Вихід нової, четвертої версії WordPress змусив багатьох говорити про те, що на цей раз кардинальних змін в WordPress недостатньо, щоб вважати результат повноцінним мажорних релізом.

Давайте уважніше розглянемо нововведення WordPress 4.0 і реакцію спільноти на його вихід.

Що нового в WordPress 4.0?

Список помітних змін порівняно з попередньою версією досить великий, так що, замість того, щоб перераховувати їх всі, зосередимося на найбільш значних, на тих, які готові до використання відразу після оновлення.

Поліпшення в медіа-бібліотеці

Медіа-бібліотека (Media Library) сильно змінилася зовні. Замість хаотичного і заплутаного списку вкладень вона перетворилася на елегантну галерею:

Ви можете вибрати кілька об’єктів за допомогою чекбоксов у правому верхньому кутку кожного. Це полегшує роботу на сенсорних екранах, але поки що цей спосіб працює не ідеально. Думаю, опцію ще потрібно доопрацювати.

Сторінка з інформацією про вкладення також істотно перероблена. Точніше, інформація про вкладення тепер виводиться у спливаючому блоці замість окремої сторінки:

Огляд нововведень в WordPress 4.0

Мені безумовно подобається новий інтерфейс. А ви що скажете?

Покращений вбудований установник плагінів

У далекому 2008 році вихід WordPress 2.7 приніс нам чудову можливість: встановлення плагінів прямо з панелі управління WordPress. Але з тих пір сторінка установки плагінів («Додати новий плагін» («Add New Plugin») в меню WordPress) залишалася практично незмінною.

В WordPress 4.0 зовнішній вигляд установника плагінів був кардинально оновлений. Пошук плагінів тепер здійснюється за допомогою карток:

Огляд нововведень в WordPress 4.0

І це ще не все. Дизайн модальних вікон також помітно покращився. У ньому тепер використовується зображення від розробників плагіна.

Огляд нововведень в WordPress 4.0

Зрозуміло, це не такі вже карколомні нововведення. Але все ж приємно бачити поступове поліпшення дизайну.

Поліпшений візуальний редактор

Якщо ви любите писати довгі пости, ви точно полюбите новий візуальний редактор WordPress 4.0! По-перше, вікно TinyMCE збільшується по мірі наповнення контентом:

Огляд нововведень в WordPress 4.0

По-друге, тулбар тепер має фіксовану позицію на екрані:

Огляд нововведень в WordPress 4.0

Ці дрібниці можуть значно полегшити вашу роботу.

Нова сторінка вибору мови

Коли ви встановлюєте WordPress з нуля, інсталятор першим ділом задасть вам питання про мову вашого майбутнього сайту:

Огляд нововведень в WordPress 4.0

Це означає, що тепер не потрібно звертатися до локалізованого піддомену, щоб завантажити копію WordPress на потрібному вам мовою. Просто виберіть мову і продовжите установку.

Також ви можете змінити мову вже встановленої копії WordPress, відвідавши пункт меню «Налаштування» – «Загальні» («Options» – «General»). Ось так виглядає ця опція на сторінці налаштування:

Огляд нововведень в WordPress 4.0

Цю можливість, безсумнівно, оцінять не англомовні користувачі WordPress зразок мене.

Покращена налаштування тим

Значно поліпшений інтерфейс настроювача тем («Theme Customizer») – прошу вибачення, відтепер просто настроювача («Customizer»). Насамперед, поліпшення торкнулися віджетів: тепер віджети завантажуються в дочірній панелі настроювача:

Огляд нововведень в WordPress 4.0

Також був дороблений інтерфейс налаштування тим. Якщо ви зацікавилися цими нововведеннями, можете прочитати про них тут.

WordPress 4.0 і співтовариство

Багато хто з нас з нетерпінням чекали виходу нової версії WordPress, але треба визнати, що нумерація версій збила користувачів з пантелику. Незважаючи на позитивні моменти, в цілому зміни в WordPress не настільки великі, як зазвичай очікується від мажорного релізу.

Вихід WordPress 3.0 свого часу приніс злиття кодової бази WordPress і WordPress MU, користувальницькі меню, новий дизайн панелі адміністрування і нову дефолтну тему. На цей раз, зміни хоч і були істотні і очікуваними, їх масштаб не може зрівнятися з WordPress 3.0.

Рейлин Вілсон почала свою статтю в WPMU DEV з наступних слів:

Мені здається, або четверта версія WordPress дійсно більше схожа на 3.10? Може бути, хтось наплутав з нумерацією, і ми ненавмисно перескочили кілька проміжних релізів, відразу до четвертого?

Повинно бути, це дійсно непорозуміння. Інакше незрозуміло, як такий скромний набір малозначущих змін заслужив старшої цифри у номері версії.

Їй вторить Кевін Малдун з Elegant Themes:

Якщо ви очікували приголомшливих інновацій в WordPress 4.0, ви будете розчаровані. Тоді як WordPress 3.0 був революційним кроком для платформи WordPress 4.0 характерний швидше еволюційними поліпшенням існуючих функцій.

І Бренду Беррон з ManageWP приєднується до них у своїй статті «WordPress 4.0: що мріяли побачити розробники», яка починається наступним пасажем:

На цей раз серйозних змін функціоналу не сталося, що навіть радує деяких розробників. Але інші залишилися розчаровані тим, що WordPress зміг (точніше, не зміг) запропонувати їм.

На мою думку, новий реліз зосереджений на підвищенні зручності користування продуктом (User Experience). Як ентузіаст UX, я не можу не радіти цим змінам. З іншого боку, я згоден з тим, що набір змін у новому WordPress дійсно незначний порівняно з тим же WordPress 3.0.

Висновок

Сара Гудінг непогано підсумувала всі зміни і поліпшення WordPress 4.0 у своїй недавній статті в WP Tavern:

  • доступний попередній перегляд ресурсів в форматі oEmbed у візуальному редакторі і в діалозі медіа-бібліотеки;
  • медіа-бібліотека тепер має режим перегляду «Сітка» («Grid view») в доповнення до «Переліку» («List view»);
  • оновлений інтерфейс установника плагінів;
  • в інсталятор WordPress доданий вибір мови;
  • у візуальному редакторі з’явився розумний ресайз (resize);
  • покращено клавіатурне управління в TinyMCE;
  • віджети в Настройщике тепер завантажуються в окремій панелі;
  • поліпшені функції форматування.

Як ми вже говорили, всі зміни зроблені явно на краще. Незважаючи на те, що багато хто очікував більшого, ми все-таки отримали чимало фішок, полегшують щоденне використання WordPress.

Коли у вас з’явиться можливість познайомитися з оновленим WP на практиці, можете залишити свої враження у коментарях. І не забувайте кинути колегам посилання на цю статтю.

Переклад статті «A Guide to WordPress 4.0» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.