Останнім часом намітилася тенденція використовувати для розкрутки тематичних сайтів форуми. Наявність на сайті форуму завжди приносить користь сумісного ресурсу. Створення спільноти постійних відвідувачів формує прихильність до сайту, а актуальні теми форуму приваблюють відвідувачів з пошукових систем, які з великою часткою ймовірності можуть стати потенційними відвідувачами сайту і, можливо, клієнтами компанії, яка підтримує форум.

Важливу роль для просувається ресурсу надає забезпечувана між ним і форумом зворотний зв’язок. Щоб залучати відвідувачів сайту на форум, можна на сторінках зі статтями, новинами, посиланнями на виконані компанією проекти додавати посилання виду «Обговорити на форумі». У свою чергу, повідомлення форуму можна включати посилання на сторінки сайту, при умові, якщо вони містять інформацію, релевантну обговорюваною.
Однак для того, щоб форум став ефективним інструментом у просуванні сайту, він сам повинен бути розкрученим, відвідуваним і постійно оновлюваним. Для цього потрібно створювати актуальні теми, які повинні породжувати спори, питання, і, відповідно, відповіді, припиняти спроби спаму, а також ретельно стежити за тематичною цілісністю повідомлень. Але, як показує практика, цих заходів вкрай недостатньо, оскільки вони стосуються лише одного аспекту розкрутки, а саме, текстового вмісту сторінок форуму. Крім того, дотримання цих банальних рекомендацій принесе користь тільки для відвідувачів, але ніяк не для пошукових систем.

Т. о., ми підійшли до усвідомлення одного з найважливіших факторів, який впливає на просування форуму, і, у свою чергу, на підтримуваний ним сайт — це оптимізація форуму під пошукові системи. У цьому процесі особливі труднощі виникають на початковому етапі, коли на форумі мало тем, повідомлень та відвідувачів. Т. к. просування форуму в пошукових системах досить кропітка і нелегка праця, займатися їм слід тільки після того, як форум наповниться хоча б мінімумом інформації.

Для початку розглянемо ті можливості, які повинні бути враховані оптимізатором ще на етапі проектування форуму.

Вибір домену для форуму

Важливим фактором, який суттєво вплине на індексацію форуму павуками пошукових систем, є фізичне місце розташування форуму. Бажано створювати для форуму окремий домен. Найбільш поширений варіант — піддомен forum на домені розкручуваного сайту. Наприклад, варіант forum.site.com більш прийнятний, ніж створення для форуму розділу, тобто site.by/forum. Форум – це постійно оновлюваний ресурс, який частіше звичайного відвідують индексирующие спайдери, тому при правильному побудові адреси павуки в першу чергу будуть заходити на форум.

Крім того, можна використовувати форум як засіб залучення павуків на сторінки сайту. Для цього верхній частині кожної сторінки форуму треба мати посилання на головну сторінку розкручуваного сайту, розмістити логотип компанії і продублювати його текстовим посиланням.

Оптимізація заголовків сторінок форуму

Наступним моментом, важливим для підвищення релевантності форуму пошуковим запитам, є оптимізація заголовків сторінок. Зазвичай використовується такий варіант: назва форуму — категорія — тема. Однак така ієрархічна послідовність зручна тільки для користувача, але не впливає на підвищення релевантності сторінки. Т. к. вміст тега , а саме, наявність в ньому ключових слів, під які оптимізується сторінка, підвищує релевантність, то правильною буде така послідовність: тема — категорія — назву форуму. Наприклад: Положення сайту в пошуковій системі <- Просування сайту <- Форум Promo Webcom. В даному випадку символи, які будуть враховані пошуковою системою при аналізі заголовка (близько 80), містять важливі ключові слова.

Перетворення динамічного вмісту сторінок

Далі при початковій оптимізації форуму необхідно приділити увагу такої можливості, як переведення динамічної видачі сторінок в статичну. Цей етап є не обов’язковим, і багато оскаржують його необхідність, однак треба враховувати той факт, що багато пошукові системи все ще насторожено ставляться до динамічної видачі результатів обробки даних. Приблизно суть завдання полягає в перетворенні URL-адреси виду: forum.promo.webcom.by/index.php?theme=7&threadid=4&messageid=62 на адресу forum.promo.webcom.by/theme7/thread4/message62.

Для бажаючих вирішити дану задачу можна порадити переглянути відповідні рекомендації по використанню функції mod_rewrite на форумах.

Оптимізація тексту

Щоб полегшити оптимізацію форуму, необхідно дотримуватися стратегії підтримки тематичної цілісності окремих сторінок. Т. к. форум імовірно є тематичним, то необхідно виділити кілька тем, за ключовими словами яких будуть оптимізуватися відповідні сторінки. Для підвищення релевантності тексту сторінки, назва теми потрібно укласти в тег заголовка як можна більш високого рівня (наприклад). Можна продублювати назву теми в такому навігаційному елементі як шлях Форум Promo Webcom -> Просування сайту -> Загальні питання інтернет-маркетингу), а також внизу сторінки у вигляді: «Попередня тема | Просування сайту | Наступна тема». При цьому буде більш правильним замінити слова «Попередня» («Наступна») тема» реальними назвами цих тем. Наприклад: «Інтернет-реклама | Просування сайту | Юзабіліті ».

Для підвищення релевантності оптимізуємих сторінок форуму пошуковому запиту, можна писати ключові слова в тезі виділення тексту . Ясно, що відвідувачі при складанні тексту повідомлення цим займатися не будуть, хоча можливості для цього є майже на всіх форумах. Тому буде краще, якщо модератор теми сам буде виділяти цим тегом найбільш важливі ключові слова. Автори повідомлень, сподіваюся, не образяться за подібне редагування, а пошукові системи підвищать релевантність даної сторінки в результатах видачі.

Важливо, щоб модератори перевіряли правильність написання використовуються в повідомленнях ключових слів, піклуючись про те, як ці слова будуть розпізнані пошуковою системою. Такі корективи будуть корисні, оскільки переважна більшість помилок на форумі є банальними помилками.

Особливості індексації сторінок форуму

Форум, постійно поповнюється повідомленнями, дуже швидко перетворюється на досить важку частину сайту. Розростається контент створює певні труднощі при індексації сторінок пошуковими павуками. Якщо проаналізувати вміст форуму, то можна помітити, що деяка частина його вмісту є мало інформативною для пошукача. Це відноситься до таких розділів форуму, список користувачів, особисті повідомлення, календар, статистика, пошук, створення нових повідомлень і відповідей, допомогу та ін. Т. к. обсяг інформації, яка може бути проіндексована спайдером на сторінці, обмежений, то потрібно обов’язково закривати не несуть смислового навантаження частині сторінок від індексування.

Під особливий «карантин» повинна потрапити сторінка зі списком зареєстрованих користувачів чи з описом профілів користувачів. Такі сторінки містять велику кількість вихідних посилань на особисті і корпоративні сайти учасників форуму, які можуть істотно знизити вагу даної сторінки сайту.

Розглянуті вище обмеження декларуються у файлі robots.txt. Т. о. для індексації повинна залишатися відкритою тільки найсуттєвіша інформація, тобто заголовки тим, повідомлення по них, а також посилання, що ведуть з форуму на підтримуваний ним сайт.

Вибір запиту

Досить часто власники форуму оптимізують головну сторінку під запит «форум». Безуспішність переважної більшості подібних спроб пов’язана з тим, що даний запит є одним з найбільш висококонкурентних. Більш успішною буде оптимізація під вислів «форум ». Наприклад, Форум про пошукової оптимізації та розкрутці.

Яндекс на запит «форум» видає понад 40 тисяч сайтів, «форум про» — близько 10 тисяч і «форум» — більше тисячі сайтів. Наведена статистика свідчить про те, що до вибору запиту, під який буде оптимізуватися головна сторінка форуму, треба підійти з особливою увагою.

Якщо ж спроба прорватися в пошуковиках на перші позиції за запитом «форум» буде успішною, то користі від цього буде небагато. Зазвичай подібні старання обертаються великою кількістю нецільових відвідувачів, які потрапивши на тематичний форум, залишають багато повідомлень «не по темі». Тому модератору доведеться більшу частину часу приділяти очищенню форуму від несуттєвих повідомлень.

Крім вищевикладених можливостей, які повинні бути враховані при просуванні форуму в пошукових системах, потрібно оцінювати обсяг сторінок. Можливі проблеми з неповною індексацією сторінок великих розмірів, призводять до рекомендації формувати сторінки вагою не більше 100 Kb. Тобто, якщо тема активно обговорюється (наприклад, Просування в білоруських пошуковиках), і по ній з’являється багато повідомлень, то при перевищенні деякого ваги для теми повинна генеруватися нова сторінка.

При оптимізації сторінок форуму за обсягом потрібно звернути увагу на графічні зображення на сторінках, додані користувачами, зокрема, на аватари. Користувачі часто не замислюються про швидкості завантаження сторінок, на яких кожному ніку зіставлено деяке зображення, використовують «важкі» не оптимізовані під веб картинки. Обмежити учасників форуму жорсткими рамками на розмір аватара досить важко, оскільки можна наразитися на невдоволення відвідувачів, особливо початківців. Тому більш зручним варіантом буде непомітна для ока користувачів оптимізація графіки модератором форуму, який призведе важкі графічні зображення до 2-4 без втрати їх якості.

Т. о., можна зробити висновок, що робота над форумом — досить трудомісткий процес, який потребує постійного моніторингу і оцінки отриманих результатів. Однак витрати на оптимізацію форуму під пошукові системи завжди окупаються і роблять його ефективним двигуном для сайту, який просувається.