Компанія Google зробила свою систему редагування і публікації веб-сторінок. Ми випробували її в справі.

Наприкінці лютого компанія Google почала пробну експлуатацію нового сервісу — Google Page Creator. Як нескладно здогадатися, він призначений для створення і редагування веб-сторінок. У поєднанні зі 100 Мб місця під сторінки і файли редактор дозволяє досить швидко створювати прості сайти.

Зрозуміло, Google — не перша компанія, що зробила подібний інструмент. Досить згадати російський безкоштовний хостинг Narod.ru на якому сайті можна зробити за допомогою шаблонів. Однак у Google підхід дещо інший. На Narod.ru шаблони необов’язкові, сайт можна зробити хоч в Dreamweaver, хоч в Блокноті, а потім закачати на сервер по FTP. У Google Page Creator сторінки можна редагувати тільки в онлайновому редакторі при постійному підключенні до інтернету. Можливості самостійного редагування шаблонів в Google Page Creator поки теж немає.

Google Page Creator

З іншого боку, простота управління сторінками та їх редагування цілком окупає всі недоліки. При створенні Google Page Creator розробники явно використовували досвід роботи над GMail та напрацювання системи публікації Blogger, в свій час купленої Google разом з компанією Pyra.

Google Page Creator

Після входу в Page Creator користувач бачить список сторінок, відразу викликає асоціації з GMail, особливо якщо задіяти режим List, а не пропонований за умовчанням Grid. Як і в Gmail, операції над сторінками розділені між кнопками і випадаючим меню. Точніше, всього одна кнопка — Publish. А видалення, распубликация і скасування змін доступні їх меню.

Google Page Creator
Google Page Creator

Якщо клацнути по назві сторінки, відкриється редактор. Над шаблоном сторінки розташовані кнопка публікації, посилання для вибору розкладки і шаблону, відміни і повтору дій, а також перегляду. Ліворуч розташувалися кнопки налаштування шрифтів, списків, вибору стилів (їх набір фіксований — три рівня заголовків і звичайний текст), вставлення зображень і посилань, вирівнювання. Знизу є кнопка Edit HTML, що дозволяє редагувати вихідний код поточного блоку, але не всієї сторінки. До речі, в даний час Google Page Creator не дозволяє вставляти на сторінки скрипти.

Google Page Creator

У загальному і цілому, редактор схожий на використовуваний в Blogger. Основна різниця лише в дії кнопок для вставки посилань і картинок. Якщо в Blogger діалоги відкриваються у спливаючому вікні, то в Google Page Creator вони діалог спливає поверх сторінки редагування без її перезавантаження. Картинки можна завантажувати як з вінчестера, так і з інтернету, причому для великих зображень автоматично створюються три зменшені копії: велика, середня й маленька. Їх можна використовувати разом з оригінальним зображенням — відповідне меню з’являється при наведенні курсору на картинку. Крім того, зображення можна перетягнути в потрібне місце.

Google Page Creator
Google Page Creator

При вставці посилань в діалозі потрібно вибрати її тип (посилання на іншу сторінку на сайті Google Pages, розташований там же файл, на зовнішній сервер або поштову адресу). У меню, що з’являється при наведенні курсору на посилання можна перевірити, чи вона працює та при необхідності внести зміни.

Google Page Creator

По завершенні роботи над сторінкою потрібно натиснути кнопку Publish (для початку можна також скористатися попереднім переглядом). Після цього сторінка з’явиться на сайті в домені .googlepages.com. За замовчуванням ім’я збігається з ім’ям в Google Account (для більшості це назва скриньки GMail), але при необхідності ім’я сайту можна і змінити. При відвідуванні сайту буде відкриватися домашня сторінка, а адреси всіх інших сторінок збігаються з їх назвами. Назви російською мовою працюють, хоча і перетворюються в послідовність кодів, що починаються зі знака відсотка. Так що, якщо передбачається, що будь-які сторінки користувачі повинні потрапляти, набираючи адресу в браузері, російських назв краще уникати.

Зміни, внесені до сторінки, що зберігаються автоматично. Причому для вже опублікованих сторінок зміни вступлять в силу тільки після повторного натискання кнопки публікації. Під сторінки і файли відводиться 100 Мб місця. Для більшості домашніх сторінок цього більш, ніж достатньо, але порівняно з обсягом скриньки GMail — замало. Однак у майбутньому простір під сайт, напевно, буде збільшуватися. Адже тестування Google Page Creator тільки почалося.