Масштаби електронної комерції зросли, що зробило життя покупців більш зручною, а для бізнесу відкрило нові можливості. Давайте детально розглянемо, що це таке і як працює інтернет магазин!

Основні компоненти системи електронної комерції

У реальному магазині ви просто берете нові джинси і несете на касу, де платите гроші, а потім виходьте з магазину з покупкою. Все відбувається схожим чином, коли купуєте в інтернеті, але є одна важлива відмінність: ви не можете помацати товар, поки він не буде доставлений до вас додому.

Це породжує для ритейлерів нові проблеми. Крім того, що їм потрібні засоби обробки транзакцій, їм також потрібен спосіб перевірки того, що товар, який ви замовили, є на складі.

Іншими словами, електронна комерція поєднує в собі три складові: сервер, який управляє інтернет-магазином і обробляє транзакції (створюючи відповідні посилання до банківських комп’ютерів, щоб перевірити реквізити карти покупця). Базу даних, яка може здійснювати перевірку товарів, наявних в магазині. А також систему доставки, пов’язану зі складом, де товар може тимчасово зберігатися і звідки він повинен відправлятися покупцеві.

Тільки перша з цих трьох систем є абсолютно необхідною для інтернет-магазину. Багато людей успішно підтримують невеликі інтернет-магазини без складних баз даних або систем логістики. Всі продажі відбуваються через сайт, на якому вони приймають замовлення, а потім здійснюють відправку товарів більш традиційними способами. Наприклад, дрібні торговці, які продають товар на eBay, не знають, як працює інтернет магазин зсередини. Їх «база даних» — у них в голові, а їх «логістична система» — це просто прогулянка до найближчого поштового відділення.

Як працює електронна комерція

Ось один із прикладів того, як може працювати складна, повністю автоматизована система електронної комерції:

Електронна комерція

 • Сидячи за своїм комп’ютером, клієнт замовляє книгу онлайн. Браузер взаємодіє через інтернет з сервером, який керує сайтом магазину;
 • Сервер відправляє замовлення менеджеру. Це центральний комп’ютер, який відстежує всі стадії обробки замовлення від його надходження до відправлення товару;
 • Менеджер замовлень запитує базу даних, що є в наявності товар, який потрібен клієнту;
 • Як працювати з постачальниками в інтернет магазині: якщо товару немає на складі, то БД може замовити нову партію продукції. Ця дія може включати в себе взаємодію з системами замовлень виробника. Таким чином, з’ясовується приблизний час поставки товару, поки клієнт все ще сидить за комп’ютером (в режимі реального часу);
 • Складська база даних підтверджує, що товар є у наявності або надає інформацію про те, коли товар може бути одержаний;
 • Якщо товар знаходиться на складі, менеджер продовжує обробку замовлення. Потім він звертається до фінансової системи, що займається обробкою транзакцій, щоб прийняти оплату від клієнта;
 • Фінансова система може провести додаткову перевірку через сервер банку клієнта;
 • Банківський комп’ютер підтверджує, має клієнт достатньо коштів на рахунку;
 • Фінансова система дозволяє продовження угоди, хоча кошти не будуть повністю переведені ще кілька днів;
 • Менеджер підтверджує, що операція була успішно оброблена і повідомляє про це сервер;
 • Сервер виводить клієнта веб-сторінку, на якій відображається підтвердження обробки замовлення та завершення угоди;
 • Менеджер надсилає запит на склад, щоб товар був відправлений клієнту;
 • Вантажівка логістичної компанії забирає товар зі складу і доставляє його;
 • Після того, як товар був відправлений, комп’ютер складської системи відправляє клієнту електронний лист, щоб підтвердити, що його товар знаходиться в дорозі;
 • Товар доставляється замовнику.
 • Всі ці дії невидимі для клієнта, крім комп’ютера, за яким він сидить, і кур’єра, який дзвонить йому в двері.

  Як створити сайт інтернет-магазину?

  Щоб зрозуміти, як працює інтернет магазин, потрібно розуміти, що вони повинні бути доступними, мати просту і зрозумілу навігацію. Надійними, тому що ніхто не готовий вводити дані своєї картки на сайті, який не є безпечним.

  Налаштувати інтернет-магазин вельми непросто. Мало того, що потрібно створити спеціальний сайт з нуля, також потрібно розробити свою власну систему, яка може надійно обробляти дані банківських карт клієнтів.

  У наші дні будь-який бажаючий може створити інтернет-магазин протягом декількох хвилин. Такі платіжні системи, як PayPal, надають функціонал для обробки транзакцій. Багато встановлюють віртуальні вітрини магазинів на eBay, а потім використовують PayPal.

  Деякі платформи (зокрема, Amazon) дозволяють розміщувати міні-версію свого магазину на власному сайті за невелику комісію.

  Такі успішні компанії, як eBay і Amazon довели, що не обов’язково повинна бути очевидна зв’язок між ім’ям сайту і товарами, які він продає. Головне, щоб з часом люди дізналися, полюбили і почали довіряти бренду, стали відвідувати його сайт інстинктивно.

  Те, як ви доставляєте товари, також принципово важливо: клієнти люблять швидку доставку. Але це не означає, що вам потрібен власний склад і парк вантажних автомобілів. Такі компанії, як Amazon створили складні складські та диспетчерські системи, які можете використовувати і ви.

  Використання електронної комерції для продажу інформації

  Як працює інтернет магазин без складу? У Мережі можна продавати не тільки традиційні товари. Багато заробляють, пропонуючи комбінацію безкоштовних і платних послуг. Yahoo! Є найбільш відомим прикладом такої платформи. Створений як всеосяжний каталог сайтів, він «мутував» в пошукову систему, а потім в портал, що пропонує доступ до різних видів преміум сервісів. Наприклад, можна завести безкоштовну електронну пошту на Yahoo або заплатити додаткові гроші за більш складну систему. Можна зберігати свої фотографії на Flickr безкоштовно або заплатити, щоб роздрукувати або обробити їх різними способами.

  Газети, журнали, книжкові видавництва також намагаються заробляти гроші з допомогою комбінації безкоштовних і платних послуг. Більшість з них пропонує основний контент безкоштовно, заробляючи на рекламі. Деякі також пропонують частину своїх статей у рамках підписки.

  Придбання статті являє собою угоду, аналогічну тій, яку укладає користувач, купуючи товар на Amazon або eBay.

  Переваги і недоліки електронної комерції

  Як працюють інтернет магазини одягу. Наприклад, деякі з них пропонують безкоштовний повернення, якщо вам не сподобається одяг,. Багато людей просто не можуть жити без інтернет-магазинів. І навіть не думають про те, щоб відправитися в реальний магазин, де ціни часто вище.

  Для компаній електронна комерція відкриває нові можливості. Не багато з них можуть конкурувати з великим бізнесом, таких як Amazon чи eBay. Але будь-який бажаючий може відкрити інтернет-магазин і почати торгувати. Невеликі місцеві магазини, існування яких стала загрожувати експансія великих мереж супермаркетів, знайшли друге життя завдяки продажам в Мережі.

  Електронна комерція також загрожує безлічі традиційних способів ведення бізнесу. Коли в дні різдвяної лихоманки потік покупців направляється в інтернет-магазини, вони, природно, менше витрачають в реальних магазинах. Зрозумівши це, деякі компанії, такі як Wal-Mart, спробували якось компенсувати ці втрати, запустивши такі програми, як «bricks and clicks» (наявність реального магазину і тісно інтегрованого з ним сайту).

  Покупці теж стали кмітливі і досвідченіше. Перш ніж купувати товар в інтернет-магазині, вони пробують і оцінюють його в реальному магазині. Або за допомогою сайтів шукають місцеві філії магазинів, де вони можуть оглянути і придбати саме ті товари, які їм потрібні.

  Перед тим, як почати працювати в інтернет магазині, важливо пам’ятати, що електронна комерція як і раніше являє собою лише частину всієї торгівлі, але її частка стабільно зростає.

  Електронна комерція

  Стійке зростання частки електронної комерції: ця діаграма показує, який відсоток від загального обсягу роздрібних продажів, займала електронна комерція з 2006 року по теперішній час.

  Як завжди, клієнти встановлюють правила, і так буде і надалі. Деякі трейдери спробували протистояти загрозі з боку інтернет-магазинів, але в довгостроковій перспективі протекціоністські тактики приречені на провал.

  Мобільне майбутнє електронної комерції

  Якщо ви вже давно володієте роздрібним бізнесом, швидше за все, у вас вже є сайт, на якому ви приймаєте замовлення від клієнтів. Але сьогодні знову з’являється щось нове, що змінює ці правила — мобільна комерція.

  Все більше і більше людей користуються інтернетом через мобільні пристрої:

  Електронна комерція

  Amazon, Google і Facebook сприймають мобільний сегмент як вирішальне поле битви протягом наступних кількох років. Опитування, який провів Google в 2012 році, показало, що 74 % користувачів з більшою часткою ймовірності знову повернуться на сайт, оптимізований під мобільні пристрої, а 67 % повідомили, що більш схильні купити щось на сайті, оптимізовано під мобільні пристрої.

  Gartner прогнозує, що в 2017 році на частку мобільного комерції буде припадати близько половини всіх доходів електронної комерції.

  Як оптимізувати свій сайт під мобільні пристрої?

  Перед тим, як почати працювати в інтернет магазині, потрібно перевірити, як сайт працює на мобільному пристрої. Існують різні емулятори і тестери, які можна використовувати, щоб імітувати мобільні пристроїв на ПК (в тому числі відмінний інструмент, вбудований в браузер Google Chrome). Але набагато краще взяти реальний сучасний смартфон з браузером або планшетний комп’ютер і подивитися, як ваш сайт працює насправді.

  Якщо ваш сайт був розроблений, щоб працювати на стандартному широкоекранному ноутбуці, ви зрозумієте, що це виглядає жахливо: стовпці можуть зміщуватися і перекривати один одного, текст і посилання занадто малі, і так далі.

  Є чотири варіанти оптимізації сайту під мобільні пристрої:

 • Адаптивний дизайн: перебудова існуючого сайту таким чином, щоб той же HTML-код однаково добре працював як на стаціонарному комп’ютері, так і на мобільному. Для цього використовується таблиця стилів, яка містить правила, що застосовуються в залежності від розмірів екрану пристрою користувача. Ви можете визначити, що сайт є адаптивним переглядаючи його і на ПК: якщо ви звузите ширину вікна браузера, сайт перебудуватися зі стаціонарного на мобільний версію. Адаптивні сайти прості в обслуговуванні і оптимізовані під пошукові системи, але вони не завжди забезпечують кращий досвід взаємодії, так як надають одні й ті ж сторінки для всіх користувачів (тільки відформатовані по-різному);
 • Динамічне відображення: побудова сторінок трохи різне для стаціонарних і мобільних пристроїв без зміни їх адреси (або з загальною таблицею стилів або за допомогою підключення стилів для різних пристроїв). Для цього потрібно використовувати PHP або ASP. Динамічне відображення також є SEO-дружній практикою і забезпечує хороший досвід взаємодії користувача, але воно може бути складним для реалізації;
 • Окремий мобільний сайт: спочатку визначається, чи використовує клієнт стаціонарний комп’ютер або мобільний пристрій, а потім він спрямовується на мобільну або стаціонарну версію сайту. Таким чином, можна оптимізувати сайт для мобільних користувачів без шкоди для зручності відвідувачів, які використовують ПК. Недоліком цього методу є необхідність підтримувати другу версію сайту. Пам’ятайте, що пошукові системи, такі як Google не люблять дубльований контент, тому використовуйте канонічні URL-адреси, щоб допомогти їм зрозуміти, де знаходиться основна версія кожної сторінки. Можна купити працює інтернет магазин і використовувати куки, щоб пам’ятати, яку версію сайту обслуговувати для користувача, коли він переходить з однієї сторінки на іншу. Також корисно надати мобільним користувачам можливість переглядати стаціонарну версію сайту. Сайти з окремими URL-адреси, як правило, не є SEO-оптимізований практикою, проте вони можуть дати хороший досвід взаємодії користувача.
 • Окреме мобільний додаток: розробка безкоштовного додатку для мобільних пристроїв, яка ефективно обробляє сайт в цілому. Це потягне за собою додаткові витрати на розробку програми. Але таке рішення дає набагато кращий досвід взаємодії користувача. Також це запобігає догляд користувачів на сайти конкурентів при натисканні на інші посилання. Таким чином, мобільний додаток є відмінним способом «захоплення» і утримання користувачів.
 • Зараз розвиваються інші технології, такі як AMP (Accelerated Mobile Pages), які дозволяють набагато швидше розробляти мобільний сайт, але потенційно приносячи в жертву деякі його функції.

  Переклад статті «E-commerce» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.