Якщо ви вирішили займатись власним проектом, а не виконувати чужі вказівки згори, то вам будуть потрібні досить великі знання в обраній для ведення бізнесу області.

У тому випадку, коли ви віддали перевагу розробці та подальшої монетизації власного інформаційного ресурсу, життєво необхідними будуть навички веб-програмування, дизайну, створення контенту і, безумовно, маркетингу.

Сучасний інструментарій рекламодавця вражає своєю різноманітністю. Анімований або статичний банер може створити навіть новачок, скориставшись одним з безлічі існуючих програмних засобів.

Також широкий вибір надається і щодо рекламних майданчиків: ви можете віддати перевагу пошукової контекстної реклами, так і пропонувати свій продукт (інформаційний або матеріальний) лише користувачам Однокласників, Facebook або ВКонтакте. Але кожна рекламна кампанія (незалежно від того, якими інструментами і на яких майданчиках проводиться) вимагає вкладень, а у початківців інтернет-бізнесменів, у більшості випадків, бюджет строго обмежений.

Саме тому реклама повинна бути максимально ефективною і виправдовувати кожну вкладену копійку. Якраз для цього і розроблений такий приголомшливий інструмент, як таргетинг. Про нього і піде мова в цій статті:

Що це і навіщо

Перед тим, як починати рекламувати товар чи послугу, необхідно визначитися з відповіддю на питання: «А кому це може бути корисно?». Найчастіше початківцям в голову приходить така думка: «Так до чого розбиратися: чим більше людей побачить оголошення, тим краще».

Але така думка помилкова і швидко спустошить ваш бюджет. Найкращий варіант – це коли рекламу бачать тільки ті, хто готовий тут і зараз замовити продукт (товар, послугу) або перейти по посиланню (у випадку з інтернет-бізнесом).

Таргетинг – це інструмент, що дозволяє орієнтувати вашу рекламну кампанію на користувачів з певними характеристиками, як стать, вік, регіон проживання, час інтернет-активності, що виконуються в мережі дії тощо.

Яскравим прикладом підходящого для таких цілей інструменту, що працює поза інтернету, виступає смс-таргетинг:

Націлювання: економимо час і гроші

Це послуга, якою користуються багато бізнесменів для поширення інформації про свої товари. Суть її полягає в тому, що смс-розсилку отримують тільки деякі абоненти, потенційно найбільш зацікавлені в покупці (їх тип можна вказати при замовленні розсилки). Всього за 15 хвилин може бути розіслане кілька тисяч повідомлень.

Розглядаючи інтернет-таргетинг, можна помітити багато спільного з розсилкою смс-повідомлень. Однак можливості онлайн реклами набагато ширше, насамперед, за рахунок одержання більш докладної інформації про аудиторію. Розглянемо типи веб-сценаріями.

Види інтернет-націлювання

  • Географічний таргетинг. Використовуючи дані IP адрес відвідувачів сайту, можна визначити фізичне розташування відповідних інтернет-провайдерів. Ваша реклама може бути ефективною на одних територіях і зовсім не мати успіху на інших. Наприклад, якщо ваша компанія займається послугами з доставки квітів в Москві, то реклама такої фірми буде зовсім нецікава жителям Владивостока. Гео-таргетинг дозволяє налаштувати рекламну кампанію для демонстрації оголошень на тій території, яка вам найбільше підходить;
  • Часовий таргетинг. Якщо, приміром, ви рекламуєте послуги меблевого салону, який працює з 8:00 до 18:00 щодня, крім суботи та неділі, то зовсім необов’язково демонструвати користувачам інтернету оголошення 24 години на добу і 7 днів на тиждень. Досить буде вибрати лише ті години, коли клієнт може натиснути на рекламу, набрати номер телефону та замовити диван або м’який стілець. В інший же час реклама не так ефективна, щоб витрачати на неї зайві гроші;
  • Поведінковий таргетинг. На підставі cookie-файли користувача інтернету стає відомо досить багато. Свою рекламну кампанію можна орієнтувати на конкретний тип клієнтів: будь то найактивніші користувачі, які роблять покупки одночасно в дюжині інтернет-магазинів або ж сумлінні люди, охочі ретельно все зважити і розрахувати, перш ніж користуватись якимись послугами;
  • Тематичний таргетинг. В даному випадку мова йде про вибір спрямованості сайту, який служить рекламної майданчиком для вашого інформаційного ресурсу. Само собою зрозуміло, що спорядження для промислового альпінізму не буде цікаво відвідувачам форуму з обговорення косметики. Теми вашого сайту і рекламної площадки повинні бути близькі (у всякому разі, аудиторія повинна бути схожа);
  • Соціальний таргетинг. Виходячи з відкритих даних користувачів в різних соціальних мережах, профілях на форумах та інших сайтах, можна дізнатися про людину досить багато. Стать, вік, сімейний стан, освіта, хобі та безліч інших подробиць – все це корисно під час налаштування соціального певної рекламної кампанії. Адже, приміром, розважальний сайт для аудиторії старше 21 року буде сильно відрізнятися за змістом від аналогічного ресурсу для людей молодше 18 років;
  • Таргетинг по інтересам користувачів. Багато починаючі інтернет-бізнесмени довго роздумують над тим, який інструмент краще їм підійде: розглянутий в цьому пункті таргетинг або контекстна реклама. При цьому виникає деяка плутанина у визначенні цих понять. Слід розуміти, що таргетинг по інтересам – це і є основний інструмент контекстної реклами. Показ оголошень здійснюється у відповідності з тематикою запитів в пошукових системах.

Де націлити

Розглянемо деякі сервіси, які надають можливість налаштування таргетингу рекламної кампанії.

  • Таргетинг Яндекс.Директ. Дана система дозволяє створювати рекламні кампанії для показу оголошень у пошуковій видачі Яндекс, а також на сайтах, які є майданчиками-учасниками сервісу. При налаштуванні рекламної кампанії параметри націлювання пропонується вказати вже на першому кроці. Приміром, бачимо, що часовий таргетинг Яндекс.Директ за замовчуванням встановлений на «цілодобово»:

Націлювання: економимо час і гроші

Тому налаштовувати параметри націлювання однозначно доведеться, щоб не витратити весь наявний бюджет за першу ж годину. До недоліків системи Яндекс.Директ можна віднести слабкий захист від склікування (коли конкуренти постійно натискають на ваше оголошення, таким чином, витрачаючи закуплені вами переходи).

  • Таргетинг в Однокласниках. Реклама в соціальних мережах не настільки популярна, як в пошукових системах, однак також має своїх прихильників:

Націлювання: економимо час і гроші

Як відомо, Однокласники орієнтовані на аудиторію старшого віку, тому і тематика оголошень має бути відповідною.

Для настройки рекламної кампанії можна скористатися можливостями сервісу Mail.ru, так як в самих Однокласниках все реалізовано зовсім не очевидно (для того, щоб обговорити рекламу, потрібно писати на поштову адресу). Крім того бувалі рекламодавці не дуже схвально відгукуються про модерації оголошень, посилаючись на надмірну прискіпливість працівників Однокласників.

  • Таргетинг ВКонтакте. Найбільш популярна вітчизняна соціальна мережа має набагато більш зручний рекламний сервіс, ніж Однокласники. Наприклад, якщо ви створюєте представництво свого сайту Vk.com з допомогою пабліка, то безпосередньо під аватаром публічної сторінки розміщено пропозиції про створення рекламної кампанії:

Націлювання: економимо час і гроші

Перейшовши до створення реклами, ми можемо детально сформувати банер і скорегувати його покази (де, коли і як). Націлювання ВКонтакте можна на цій же сторінці, заповнивши поля відповідного блоку:

Націлювання: економимо час і гроші

Відразу ж можна оцінити приблизну аудиторію і рекомендовану вартість одного переходу. В цілому, налаштування таргетингу ВКонтакте не представляє складнощів і під силу новачкові.

Таким чином, таргетинг являє собою найпотужніший інструмент у налаштуваннях рекламної кампанії. При вмілому використанні він дозволить заощадити грошові та часові ресурси, а також зробити рекламу по-справжньому ефективною.