Любите варення? Але кожному за смаком своє: хто яблучним задовольняється, а кому варення з пелюсток троянди подавай. Ось так і з вмістом сайтів – кожному користувачеві не догодиш. Хоча є фахівець, який може всі «смаки» варення відтворити в одній банці. Це під силу тільки контент менеджера.

Контент менеджмент як вид магії

Багато вважають контент менеджера чи не онуком Мерліна, і навіть не сумніваються, що він все може.

Спеціальність є занадто нової, щоб вже сформувався остаточний список обов’язків і навичок, якими повинен володіти контент менеджер. Окремі власники сайтів у своїх вимогах аж надто розширюють цей список. І після прочитання їх оголошень у багатьох претендентів ширина очей.

Також не варто плутати цю спеціальність з професією постера, який відповідає лише за розміщення вже готових матеріалів на сайті. Більш докладно про це знає Вікіпедія.

Тому з-за такої плутанини дуже важливо систематизувати і узагальнити всі відомості про вміст менеджменті, доступні на сьогоднішній день.

Межі чарівництва контент менеджера

Контент менеджера іноді називають «кухарем» популярності сайту. Він відповідає за наповнення ресурсу текстовою і графічною інформацією. Стежить за популярністю сайту, і якщо його рейтинги падають, то вживає відповідні заходи для розкрутки порталу.

Крім цього в його обов’язки входить координація діяльності всіх фахівців, задіяних в роботі сайту:

  • Копірайтерів;
  • SEO-фахівців;
  • Веб-програмістів;
  • Верстальників.

Тому контент менеджер повинен володіти широким діапазоном основних знань в наступних областях:

  • Основи html – особливо ті елементи, які відповідають за форматування тексту і позиціонування графічного контенту на сторінках порталу;
  • Базові принципи просування сайту, методи його просування;
  • Показники популярності ресурсу;
  • Добре володіти граматикою і орфографією української мови;
  • SEO-показники тексту (унікальність, академічна нудота, вода).

Контент менеджер як головний кухар на кухні сайту

У деяких оголошеннях про віддалену роботу в список висунутих вимог включено знання основ верстки і php. Що є не тільки неправильним, але і небезпечним.

Роботодавець, висуваючи такі вимоги в тексті вакансії передбачає можливість редагування коду сайту людиною, знайомим лише з основами мови програмування. Такий спосіб економії може призвести лише до ще більших витрат (на відновлення роботи сайту. Адже редагування програмного коду вимагає знань не тільки основ мови, але і значного досвіду веб-розробки.

Контент менеджер як головний кухар на кухні сайту

Що ще повинен вміти контент менеджер

Однією з основних обов’язків контент менеджера є редагування та розміщення графічного вмісту і відеороликів. Тому він повинен знати інтерфейс і інструментарій всіх популярних графічних редакторів.

Найчастіше контент менеджер працює віддалено. Він також здійснює підбір зображень для сайту. Цей процес зводиться до пошуку потрібних фотографій і малюнків в мережі або придбання потрібного зображення на спеціалізованих біржах:

Контент менеджер як головний кухар на кухні сайту

Знання контент менеджером однієї або декількох програм для обробки відео не є обов’язковим.

Найчастіше на сайтах розміщують не відео, а посилання на нього. Сам ролик розміщений на одному з популярних сервісів відеохостингу YouTube. Тому в більшості випадків редагувати вміст менеджеру не треба.

Робочим місцем спеціаліста по вмісту є адміністративна частина сайту. Велика частина сучасних порталів розгорнута на основі CMS (Content management system). Ця система управління вмістом сайту багато в чому полегшує роботу контент менеджера.

Функціонал адміністративної частини сайту включає в себе ряд інтегрованих утиліт, що дозволяють швидко маніпулювати, обробляти та публікувати новий контент. А також змінювати або розширювати функціонал порталу за допомогою модулів, що підключаються (плагінів).

Деякі адмінки включають в себе крім стандартного набору статистичні засоби та інструментарій для розкручування ресурсу. Всім цим віддалено управляє контент менеджер:

Контент менеджер як головний кухар на кухні сайту

Але навіть не це є його головним завданням. Всі практичні навички володіння спеціалізованим програмним забезпеченням можна отримати буквально за пару місяців. І навіть «без відриву від виробництва».

Головна обов’язок

Основним завданням контент менеджера є підтримання вмісту сайту в актуальному стані. Якщо мова йде про новини, то вони повинні бути свіжими, а не піврічної давнини.

Він повинен постійно відстежувати «нові віяння» ринку. Простіше кажучи, тримати вміст сайту «в тонусі». Для цього йому потрібно не лише стежити за наповненням порталу, але і «підглядати», що твориться на конкуруючих ресурсах. Однією з головних проблем сучасного контент менеджменту є достовірність даних, якими наповнений сайт.

Основним постачальником текстової інформації для інтернет-ресурсів є копірайтери. Вони пишуть матеріали, які потім публікуються у всесвітній павутині. Тому для контент менеджера важливо не тільки досконально перевіряти дані статей, але і знайти таких авторів, яким він зможе довіряти. Тобто він повинен уміти керувати не тільки вмістом сайту, але і людьми.

Як знайти толкового контент менеджера?

Єдиного рецепту не існує. Ніхто не дасть гарантію, що «навчений» досвідом претендент покаже себе з найкращого боку. Тому, якщо потрібна людина з досвідом, то завжди слід цікавитися причиною відходу з попереднього місця роботи.

Якщо надумаєте брати новачка, то будьте готові до його навчання. Головне, щоб людина вміла «хватати на льоту» знання та вміння. Хороші фахівці в області контент менеджменту виходять з копірайтерів або початківців програмістів. Принаймні, вони вже володіють більшою частиною необхідних навичок і знань.

Є такі місця, де концентрація IT спеціалістів на 1 кілобайт віртуальності просто божевільна. Це біржі фрілансерів. Очевидним плюсом пошуку тут є наявність відкритого портфоліо відгуків про кожного з контент менеджерів.

Нехай мене навчать!

Незважаючи на те, що професія ще не сформувалася до кінця, вже з’явилися курси контент менеджерів. Судити про їх ефективність поки складно. Головне, щоб у процесі навчання переважала саме практична частина, а не теорія.

Про розмитість кордонів цієї спеціальності говорить те, що ні в одному Вузі країни ще не з’явилося відділення контент менеджменту. Але для цієї професії все ще в майбутньому. Тому є шанс стати одним з її основоположників.