Кіберсквотинг (захоплення доменів з метою наживи, від англійського cybersquatting) в Інтернеті стає все менш прибутковим заняттям — цьому заважає не тільки закінчення істерії, пов’язаної з вкладенням грошей у Всесвітню мережу, але і ще два важливих обставини: введення нових доменних зон першого рівня і вкрай швидка і чітка реакція арбітражу ICANN відповідно до UDRP (Єдині Правила Розгляду Спорів про доменні імена]) на ті випадки захоплення, коли ім’я купленого домену явно збігається з відомою торговою маркою або схоже з нею «до ступеня змішування» — так званий тайпсквоттинг.

У США розквіт кіберсквотингу припав на той період, коли національний реєстратор Network Solutions надавав домени безкоштовно, розраховуючи «відбити» гроші згодом з плати за обслуговування домену. У Росії ситуація була схожою: спочатку можна було «застовпити» за собою домен, сплативши за нього згодом. Причому протягом цього «інкубаційного» періоду ніхто не міг купити домен, навіть при негайній оплаті цієї покупки. Таким чином, постійно подаючи заявку на домен, вони могли (і користувалися такою можливістю) фактично володіти ним. Саме цей час став періодом початкового накопичення капіталу кіберсквотерів — при мінімальних вкладеннях і максимальної удачу можна було заробити дуже круглі суми. Мабуть, найбільшу роль у розвитку хапперства зіграв слух про те, що домен Rosbank.ru був куплений Росбанком за суму в 20 тисяч доларів США. Це досить вражаюча сума, але апетит приходить під час їжі: за домен Yandex.com колишній власник намагався виручити у Яндекса (за його власним твердженням) вже 200 тисяч доларів.

У кіберсквотингу є своя класифікація:

* Явний захоплення імен, ідентичних торговим маркам (Yandex.com, Kodak.ru);
* Реєстрація імен, схожих за написанням на імена «розкручених сайтів — тайпсквоттинг. Має певну схожість з тими випадками, коли реєструються імена, що асоціюються у свідомості користувачів Мережі з потрібними їм компаніями або особами (приклад чистого тайпсквоттинга: Sport-expres.ru — з однією літерою «s», раніше існував також Sport-ekspress.ru, який, ймовірно, виявився нерентабельний. До другої категорії відносяться Sberbank.ru, Sberbank.com — жоден з цих сайтів не належить тому «Ощадбанку», про який подумає 90 відсотків росіян);
* Реєстрація імен «за словником» — столбятся слова, що можуть служити ім’ям, пов’язаним з тематичним контентом сайту. Відсудити такий домен практично неможливо — ці слова, як правило, є загальновживаними. Прикладами такого захоплення немає числа — практично будь-яке гарне ім’я вже належить якому-небудь інтернет-проекту або киберсквоттеру.

Що робити, якщо потрібний вам доменне ім’я вже зайняте? Найбільш очевидний і витратний шлях — це його викуп. Однак в інтернет-світі прийнято ставитися до киберсквоттерам як до терористів, а йти на поступки — тобто викуповувати домени — вважається поганим тоном. Інша справа — відсудити домен, якщо кіберсквотер «застовпив» ім’я вашої фірми спеціально для того, щоб потім його ж і перепродати. Відсудити домен можливо, однак ресурси, які доведеться на це витратити (як тимчасові, так і матеріальні), можуть бути вельми значними. Варто також зазначити, що від того, в якій із зон першого рівня зареєстрований домен, залежить дуже багато.

Найбільш показовими для російських компаній можна назвати процеси по доменах Kodak.ru (справа розглядалася протягом трьох років практично у всіх інстанціях і завершилося перемогою Eastman Kodak) і Yandex.com (тут «Яндексу» вдалося здобути перемогу не тільки швидко — лише за три місяці, — але і над дуже затятим суперником — фірмою «Арбитражсудправо», яка кіберсквоттінгом займається дуже давно і в цій справі неабияк поднаторела). Така велика різниця пояснюється тим, що в США конфлікт навколо імені Yandex.com розглядався відповідно до UDRP (у нас цю процедуру часто називають просто Єдиними правилами), а в Росії компанія Eastman Kodak змушена була використовувати стандартні судові заходи для захисту свого товарного знака: щоб виграти позов у Олександра Грундула (який володів правами на доменне ім’я Kodak.ru), довелося дійти до Верховного Суду, а згодом знову переглядати справу в нижчих інстанціях. На все це як раз і пішло три роки — недарма стійкість Kodak з цього питання називали іміджевим елементом її стратегії, тому що ніяких прямих економічних вигод компанії це не принесло. Але для них це було питанням принципу, і стійкість фірми у справі відсудження свого домену можна тільки вітати. Однак практика викупу зайнятого доменного імені, побудованого на общеупотребимом термін (наприклад, яка-небудь vodka.ru або monitor.ru) існує, і ціна такого імені може досягати багатьох тисяч доларів.

Крім повернення своєї торгової марки, є й інші шляхи:

* Реєстрація імені, яке при латинському написанні має потрібну вам кириличне прочитання (зразок Xakep.ru);
* Додайте до назви домену, який ви хотіли б отримати, яке-небудь ключове слово, що характеризує вашу діяльність (Hostinfo.ru);
* Язково зареєструйте собі ім’я в іншій доменній зоні. Причому можна розглянути питання покупки домену не тільки в доменних зонах, відмінних від .ua (.com, .net, .info…), але і в різних «допоміжних» доменах другого рівня — com.ru, msk.ru, spb.ru. Наприклад, російське дзеркало Google.com має адресу Google.com.ru — та нічого, на відвідуваність не скаржиться.

Загалом, якщо у вас стоїть мета обзавестися зручним ім’ям для вашого сайту, а перше, що приходить на розум, виявляється вам не по зубах, не впадайте у відчай — увімкніть свою фантазію, і обов’язково знайдеться варіант, на який ще ніхто не звернув уваги, однак він буде досить хороший з точки зору запам’ятовування і легкості вимови