Один з найбільш поширених питань на моєму курсі по «Вебу» — «Під яке дозвіл нам варто робити свої дизайни?» Повна відповідь буде трохи хитромудрою, але основні поради очевидні:

* Оптимізуйте під 1024х768 — це найпоширеніший розмір екрану. Безсумнівно, орієнтуватися потрібно на дозвіл екранів вашої цільової аудиторії, і в майбутньому розмір буде змінюватися. Розмір вже може бути іншим, якщо, скажімо, ви створюєте інтранет для компанії, яка видає своїм працівникам великі монітори.
* Не треба створювати сайти тільки під певний розмір екрану, так як розміри екранів користувачів розрізняються. Самих відмінностей дуже багато, так як користувачі не завжди «максимізують» свої браузери (особливо якщо у них великі екрани).
* Використовувати «плаваючі» дизайни, які розтягуються під конкретний розмір вікна користувача (уникайте статичних дизайнів, які завжди одного розміру).

На сьогоднішній день близько 60% всіх моніторів налаштовані під дозвіл 1024х768 пікселів. Для порівняння — близько 17% виставляють 800х600, тому цілком очевидно, що не так важливо націлюватися саме на користувачів з маленькими дисплеями. Також очевидно, що не можна ігнорувати ці 17% і надавати своїм користувачам таку розмітку сторінки, яка вимагає більше вільного простору, ніж є у користувача насправді.

Оптимізація під 1024х768

Коли я кажу «оптимізація», я маю на увазі те, що ваша сторінка повинна виглядати і працювати оптимально на найпоширенішому дозволі. При цьому вона повинна добре виглядати і працювати на інших розмірах, тому я і рекомендую «плаваючий» дизайн. Але він має бути кращим при дозволі 1024х768.

Три головних критерії для оптимізації інтернет-сторінок під певний розмір екрану:

* Початковий огляд: видно користувачам вся ключова інформація без прокрутки сторінки? Це є компромісом між кількістю зображених предметів і наскільки детально показаний кожен предмет.
* Читабельність: наскільки легко прочитати текст у різних колонках з певною шириною?
* Естетика: наскільки добре виглядає ваша сторінка, коли у всіх елементів правильний розміри і правильне розташування? Всі елементи правильно вибудовуються — наприклад, знаходиться підпис поряд з фотографією, і т. д.?

Вам необхідно тримати в голові ці три критерії при всіх можливих дозволах, постійно змінюючи розмір вікна браузера від 800х600 до 1280х1204. Все має бути на високому рівні при всіх дозволах.

Також ваш сайт повинен працювати при більш маленьких і при великих розмірах, але такі ситуації менш критичні. Менше ніж піввідсотка користувачів працюють з роздільною здатністю 640х480. При цьому для таких користувачів ваш сайт повинен відображатися цілком прийнятно з допустимими відхиленнями.

Як каже перший критерій — потрібно завжди брати до уваги прокрутку сторінки. Зазвичай користувачам не подобатися прокрутка (в моїй новій книзі це детально описано разом зі статистикою, яка показує, скільки користувачів прокручують різні типи сторінок). Отже, коли ви робите дизайн, ви повинні враховувати скільки інформації побачать користувачі якщо прокрутять один або два повних екрану.

Прокрутка і початковий огляд залежать від розміру екрану: чим більше екран, тим більше інформації він показує і тим менше потрібно робити прокручувань. Тут ви і повинні займатися оптимізацією для 1024х768: показати найважливіший матеріал не вдаючись до прокручування (разом з цим необхідно переконатися, що критична інформація залишиться видимої при вирішенні 800х600).

Отже, як на рахунок крихітних екранів, наприклад мобільні пристрої. «Плаваючий» дизайн повинен змінити свій масштаб під мобільний телефон, але не думайте, що так треба робити сайт вашої компанії. Середа мобільних телефонів має свою специфіку; щоб оптимізувати сайт під мобільний пристрій, необхідно створити окремий сервіс, який буде надавати менше функцій, написаний більш стисло, і який буде орієнтований на утримання сайту.

Великі екрани

У багатьох користувачів великі екрани. Зараз близько 18% використовують як мінімум дозвіл рівне 1280х1024 пикселів. Відсоток користувачів з великими екранами зростає, але не так, як я б цього хотів.

Великі монітори — найпростіший спосіб підвищити продуктивність, і кожен, хто заробляє мінімум $50,000 на рік, повинен мати роздільну здатність не менше 1600х1200. Плоский дисплей з таким дозволом коштує менше $500. Тому поки великі дисплеї підвищують продуктивність як мінімум на 0.5%, ви окупите своє вкладення менше ніж за рік (типові корпоративні накладні подвоюють витрати компанії на співробітника; завжди пам’ятайте, що в будь-якому підрахунку продуктивності необхідно використовувати вартість робіт, а не зарплату).

Apple і Microsoft опублікували звіти, мета яких була підрахувати зростання продуктивності від великих моніторів. На жаль, результати не дали добрих цифр тому, що були присутні методологічні помилки. Мій досвід показує, що коли користувачі роблять свої роботу на великих моніторах, то приблизний зріст продуктивності дорівнює 5-10%. Ці відсотки переводяться до зростання продуктивності приблизно в 0.5-1% на одну людину, яка робить роботу, орієнтовану на використання монітора 10% від одного дня. Немає сумнівів, що великий монітор коштує своїх грошей.

Особисто я використовую дисплей з роздільною здатністю 2048х1536 пікселів, і я навіть не називаю такий монітор великим. Протягом наступних 10 років, я очікую, що використання 5000х3000 моніторів стане звичайною справою, як мінімум серед професіоналів.

Починаючи з 1600х1200, користувачі рідко розтягують свої браузери на весь екран тому, що мало інтернет-сайтів добре працюють на таких дозволах. Великі вікна — це чаклунство під час роботи з таблицями, з графічним дизайном, і з багатьма іншими завданнями, але не з цією парадигмою інтернет-сайтів. Сьогодні, інтернет-користувачі з великими екранами утилізують додатковий вільний простір декількома вікнами і паралельним серфінгом в інтернеті.

Щоб у майбутньому догодити інтернет-користувачам, скоріше за все нам будуть потрібні не індивідуальні сторінки, а якась інша парадигма. А може навіть метафора, схожа на інформаційну газету або на іншу інформаційну дошку, проявить себе в кращому світлі.

У будь-якому випадку, потреба в новій парадигмі не змінить цих рекомендацій: оптимізуйте під 1024х768, але не створюйте дизайн тільки для цього розміру. Ваші сторінки повинні працювати на будь-якому дозволі, від 800х600 до 1280х1024 і більше.