Звертаючись в студію веб-дизайну або до фрілансеру за послугами створення сайту, замовник часто не знає, який сайт йому потрібен. Проблема в тому, що в термінології, коли обговорюються види сайтів (типи сайтів), відбувається плутанина. Замовник говорить про одне, а має на увазі зовсім інше. Йде бурхливе обговорення проекту, а потім, в один прекрасний момент з’ясовується, що потрібен був зовсім інший вигляд сайту.

Я спробую полегшити життя замовникам та пролити світло на класифікацію сайтів.
Найчастіше сайти діляться на наступні категорії (види):

 • Сайт-візитка – зазвичай складається з декількох сторінок і має унікальний, але простий і функціональний дизайн; ідеально підходить для компаній, які хочуть розмістити інформацію про себе і свої послуги в Інтернеті; основні розділи сайту: «Про компанію», «Продукція або послуги», «Прайс-листи», «Контактна інформація»; сайт-візитка використовується підприємствами, організаціями і приватними особами.
 • Корпоративний інформаційний web-сайт – необхідний для автоматизації внутрішнього документообігу, обліку показників компанії, управління персоналом, може бути оснащений функціями обміну інформацією між віддаленими філіями; корпоративний сайт позитивно впливає на репутацію та імідж компанії; дизайн повинен відповідати фірмовому стилю компанії; найчастіше, включає «адміністраторську частина» для створення і зміни вмісту, що дозволяє менеджера або секретаря компанії додавати або змінювати новини, інформаційні статті, довідкову та іншу інформацію на сайті; використовується мінімум графіки, основний упор йде на текст.
 • Корпоративний іміджевий веб-сайт – ідеально підходить для іміджевого забезпечення присутності в Мережі; сайт слугує для надання докладної інформації про компанії, історії торговельної марки, відомості про надавані послуги або поставляються товари; корпоративний сайт зазвичай містить стрічку новин компанії, засоби публікації інформації про рекламних та торгових акціях, інформацію для преси та інші відомості; нерідко корпоративні сайти поєднують інформацію про компанії з каталогом продукції; використовується ексклюзивний оригінальний дизайн, вигідно представляє компанію; використання нестандартних ідей і рішень в оформленні, процентне співвідношення текст/графіка = 50/50
 • Інтернет-магазин, він же Мережевий магазин, Електронний магазин, Internet shop, E-shop – інтерактивний веб-сайт, що рекламує товар чи послугу, приймає замовлення на покупку, пропонує користувачу вибір варіанта розрахунку, виписує рахунок на оплату, службовець одночасно підтвердженням замовлення; при цьому адміністратор магазину зобов’язаний:
  • організувати доставку товару;
  • проконтролювати розрахунки з покупцем за поставку.
 • Інформаційний сайт – досить великий віртуальний масив інформації, що включає в себе безліч різних тематичних розділів меншого розміру, або деяку кількість самостійних проектів; є для клієнта основним джерелом інформації, нагадує енциклопедію або спеціалізований журнал.
 • Ігровий портал – складний розважальний інтерактивний проект, що передбачає велику відвідуваність і ресурсомісткість.
 • Персональний проект – особистий проект, містить все, що завгодно і оформляється в будь-якому стилі, який найбільш повно зможе розкрити та відобразити тематику сайту.
 • Контент-проект – це сайт, як правило некомерційної неправленности, який представляє собою зібрання текстів, статей та інших матеріалів, основне завдання якого – залучення відвідувачів за певною тематикою. В подальшому, цей трафік зазвичай перенаправляється на комерційні сайти і, по суті, контент-проект використовується як рекламний майданчик.
 • Може бути виконаний у вигляді інтернет-бібліотеки, енциклопедії або довідника. Кожна окрема сторінка сайту контент-проекту дає, як правило, незначний трафік, проте загальний трафік такого сайту може бути дуже значним.

  Контент-проект, за умови розміщення на ньому підходить по тематиці реклами, дає самий якісний і тематичний трафік на комерційні сайти партнерів (а значить і конвертацію відвідувачів у покупців), оскільки ця тема, з дуже високою часткою ймовірності, буде цікава більшості відвідувачів, які прийшли з сайту контент-проекту.

  Також може представляти собою освітній або розважальний ресурс.

 • Промо-сайт – це сайт, створений спеціально для просування будь-якого товару або послуги або основного сайту компанії.

  Промо-сайт – це майже завжди неосновної сайт компанії, винятком тут може бути тільки промо-сайт, створений фірмою спеціально для просування одного конкретного продукту або товарної групи.

  Причина цього лежить в оптимізації сайту з метою отримання більш високих місць у рейтингах пошукових машин, які дають сайту (а значить – компанії) більша кількість відвідувачів, а значить більший дохід. Промо-сайт зазвичай добре оптимізують під пошукові машини, для яких він, в основному, і призначений. Справа в тому, що з точки зору оптимізації, набагато вигідніше створити кілька сайтів з більш вузькою і націленої тематикою і оптимізувати їх кожен по своїй специфіці. В загальному підсумку, віддача від вкладення коштів у створення основного сайту компанії зростає багаторазово.

  В економіці є таке поняття «еластичність ціни і попиту». Зміст цієї фрази полягає у тому, що незначна зміна ціни може призводити до пропорційного зміни попиту, а може приводити і до непропорційним змін. У нашому випадку, з промо-сайтом, ситуація повністю аналогічна – збільшення в два-три-кілька разів витрат на створення і просування декількох менших, ніж один великий сайт промо-сайтів, призводить до непропорційно більшого збільшення трафіку з пошукових машин.

  Таким чином, використовуючи промо-сайт, а краще декілька, не отримуємо лінійну залежність трафіку від витрат на створення сайту, а вже геометричний приріст відвідуваності сайтів компанії в цілому, а відповідно і прибутку від інвестування в інтернет-технології.

 • Сайт-форум може бути самостійним сайтом, а може бути розділом сайту. Найчастіше сайт-форум робиться на піддомені основного сайту і призначений для організації спілкування відвідувачів сайту між собою і з адміністратором сайту.

  Сайт-форум може бути зручним способом набору контенту для основного сайту. Нові теми, відкриті на форумі можуть бути використані в якості анонсу нових статей для стрічки новин основного сайту або анонсу статей, витяги з яких можна використовувати для поштової розсилки. Використовуючи сайт-форум спільно з поштовою розсилкою, можна швидко збільшити відвідуваність основного сайту.

  Таким чином, сайт-форум – хороший інструмент для проведення маркетингових досліджень ринку та просування основного сайту.

 • Блог – це сайт, що представляє собою інтернет-щоденник, або журнал, який ведеться на зразок стрічки, при цьому на кожну тему блогу відвідувачі можуть залишати свої коментарі-повідомлення, доступні з головної сторінки відповідної теми. Блог зазвичай дуже часто оновлюється, з цієї причини він може набагато частіше індексуватися пошуковими машинами, ніж звичайні сайти.

  Блог часто використовується для спілкування людей, об’єднаних якимись загальними інтересами, і в цьому, ніж-то нагадує форум.

  Самі останні події в світі часто раніше з’являються на різних блогах, і тільки трохи пізніше в повідомленнях новинних інтернет-видань.

  Загалом можна говорити про те, що блог являє собою дивний гібрид стрічки новин, гостьової книги та форуму одночасно.