурсів та партнерських програм, надання корисних сервісів і т. д., а головне, не забувайте, що сайт повинен бути таким, щоб на ньому було зручно перебувати, читати, замовляти і купувати — шукайте оптимізаторів і в області юзабіліті сайту».

Денис Кравченко, компанія NetPromoter, проте, заявляє: «Дозволю собі не погодитися з колегою по першим двох пунктах. Можливо, різниця в поглядах на питання оптимізації викликана тим, що наші компанії орієнтуються на різні сегменти ринку. Ми робимо ставку на великий та середній бізнес. Такі компанії, як правило, вкладають значні кошти в різні види реклами, в тому числі в Інтернет-рекламу, і вони розуміють, що в такій ситуації втрачати клієнтів через відсутність оптимізації абсурдно. Так, оптимізація — це дешевий спосіб прорекламуватися на пошукових системах, але оптимізаційні компанії беруть гроші не за прибуток, яку замовник отримає в результаті, а за свою роботу. При цьому, природно, гарантуються обумовлені результати. Я розумію, що моя думка спірно, але це питання вже неодноразово піднімалося, і до спільного знаменника тут прийти досить складно».

І нарешті, дійте, керуючись здоровим глуздом. Якщо компанія задовольняє всім перерахованим вище вимогам і вселяє вам абсолютну довіру, то ви, швидше за все, потрапили в хороші руки.

У жовтні 2002 року було проведено вивчення промоутерського ринку Рунета, засноване на аналізі сайтів 31 компанії, що надають послуги з просування сайту в пошукових системах. Аналіз показав, що широко пропонуються лише самі примітивні варіанти оптимізації — реєстрація сайту в пошукових системах (65% компаній) та оптимізація текстів сайту (48%). Складні роботи та комплексні послуги пропонують тільки 6% промоутерів. Цю безрадісну картину трохи пожвавлює той факт, що нечесні методи просування або спам пропонують теж лише 6% компаній (http://www.digits.ru/articles/promotion/strategy.html)

Павло Ряйкконен, Raskrutka.net, зазначає: «При уявній на перший погляд очевидності наведених тут рекомендацій далеко не всі їх дотримуються і, як правило, «потрапляють» на гроші і час. Звичайно ж, немає стовідсоткової впевненості, що компанія хороша, якщо вона відповідає усім наведеним критеріям, однак ризик помилитися помітно знижується».

Залишається тільки звернутися до здорового глузду керівників підприємств і побажати всім успіху і процвітання!