До написання цієї статті мене спонукала необхідність в черговий раз повернутися до інструментів для веб-майстрів від Google після тривалої перерви в роботі над власними сайтами.

Увійшовши у свій обліковий запис, я раптом з жахом для себе виявив, що кілька місяців вимушеного перерви зробили свою «чорну» справу – у всьому довелося розбиратися заново і причому дуже терміново.

Новий проект був створений і опублікований в Мережі, на нього покладалися великі надії, і без якісної розкрутки сайту в пошукових системах годі було й думати про високих позиціях у видачі.

Справ було багато, як і нових сайтів, і, щоб кожен раз не згадувати, що і як робити, було прийнято рішення створити ось таку просту шпаргалку з описом основних значущих дій.

Напевно багато стикаються з подібною задачею, особливо, ті, хто вирішив самостійно розкручувати свій перший сайт.

Але давайте перейдемо ближче до справи:

Фото 1

Створення облікового запису і додавання сайту

Першим кроком до того, щоб почати користуватися можливостями, які надають інструменти для веб-майстра від Google має бути створення облікового запису на цьому сервісі.

Робиться це досить просто і інтуїтивно зрозуміло (достатньо просто мати електронну поштову скриньку на Gmail) тому відразу перейдемо до тих дій, які необхідно виконати користувачеві у вже створеному обліковому записі.

Загальною рекомендацією після того, як ви вперше потрапили в панель вебмастера Google, буде просто переглянути всі наявні там розділи і пропоновані інструменти.

І найголовніше – навчитеся користуватися підказками. Для цього спочатку просто знайдіть, де вони розташовані (див. фото 1,2).

Або вже після входу в саму панель тут (фото 2, вказівник 1):

Google Webmaster Tools (інструменти веб-майстрів Google) - шпаргалка для новачків

Фото 2

Наступним кроком буде додавання сайту. Для цього натискаємо червону кнопку «Додати сайт» (фото 2, вказівник 2).

Далі Google запропонує нам вписати в формі, що з’явилася, URL-адресу вашого ресурсу, після чого з’явиться вікно з зазначенням поточного статусу доданого ресурсу. Природно, що всі значення будуть нульовими, тому що сайт новий і поки що не проіндексований пошуковою системою.

Для того щоб почати подальше управління та просування, необхідно виконати ще кілька простих дій.

Зв’язок з ресурсом Google Analytics і файл Sitemap.xml

Черговість дій зображена покажчиками на фото 3:

Google Webmaster Tools (інструменти веб-майстрів Google) - шпаргалка для новачків

Фото 3

Тільки врахуйте, що пов’язати свій сайт з аналітикою для вебмайстрів від Google ви зможете тільки після того, як зареєструєте там аккаунт, отримаєте і додайте в свій сайт спеціальний код відстеження аналітики (це тема вимагає окремої статті).

Тепер додаємо в Інструменти вебмастера файл Sitemap.xml. Знову ж: такий повинен бути попередньо створений і розміщений на сервері вашого хостинг-провайдера, але і це вимагає окремого розгляду.

Щоб додати потрібний файл спочатку перейдіть в панель керування інструментами. Для цього достатньо навести і натиснути мишкою на назву вашого сайту (Фото 4):

Google Webmaster Tools (інструменти веб-майстрів Google) - шпаргалка для новачків

Фото 4

Після цього перед вами відкриється показане на фото 5 вікно, в якому для додавання файлу Sitemap.xml слід знову натиснути там, де вказано на фото 6, після чого ми, нарешті, потрапляємо в панель вебмастера для роботи з цим файлом (фото 7):

Google Webmaster Tools (інструменти веб-майстрів Google) - шпаргалка для новачків

Фото 5

Google Webmaster Tools (інструменти веб-майстрів Google) - шпаргалка для новачків

Фото 6

Google Webmaster Tools (інструменти веб-майстрів Google) - шпаргалка для новачків

Фото 7

Тут для веб-майстра важливо правильно прописати шлях (директорію) до місця розміщення файлу Sitemap на сервері і виконати всі дії за інструкцією і підказок, які будуть з’являтися в панелі для успішного завершення вами цієї операції.

Після того, як ваша карта сайту додана до вас «в гості» почнуть заходити пошукові роботи, і почне відбуватися регулярний процес індексації сайту.

Тепер вам стануть доступні більш широкі можливості інструментів для вебмайстрів від Google (дивіться неповний перелік на фото 8):

Google Webmaster Tools (інструменти веб-майстрів Google) - шпаргалка для новачків

Фото 8

Базові можливості інструментів для вебмайстрів від Google

Панель інструментів для вебмайстрів від Google представляє сьогодні достатньо багато можливостей для відстеження та прийняття відповідних змін на своєму сайті для поліпшення його показників у пошуковій видачі.

Далеко не всі інструменти доступні для новачків, тому нижче я розповім лише про ті з них, якими ви зможете користуватися вже в самому початку свого пошукового просування.

Але навіть у цьому вам знадобиться знання і розуміння значущих питань, що стосуються не тільки програмного коду вашого ресурсу, але і основ SEO-оптимізації.

Для новачків, наприклад, чи знайомі поняття, пов’язані з HTML-розміткою і, тим більше, зі структуруванням за стандартом schema.org, представлені в розділі «Вид в пошуку».

Звучить інтригуюче, правда? Тому вивчайте ці питання – тим більше, що сам Google має дуже широку і цілком зрозумілу систему підказок у вигляді різноманітної довідкової інформації (про те, де її шукати безпосередньо в записі, ми вже розповіли на початку статті).

Я сподіваюся, що ви опублікували не просто красиво оформлений, але і корисний сайт, який роботи цілком обґрунтовано зможуть класифікувати як «Сайт для людей». Такий ресурс передбачає наявність на ньому унікального текстового контенту з грамотно підібраними і прописаними в статтях ключовими словами і фразами.

Після проходу роботів з вашого файлу Sitemap, інструментах ви зможете побачити статистику пошукових запитів в їх динаміці за кількістю входів на сайт з урахуванням конкретних дат і часу (фото 8).

Така інформація дуже допомагає в своєчасного коригування та виборі додаткових релевантних запитів із зазначенням їх відповідними тегами або інструментарієм меню адміністратора безпосередньо на сайті:

Google Webmaster Tools (інструменти веб-майстрів Google) - шпаргалка для новачків

Фото 9

Також ви можете побачити, як індексується роботами Google ваш ресурс в розділі інструментів «Індекс Google» (фото 9). Причому перегляд даних можливий в двох режимах: в розширеному і основному.

На початковому етапі роботи з інструментами для вебмайстрів це особливо важливо для правильного налаштування файлу Robots.txt, яким задаються вказівки пошуковим роботам на дозволені до сканування сторінки або навпаки – заборонені для них.

Виключити помилки в цьому файлі особливо важливо на початку пошукового просування, щоб через них не потрапити під фільтри Google. Бан отримати досить легко. Набагато складніше буде виводити свій молодий сайт з під дії фільтрів:

Google Webmaster Tools (інструменти веб-майстрів Google) - шпаргалка для новачків

Фото 10

Для початківця просувати сайт в пошуковій системі Google веб-майстри важливо вже на самому початку роботи свого ресурсу домогтися правильних налаштувань сайту. Саме початок визначає весь подальший складний шлях по лабіринтах пошукового просування.

Якщо ви сумлінно і старанно поставитеся до стартового етапу, то, як мінімум такий результат, як на останньому в цьому огляді скріншоті (фото 10) вам забезпечений. І це означає, що ви почали просування власного дітища у всесвітній павутині правильно:

Google Webmaster Tools (інструменти веб-майстрів Google) - шпаргалка для новачків

Фото 11

Удачі, Вам!