Щоб відшукати необхідну інформацію, більшість користувачів Всесвітньої павутини сьогодні використовують пошукові машини. Для того, щоб знайти певний продукт або послугу, в 90 випадках з 100 досить зайти на один з популярних пошукових систем (наприклад, Google), набрати в рядку пошуку найбільш відповідну ключову фразу і вибрати з того, що надасть пошукова машина. Добре, якщо в цікавій для вас сфері конкуренція невисока — тоді машина видасть невелику кількість результатів, серед яких вибрати потрібний сайт нескладно. А що якщо пошуковик покаже десяток тисяч результатів і шукана сторінка опиниться в списку під номером 135 або 7468? Адже тільки перші десять позицій мають перевагу, а іншим доведеться чекати випадкових відвідувачів. Як домогтися того, щоб ваш сайт був першим номером в результатах пошуку? Як змусити пошукові машини постійно направляти до вас відвідувачів? А головне — на яких пошукових системах варто бути на першому місці?

Що таке Web-оптимізація?

Web-оптимізація, або SEO (Search Engine Optimization) — це, просто кажучи, незначні зміни Web-сайту, які призводять до підвищення його рейтингу в пошукових машин при використанні обраного ключового слова або фрази. Оптимізовані сторінки знайти в Мережі набагато легше і швидше. А якщо сторінки вашого сайту потрапляють у першу десятку результатів пошуку за обраними ключовими словами, у вас гарантовано зросте кількість відвідувачів.

Як SEO працює

Для визначення рейтингу сторінки, порівнянної з запитуваної ключової фрази, пошукові машини використовують власні алгоритми оцінки. Пошуковики лише злегка відрізняються один від одного, тому вони не люблять розголошувати свої точні алгоритми. Але достовірно відомо, що вирішальну роль у визначенні важливості сторінки в результатах пошуку грають: кількість ключових слів на сторінці, заголовок сторінки, метатэги, зміст, текст і популярність посилань. Про кожне з цих чинників написані десятки статей і навчальних посібників. Ми ж зупинимося на специфіці пошукових машин.

Звідки почати?

Web-оптимізація — річ не надто складна, але вимагає планування, організації та терпіння. Почніть з правильного кодування. Web-сторінки повинні мати інформативний зміст високої якості, з більшою часткою тексту, ніж html-коду. Хоча можна оптимізувати і сайти з флеш-роликами або JavaScript, все ж із звичайними сторінками впоратися легше. Зробіть зміст сайту чистим, професійним, із зручною навігацією, з правильними ключовими словами у назвах сторінок і файлів з добре організованою картою сайту.

SEO не є точною наукою, — це швидше гонитва за знанням, що допомагає досягти високого рейтингу в пошукових машинах і надовго закріпитися в перших позиціях результатів пошуку.

Існують два різних типи пошукових серверів, які зберігають інформацію про Інтернет-ресурси: пошукові машини і каталоги.

Аналогом каталогів є довідників, які видаються в паперовому вигляді. У внутрішньому рубрикаторі розташовуються Інтернет-ресурси, як правило анотовані. Пошук в подібних ресурсах здійснюється самими різними способами, що залежать від конкретної машини, — як правило, це пошук або по імені, або по опису, або за введеним ключовим словам. Проте чітко прописаних алгоритмів пошуку для кожної з машин все-таки не існує.

Пошукові машини повністю викачують, висмоктують вміст сайту (вірніше, дозволені до громадського доступу частини) і індексують: складають таблиці повтору тих чи інших слів, а також їх значимість всередині документа. Пошукові машини не можуть проіндексувати повідомлення, які генеруються Flash, Java або представлені у вигляді графічного зображення.

Реєстрація на пошукових системах

Сьогодні більшість власників Web-сайтів розуміють, що процес реєстрації являє собою просто засіб доставки оптимізованих сторінок на пошукові машини. Якщо уявити, що Web-сайт — це новий кінофільм, то процес реєстрації — кінопроектор в кінотеатрі. Без проектора вашого фільму ніхто не побачить. Завдяки оптимізації Web-сторінок Web-сайт зазнає такі зміни, які приведуть його до вершини рейтингу, однак без правильної реєстрації цей сайт ніхто не побачить.

Не сумніваюся, що будь-якому користувачеві відомі головні пошукові машини в Інтернеті, але думаю, що мало хто назве хоча б 20 пошуковиків. Які з них найбільш важливі і як на них зареєструватися? Давайте розберемося.

Велика четвірка

Google

Google — найпопулярніший пошуковик в Інтернеті, але як потрапити до списків? По-перше, існує реєстраційна анкета на його сайті (http://www.google.com/addurl.html). Інструкції, які дає Google, досить зрозумілі: зареєструйте вашу головну сторінку, а Google потім сам вивчить інші. Проте така реєстрація не дає гарантії, що вас проіндексують. Google завжди віддавав перевагу пошуку нових Web-сторінок, повзаючи по вже зареєстрованим у базі даних веб-сайтів і переходячи на нові посилання звідти. Щоб збільшити шанси бути проіндексованим, знайдіть якісні Web-сайти або каталоги, які створять посилання на ваш сайт. Вам не потрібні сотні лінків, але 3-5 посилань на цьому етапі «підбадьорять» Google, щоб він не випустив з уваги вашу сторінку. Google, як правило, повністю оновлює свою базу даних разів в місяць, так що не панікуйте, якщо протягом 4 тижнів ви не побачили ніякого результату. Однак якщо після 6 тижнів ваш сайт все ще не проіндексований, сконцентруйтеся на створення більш якісних посилань і постарайтеся потрапити в список Open Directory Project (про це Web-каталозі трохи пізніше).

AltaVista

Хоча компанія AltaVista має свій досить ефективний пошуковий робот, але все ж вона вже не та, що була колись, і майбутнє її невідомо. Тепер нею володіє фірма Overture (якій, у свою чергу, володіє Yahoo!). Існують безкоштовно, але дуже повільна реєстрація та платна (39 дол. у рік) за перший URL (дійсна протягом 6 місяців). Сторінка реєстрації на AltaVista — http://addurl.altavista.com/.

MSN

Ще недавно існувало два ефективних способу розміщення сайту в списках MSN (не включаючи спонсорську членство). Можна було зареєструвати ваш Web-сайт на LookSmart (докладніше про це каталозі нижче) і знайти його в секторі Web Directory Sites або вибрати для цього Inktomi і потрапити в сектор Web Pages. Зараз LookSmart не актуальне, але ви можете зареєструвати свій сайт за адресою http://advertising.msn.com/msnsites/SubmitSite.asp — включення платне. Крім того, Inktomi — павук, і якщо у вас дуже велике утримання або сотні різних продуктів, нехтувати ним не варто. Коли в пошуку задають довгу фразу або номер певної моделі товару, то, найімовірніше, більш повні результати покаже Inktomi, а не LookSmart. Детальніше про реєстрацію на Inktomi розказано нижче.

AOL

Процес реєстрації на AOL відсутня взагалі. AOL використовує базу даних Google, тому, якщо хочете опинитися на AOL, важливо потрапити в список Google.

Каталоги

The Open Directory

Open Directory, також відома як ODP і DMOZ, — це велика директорія, оновлювана і площа тисячами волонтерів. Директорія сама по собі не користується великою популярністю у звичайних користувачів Інтернету, які шукають в мережі потрібну інформацію. Однак будь-яка пошукова машина, якою б маленькою вона не була, може безкоштовно користуватися інформацією з DMOZ. Одним з таких «не дуже маленьких» Web-сайтів є Google. Фактично, каталог Google — це не що інше, як «скачана» каталог DMOZ. Додайте до цього посилання тисяч маленьких сайтів, які теж «скачують» інформацію з DMOZ — і вам стане зрозуміло, чому бути в списках DMOZ вигідно для будь-якої Web-сторінки. Щоб потрапити в списки цій директорії, просто виберіть найбільш відповідну категорію для вашого Web-сайту і клікніть на посилання «Додати URL». Точно дотримуйтесь інструкцій. Існують стандартні інструкції для кожної категорії, а крім того, деякі редактори використовують свої спеціальні принципи. Не намагайтеся, щоб опис вашої сторінки було перенасичене ключовими словами. Виберіть 3-4 найважливіші ключові фрази і напишіть опис з 20-30 слів, що включає ці терміни. Редактори DMOZ відрізняються тим, що часто змінюють опис редагованих сайтів; в такому разі ваші ключові слова можуть просто викинути. Пам’ятайте, редактори — це добровольці, які не отримують за свою роботу ніяких гонорарів, тому і не сподівайтеся на появу вашого сайту в списках через кілька днів після подачі на реєстрацію. Цей процес може зайняти кілька тижнів або навіть місяців. Докладні інструкції можна прочитати на сайті DMOZ.

Yahoo!

Ще зовсім недавно самим простим і надійним способом потрапити в результати пошуку Yahoo! була реєстрація в каталозі з річним внеском 299 дол. Проте для виведення результатів пошуку Yahoo! користується базою даних Google, а посилання з каталогу служать додатковим джерелом інформації. Так що рекомендую сконцентрувати свої зусилля на Google, а він уже подбає про Yahoo!. Правда, Yahoo! зовсім недавно придбав Inktomi, так що все може змінитися.

Looksmart

Looksmart раніше вимагав 299 дол. (річний внесок) для того, щоб редактори переглянули і включили ваш сайт у потрібну категорію. Тепер це вже давно в минулому, а сьогодні використовується унікальна комбінація платного включення і аналізу вашого сайту редакторами. За аналіз і включення сайту в списки каталогу Looksmart потрібно заплатити 29 дол. Після включення в списки додатково вноситься 0,15 дол. за кожного з перших 5 тис. відвідувачів, згенерованих Looksmart. Після цього залежно від профілю вашої діяльності плата за відвідувача змінюється від 0,23 до 0,75 дол. Але можна встановити місячний ліміт, щоб не платити більше, ніж ви плануєте (мінімальна плата — 15 дол. в місяць). Це лише основні моменти реєстрації — всі подробиці можна дізнатися на їхньому сайті. Зараз Looksmart переживає період кризи. Після того, як від послуг Looksmart відмовилися MSN і ще кілька важливих партнерів, каталог переживає фінансові проблеми і потихеньку згортає свою діяльність.

Павуки

Inktomi

Inktomi поставляє для LookSmart, MSN, Hotbot та Overture інформацію про відвідані роботом сайтах. Inktomi не має власного інтерфейсу пошукової машини, але забезпечує результатами діяльності свого павука багато інші пошукові машини. Найлегше зареєструватися, використовуючи послугу платного включення. Середня плата — 39 дол. у рік за перший URL і 25 дол. за кожен наступний. Реєстрація, яка зазвичай триває до 48 годин, дійсна протягом року.

Ask Jeeves

Ask Jeeves — швидко розвивається пошукова машина, яка отримує інформацію від автоматичного павука Teoma (яким володіє Ask). Можна скористатися платним включенням або чекати, поки павук Teoma сам залізе на ваш сайт по посиланню з іншого сайту, вже зареєстрованого на Ask Jeeves. Плата за включення становить 30 дол. у рік за перший URL і 18 дол. за кожен наступний.

Netscape і iWon

І Netscape, і iWon отримують інформацію від автоматичних павуків Google.

Хто стане лідером серед пошукових машин

Невідомо, хто стане лідером в майбутньому. Поки не з’явився Google, Web-каталоги були в Інтернеті головної пошукової силою. Google почав своє сходження всього кілька років тому і став безперечним лідером пошуку в Мережі. Але останнім часом MSN майже закінчила роботу над своєю власною пошуковою машиною, до того ж Yahoo! (найвдаліший конкурент Google придбала компанію Overture (яка включає AlltheWeb і AltaVista), тому 2004 рік обіцяє бути дуже цікавим. Microsoft завжди була силою, з якою потрібно рахуватися. У Yahoo! теж знайдуться кошти скласти гідну конкуренцію Google.

Нова роль Inktomi

Inktomi може зіграти важливу роль, оскільки зараз ним володіє Yahoo!. Не зводьте очей з цієї машини: вона забезпечує вторинні результати для MSN і, можливо, замінить Google в забезпеченні первинних результатів для Yahoo!. Важливість Inktomi може також зрости для MSN, оскільки творіння Microsoft перестало використовувати LookSmart для своїх первинних результатів.

Inktomi часто додає до своєї бази даних кілька безкоштовних сторінок, тому спочатку перевірте, які з ваших сторінок вже є в їх базі даних, і тільки потім використовуйте послуги платного включення найважливіших сторінок.

Тепер пояснимо вищевикладене. Не можна покладатися тільки на одну пошукову машину для всього вашого трафіку. Сьогодні Google — найбільший пошуковик, але це не означає, що можна забути про решту. Завжди слідкуйте за новинами світу пошукових машин: за іншими пошуковими системами та каталогами, платними включеннями і pay-per-click (окрема плата за кожного відвідувача, спрямованого пошуковою машиною), групами новин та іншими маркетинговими механізмами. Тепер уявіть собі, скільки ви витратите часу на реєстрацію лише на перерахованих пошукових машинах. А якщо у вас кілька Web-сайтів? Не турбуйтеся: можна автоматично реєструвати сайт в пошукових машинах і каталогах навіть у вашу відсутність. Для цього існують спеціальні програми, здатні допомогти не тільки з реєстрацією, але і з іншими аспектами Web-оптимізації. Таких автоматичних помічників в Інтернеті достатньо, але лише деякі з них по-справжньому заслуговують на увагу, оскільки з їх допомогою можна провести оптимізацію Web-сайту від А до Я. Це Search Engine Commando (http://www.searchenginecommando.com/), Web Position Gold (http://www.web-positiongold.com/) і єдиний на даний момент адаптований для Рунета пакет NetPromoter (http://www.net-promoter.com/ru).

Платне включення і pay-per-click

Якщо у вас велика кількість різних Web-сторінок, послуги платного включення і PPC можуть обійтися в кругленьку суму. У цьому випадку виберіть тільки найважливіші з ваших сторінок або зареєструйте динамічно змінюються сторінки, які не були помічені пошуковими роботами, і, таким чином, вони будуть регулярно з’являтися в базі даних пошукової машини.

Ферми посилань (FFA Pages)

У старі добрі часи (в Інтернеті два роки тому — вже «старі часи») спостерігалося масове захоплення так званими фермами посилань (FFA). Участь у них обіцяло збільшення популярності своїх власних посилань. Існуючі ферми лінків працюють за наступною схемою: посилання на ваш сайт з’являється там на якийсь короткий час, а потім зникає, витіснена іншими реєстраціями. Однак не виключена можливість, що за короткий час перебування на фермі ваш сайт все-таки буде помічений якимось із серйозних пошукових роботів. Хоча сьогодні ефект від членства в таких фермах дещо знизився, зареєструватися на них не зашкодить. А оскільки цих сайтів величезна кількість, реєстрацію краще всього проводити автоматично, за допомогою спеціальної програми (наприклад, Page Promoter або Web Position Gold). Якщо ви зареєструєтесь на ста фермах, вони приведуть до вас одного-двох відвідувачів, а отже, кілька сотень або навіть тисяч реєстрацій принесуть вам досить істотне збільшення трафіку. При автоматичному пошуку FFA-сторінок ви просто задаєте програмі критерії пошуку і займаєтеся своїми справами, поки програма генерує для вас додатковий трафік. Пам’ятайте, що добре «відшліфоване» заголовок при реєстрації ще більше збільшить віддачу від ферм посилань. Експериментуйте з різними заголовками, щоб виявити найбільш ефективні. Крім усього іншого, ви таким чином штучно підвищуєте популярність посилань на ваш сайт (що особливо цінується багатьма пошуковими машинами, зокрема Google).

Інші методи розкрутки сайту

Не забувайте про традиційні маркетингові засоби — про рекламних брошурах, статтях у журналах і т. д. Один з найбільш ефективних методів онлайн-реклами і популяризації посилань на ваш сайт — цікаві інформаційні статті, присвячені вашої діяльності. Існує також безліч інших, не дуже чесних рекламних прийомів (одним словом, спам), але практично всі пошуковики легко відрізняють спам від законних SEO-технологій і жорстоко карають недобросовісних Web-майстрів. Але один з нетрадиційних Web-маркетингових прийомів (Google-бомба) заслуговує того, щоб описати його детальніше.

Що таке Google-бомба

Google відрізняється від інших пошукачів тим, що час від часу він може показати сторінки, які не містять ключових слів, заданих для пошуку.

Наприклад, у статті, яку ви зараз читаєте, мова йде про SEO, але якщо достатня кількість сайтів створять посилання на неї, використовуючи фразу «дядя Петя», тоді Web-сторінка з цією статтею може отримати перше місце в результатах пошуку по фразі «дядя Петя». Іншими словами, створивши певну кількість посилань з різних сайтів, можна вплинути на Google-рейтинг того, на кого посилаються. Цей феномен називається Google-бомба і вперше був використаний у 2001 році Адамом Мэтсом.

Адам Метс зробив першу Google-бомбу заради розваги, націливши на свого друга Енді фразу «бездарний писака». Рік потому, як не дивно, Google-бомба Адама продемонструвала приголомшливу стійкість, оскільки Web-сторінка Енді все ще займала перше місце в результатах пошуку по фразі «бездарний писака». Google-бомба Адама, може, і була жартом, але з тих пір Google-бомбардування стали популярні в Мережі. Причин того, чому люди роблять Google-бомби, на наш погляд, існує декілька: гумор, самолюбство, гроші і почуття справедливості. Давайте розглянемо кожну з цих причин.

Бомби-жарти. Погодьтеся, дуже приємно побачити на Google, що ваш друг — самий бездарний писака» у всьому світі.

Его-бомби. Останнім часом стало модним бути на першому місці в результатах пошуку по імені та прізвища.

Грошові бомби. Звичайно, якщо хтось почне робити Google-бомби заради наживи, то вони якраз і становитимуть реальну загрозу Google.

Бомби справедливості. Наприклад, випадок з Джорджем Бушем. Ви самі можете переконатися, що, набравши в пошуку «miserable failure» (жалюгідний невдаха), ви отримаєте на першому місці сторінку біографії Джорджа Буша з офіційного Web-сайту Білого дому.

Чому Google-бомби так ефективні

Перше, і найголовніше — це весело. Google — всесвітньо відомий і дуже популярний пошуковик. А помістити чийсь сайт на перше місце у рейтингу дуже захоплююче і цікаво. Створення Google-бомб також дає можливість реалізувати фундаментальні потреби людини: у справедливості й в можливості контролю над неконтрольованим.

Як зробити Google-бомбу

Ось інструкція від творця:

1. Візьміть Web-сайт…
2. Додайте HTML-посилання на націлений сайт, назвавши її обраної ключовою фразою.
3. Зареєструйте ваш сайт на Google.
4. Чекайте результату!

Сьогодні практично всі Google-бомби зроблені з цієї інструкції.

Звичайно ж, тисячі однакових посилань з однаковою фразою на одній і тій же сторінці нічого не дадуть. Буде потрібно велику кількість сторінок, що мають посилання з певним текстом. Це можна зробити тільки з допомогою сконцентрованих дій групи однодумців.

Зрозуміло, що Google-бомби приголомшливо ефективні для підвищення трафіку. Але не дуже зрозуміло, що сам Google буде з цим робити.

Зрештою, Google-бомбу вкрай складно відрізнити від справжньої посилання. Створює Google алгоритм, який знешкоджує б Google-бомби? Працює над створенням самокерованої системи для визначення Google-бомб? Збирається Google якимось чином карати творців Google-бомб? І що конкретно буде приводом для такого покарання? Google, дай нам знати, що добре і що погано в світі Google-бомб! Поки нічого не відомо про покарання за створення Google-бомби.

Зміст, зміст і ще раз зміст

І наостанок хотілося б нагадати про самому головному.

Найсерйознішою помилкою, яку здійснюють Web-майстрами, є створення Web-сайту з мізерним за кількістю та якістю змістом. Не покладайтеся на кілька оптимізованих абзаців тексту, сподіваючись переконати пошукових роботів затриматися на вашому сайті. «Кістлявий» Web-сайт ні на кого не зробить сприятливого враження. Покращуйте вміст вашого сайту. Розмістіть там інформацію, яка утримає відвідувачів на сайті. Станьте авторитетним джерелом інформації у сфері вашої діяльності, тоді інші Web-сайти самі будуть створювати посилання на ваші сторінки. Пам’ятайте: Google зацікавлений обслуговувати тих, хто використовує його пошукові можливості, так само як і ви зацікавлені в обслуговуванні відвідувачів. Розмістіть максимально можливу кількість інформації, корисної вашим відвідувачам, а вони віддячать вам постійними відвідинами та рекомендаціями своїм знайомим. І нарешті, інформація, яку ви розміщуєте, часто порівнянна з відповідною реакцією, яку ви отримаєте. Побудова фундаменту вашого сайту на якісному змісті і розширення маркетингових засобів допоможуть вам встояти в епоху прийдешніх воєн між пошуковими машинами.