Ні для кого не секрет, що оптимізація сайту для пошукових машин є потужним засобом залучення на нього цільової аудиторії. Стаття присвячена одному з аспектів оптимізації, а саме, підбору та розміщення ключових слів як в тегу keywords, так і безпосередньо у вмісті сайту.

Спочатку поняття ключового слова асоціюється з тегом keywords. Елемент keywords був придуманий для полегшення роботи пошукової системи при індексації сайтів. Вебмастер складав список ключових слів, які, на його думку, відображали тематику сторінки сайту, а робот, індексуючи сторінку, збирав не тільки видимий текст, але і вміст keywords. При оцінці релевантності сторінок, більшу вагу, і, відповідно, більш високу позицію в результатах пошуку, отримувала та сторінка, keywords якої містив запитувана слово.

Алгоритми пошукових машин постійно удосконалюються, тому важко сказати, що очікує елемент keywords в найближчому майбутньому. Намічається тенденція відмови від пошукачів аналізу вмісту цього тегу. Наприклад, згідно з «уставом» Rambler’s а при індексації враховується лише та інформація, яку користувач може побачити на сторінці, тобто приховані поля і всі інші поля , крім , при індексуванні сайтів ігноруються. Проте, не дивлячись на заяви, що keywords вже ніде і ніяк не використовується, його все ж не варто ігнорувати.

У Keywords вписують ключові слова, присутні в тексті сторінки і мають відношення до теми сайту. Для кожної сторінки необхідно складати свій власний набір ключових слів, найбільш характерний для описуваного тексту. Не бажано заповнювати тег надто поширеними словами. Наприклад: програми, комп’ютери, інтернет. Пошукові системи їх просто ігнорують, т. к. ними завантажені мільйони документів. Так само, не варто включати службові слова (прийменники, сполучники і т. д.), повторювати слова два і більше разів, записувати слова у множині. Черговість слів складається за важливістю в порядку убування. Слова досить відокремлювати один від одного пробілами: коми тут не потрібні. Слова з великої літери не треба дублювати словами з великої за винятком абревіатур, особистих імен, назв компаній, торгових марок і т. д. Зазвичай послідовність ключових слів включає не більше 250 символів. Надлишкові символи просто не враховуються пошуковими системами. Якщо сайт містить дуже багато сторінок, не варто готувати опис для кожної з них. Краще відібрати найбільш важливі сторінки (15-30 шт.) і прописати кeywords в них.

Тепер перейдемо до розгляду розміщення ключових слів вже безпосередньо в тексті сайту і виділимо найбільш значущі області оптимізації сторінок. Для цього необхідно ввести поняття релевантності, зазвичай визначається наступним чином: «При пошуку в інтернеті важливі дві складові — повнота (нічого не втрачено) і точність (не знайдено нічого зайвого). Зазвичай це називають одним словом релевантність, тобто відповідність відповіді питання». Зараз між пошуковими машинами йде досить жорстка конкуренція, тому, постійно вдосконалюючи алгоритми пошуку, вони намагаються видавати відповіді, найбільш релевантні запитам користувачів.

На релевантність слова значно впливає частота його використання в тегах

,

…, що застосовуються для виділення заголовків і підзаголовків тексту. Розміщення тексту, що містить ключові слова в заголовках значно підвищує релевантність сторінки в пошуковій системі. Оптимальним варіантом у цьому випадку буде розміщення ключової фрази, форматированной як h1 або h2, в самому початку сторінки. Тут рекомендується використовувати тільки ключове слово або ключову фразу без додавання інших слів.

Використання в коді сторінки alt-тегів, що містять ключові слова, також використовується для підвищення рейтингу сторінки в аркуші відповідей пошукової системи. Тег застосовується для відображення браузером альтернативного тексту, призначеного для зображень, на випадок роботи користувача в режимі з відключеною графікою.

Для деяких пошукових систем важливо наявність ключових слів в тексті посилань, у спливаючих підказках (тег ), а також виділення їх напівжирним шрифтом.

Оптимізація змісту сторінки, без правильного добору заголовка, часто стає мало ефективною. Слова в заголовках мають велику вагу у павуків пошукових машин, а також в системах індексації в каталогах, що може серйозно підвищити рейтинг сторінки. Таким чином, правильно зроблений заголовок сторінки — половина успіху. Ключові слова включають в заголовок сторінки згідно з наступним принципом. На додаток до ключовому слову або фразі включають і інші слова з урахуванням, що на одне ключове слово або фразу з двох слів довжина заголовка повинна бути 3-5 слів. Пошукові системи в аркуші відповідей використовують текст заголовка сторінки для оформлення посилання на сайт, що відповідає запиту користувача. Тому саме по заголовку користувач складає перше враження про сайт і вирішує: йти йому на нього чи ні.

Т. о. підбір ключових слів та їх правильне розміщення в контенті — один з найважливіших етапів оптимізації ресурсу. У наступному номері ми розглянемо статистику за ключовими словами, а саме: їх вага, щільність і розташування на сторінці.

При аналізі розміщення ключових слів в тексті сайту зазвичай використовують такі поняття як, вага ключового слова, щільність і положення на сторінці.

Вага ключового слова — відношення частоти використання ключового слова до загальної кількості слів на індексованою сторінці, виражене у відсотках. У загальному випадку, збільшення ваги ключового слова на сторінці веде до підвищення її релевантності. Але існує межа, перевищення якої розцінюється як спам і веде до виключення сторінки з індексу. Ідеальною вважається щільність ключових слів в межах 9-10 %, але невеликі відхилення значної ролі не відіграють. Але не всі пошукові системи сприймають значення ваги як критично важливе. Наприклад, всіма улюблений Google не надто прискіпливий до щільності ключових слів за умови, що ключова фраза досить часто згадана на самій сторінці.

Щільність ключового слова — це показник, що враховує не тільки скільки разів зустрічається ключове слово на сторінці, але і як часто воно використовується в певному обсязі тексту. «Перебір» по щільності може бути розцінений пошуковою системою як спамдексинг, і сторінка буде виключено з індексу.

Положення ключового слова на сторінці — показник, що враховує, як близько до початку сторінки знаходиться задане ключове слово. Як правило, чим ближче до початку сторінки зустрічається слово запиту, тим релевантні вважається дана сторінка даному слову. Зазвичай використовують ключові слова десь дуже близько до початку сторінки і згадують його ще одного разу досить близько до першого слова, рівномірно розсіюючи інші ключові слова по всій сторінці.

Один з найважливіших етапів оптимізації — це добір саме тих слів і словосполучень, за якими користувачі найчастіше шукають подібні сайти. Зазвичай такі дослідження проводять на основі реальної статистикою запитів в пошукових системах.

Наприклад, для виявлення англомовних запитів існують такі сервіси, як Wordtracker (Wordtracker.com), які у безкоштовній версії видають обмежені звіти по пошуковим запитам.

Подібного сервісу, що надає безкоштовні звіти запитів російськомовних пошукових систем, на жаль, поки що не існує. Тому, кращими інструментами в подібній ситуації визнані системи «Яндекс.Директ» і «Рамблер-асоціації».

«Рамблер-асоціації» — це статистика пошукових запитів, що працює за принципом «Ті, хто шукають [запит], шукають також». Сервіс призначений в допомогу користувачеві, що зробив пошук по будь-якому запиту і не отримав потрібної інформації. Статистика «асоціацій» допомагає з’ясувати інтереси користувачів, шляхом аналізу списку запитів, схожих з основним. «Яндекс-Директ» — це текстова реклама в результатах пошуку за ключовими словами. За допомогою послуги «Допомога у виборі ключових слів і фраз», що надається зареєстрованим користувачам, можна отримати статистику запитів.

Наприклад, згідно зі статистикою, в інтернеті найчастіше шукають такі моделі телефонів Nokia (в порядку пріоритету): nokia 3310, nokia 3650, nokia 7250, nokia 6610. Тому, було б логічно розташовувати ці слова в тексті сторінки саме в цьому порядку. Невід’ємним етапом оптимізації сайту, я б навіть сказала стратегічно важливим є вивчення значень основних показників за ключовими словами на сайтах конкурентів. Тобто ресурси, які стоять першими в рейтингу при запиті по даній тематиці. Тут зазвичай дотримуються такого принципу: поступ у першу чергу по високочастотним, а вже потім — за уточнюючими низькочастотних запитах. Для того, щоб випередити конкурентів, надзвичайно важливою є хороша позиції сайту в результатах видачі по високочастотним, як правило, одно — або двухсловным запитам. Саме з таких фраз зазвичай користувач починає пошук. Якщо після перегляду декількох сторінок потрібна інформація так і не знайдено, користувачі уточнюють свій запит, вводячи в рядок пошуку додаткові ключові слова.

Сьогодні елемент keywords став улюбленим місцем для пошукового спаму. Умілі спамери намагаються витягати з застосування цього тегу максимальну вигоду. Для досягнення високого позиціонування, його стали заповнювати не тільки повторними словами і фразами, але також включати слова, і зовсім відсутні в тексті сайту. Ось так з’явилося на світ явище спамдексинг (спаму пошукових систем) — практики використання неетичних і непрофесійних методів поліпшення становища посилання на сторінки в аркушах відповідей пошукових систем. Розглянемо деякі методи спамдексинг, які необхідно уникати при оптимізації сайту за ключовими словами. Найбільш поширений — це «начинка» тексту ключовими словами, підвищення їх ваги. Сьогодні пошукові системи вже в змозі розраховувати баланс частот в тексті і виключати сторінки з «ненормальною» частотою ключових слів пошуку. Наступний спосіб — це «начинка» мета тегів, тобто повторення в тегу keywords ключових слів більше одного разу і використання слів, яких немає в контенті сайту.

Всі подібні діяння карані пошуковими системами шляхом занесення «провинився» ресурсу в «чорні» списки.

Т. о., зробимо наступний висновок. Щоб мати реально працюючий сайт необхідно:

  • чітко визначити, які саме слова і фрази в рядку пошуку будуть задавати потенційні відвідувачі ресурсу
  • оптимізувати сайт так, щоб пошукова машина визнала його зміст найбільш релевантним відповіддю на запит, введений користувачем

Особливу увагу необхідно приділяти не тегу кeywords, а ключовими словами у вмісті сайту. І не треба намагатися налаштувати сайт під велику кількість запитів, зазвичай сайт оптимізується під 1-3 слова або словосполучення.