Поняття «тематика» має безліч значень, — іноді цим терміном називають кольорову палітру (комбінацію взаємодоповнювальних кольорів для елементів екрану), це слово може означати предмет обговорення, але в Google «тема» є предметом пошуку — «топиком» (тематичним розділом). Топік — це тематика оповідання веб-сторінки. Наприклад, сторінки сайту, присвяченого ювелірним виробам, розповідають про різного виду коштовностях. Тому вони є темою сайту. Кожна сторінка може містити інформацію про самих різних видах ювелірних виробів. Темою сторінки, присвяченої браслетам, є браслети, а темою сторінки про намистах — намиста. Хоча загальна тема сайту — ювелірні вироби.

Як і більшість найбільш відомих пошукових систем, Google враховує поняття теми у тій мірі, в якій вона впливає на рейтинг сайтів. Деякі часто дивуються, що їх сторінки з індексом цитування, рівним 6, витісняються сторінками з більш низьким рейтингом (5 або 4) при певних пошукових запитах. На це існує маса причин. І одна з них — це тематика сайту. Хорошим прикладом може служити сайт webworkshop.net. Під час написання даної роботи, цей сайт містив всього 5 сторінок, і всі з них були проіндексовані Google. На цей сайт посилаються кілька сайтів з середнім PR (індексом цитування), а на одній зі сторінок сайту — посилання з DMOZ. Як результат, 4 сторінки сайту мають PR 4, а сторінка, пов’язана з DMOZ — PR 5.

Маленький сайт «перебиває» за рейтингом сторінки з більш високим PR на сайтах більшого розміру. Чому? Тому що сайт індексується як одна ціла тема. Він присвячений тільки одній тематиці. Навіть на головній сторінці слово «PageRank» зустрічається кілька разів.

Деякі сайти вміщають в себе розділи, присвячені зовсім різним темам, і це призводить до «розмиття» загальної тематики сайту і зменшення PR.

Ось одна з причин, по якій сторінки з більш низьким PR іноді «перебивають» сторінки з більш високим PR. Крім тематики існує безліч факторів, що впливають на визначення релевантності сторінки (сайту). Якщо я додам на сайт з кількох сторінок, вміст яких значно відрізняється від головної теми сайту, то PR, відображає цілісність зібраної на сайті інформації, погіршиться. Якими б не були відступи від теми, вони негативно впливають на PR сайту. Хоча сайт як і раніше, буде містити сторінку, підібрані за тематикою, головна тема сайту трохи «розмиється». У прикладі про сайт ювелірних виробів, кожна сторінка розповідає про певний вид виробів — намиста, браслети, персні і т. д. Але загальна тема сайту — «ювелірні вироби», а не «намиста». Якщо ж взяти сайт, описує тільки намиста, то і тема у нього буде «намиста». І по цьому ключовому слову він має всі шанси випередити в рейтингу сайт з темою «ювелірні вироби». Це, звичайно, буде залежати від безлічі факторів, і тема — один з найважливіших.

Більшість сайтів не зупиняються на докладному описі лише намист або іншої теми. Як правило, вони включають в себе топіки загального характеру. Проте в наших силах поліпшити тематичну спрямованість сайту і більш чітко визначити теми для кожної сторінки.

Уявімо, що сайт ювелірних виробів містить інформацію про браслети, персні та намиста, — причому, кожна сторінка сайту розповідає про всіх трьох видах виробів. Як при цьому визначити тему сторінки і тему сайту? Інформація про цих виробах розподілена по всьому сайту і сторінок в довільному порядку. Тому тему кожної окремо взятої сторінки важко визначити однозначно. Ні на одній зі сторінок сайту інформація про якомусь одному виді виробів не буде переважати над іншими. Це вірно і для теми сайту.

Тепер давайте припустимо, що сайт тематично розбитий на розділи, в яких окремо один від одного розглядаються намиста, кільця і браслети. Зміст сторінки кожного розділу строго відповідає тематиці. Це забезпечує сторінкам більш високий рейтинг по заданій темі пошуку.
Посилання. Тексти посилань

Далі, для того, щоб конкретизувати тему кожної сторінки, посилання слід розташувати таким чином, щоб сторінки одного тематичного розділу були пов’язані між собою (сторінки про намистах, відповідно, — зі сторінками про намистах і т. д.); важливо також правильно використовувати текст посилання.
Google відносить текст посилання до тієї сторінки, на яку вона посилається. Таким чином, текст посилання «браслети ручної роботи» розглядається як частина сторінки, на яку це посилання. Якщо ця сторінка дійсно присвячена браслетам ручної роботи, то текст посилання посилює значимість теми.

Для того, щоб перевірити, наскільки важливий текст посилання, був проведений наступний експеримент. На багатьох сторінках розміщувалися посилання на спеціально підготовлену сторінку, причому текст посилання був однаковим. Зміст підготовленої сторінки не мало нічого спільного з текстом посилання. Незважаючи на це, мала сторінка PR1. Цей метод став відомий як «Google bombing».
Висновок

Для того, щоб правильно визначити тему сайту, присвяченого різним продуктам, необхідно розбити сторінки сайту на розділи, присвячені певним темам і правильно пов’язати між собою сторінки кожного з розділів. Сторінки кожного розділу можуть все знаходиться в одній директорії, але краще створити підрозділи і назвати їх відповідно з продуктом, якому вони присвячені. Зв’яжіть головну сторінку або карту сайту з однієї з сторінок кожного розділу. З цієї сторінки легко буде перейти на будь-яку іншу сторінку розділу, так як вони пов’язані між собою. Якщо аналізоване виріб має безліч видів, то зручно створити для них додаткові підрозділи, використовуючи зазначену вище методику.
Теми і рейтинг

Ось все, що можна сказати про темах. Але вони — не єдиний чинник у визначенні рейтингу. Визначальним фактором для останнього є індекс цитування — число сайтів, що посилаються на ваш сайт. Щоб оцінити роль PR у будь-якої тематики, подивіться рівень конкуренції в індексі цитування Google і застосуйте його принципи до всіх посилань сайту, включаючи посилання всередині кожного розділу.