Якщо ви починаєте зараз ви вже спізнилися
Всі успішні Веб 2.0 стартапи, про яких ви чули, є результатом багаторічної роботи. Всі сьогоднішні «переможці» тоді були піонерами. Тому, якщо ви починаєте зараз, ви — великий невигоди порівняно з ними.

З іншого боку, не варто думати, що успіх неможливий, треба просто узгодити свої фантазії з реальністю. Усвідомте для себе, що багатомільярдні угоди вам не загрожують».

Забудьте про охорону вашого контенту

Якщо у ваших планах пропонувати контент, тоді ви першим ділом захочете захистити його. Вся проблема в тому, що в Web 2.0 ви повинні бути готові до повного ігнорування копірайту, але і до порушення всілякої бізнес-логіки. Замість боротьби з вітряками краще почитайте про ліцензії Creative Commons і виберіть ту, яка вам підходить більше.

Будьте готові до суперечностей

Ваше навчання в бізнес-школі ставить вас у нерівне становище порівняно з тими, хто займається соціальними мережами (social networking). Правила навчають вас захищати свої інтереси, в той час, як соціальна мережа — це передусім поширення інформації (sharing). Ви повинні якимось чином знайти компроміс між очікуваними вигодами і цінностями, які переважають в співтоваристві, які ви формуєте. Це нелегко і на будь-які прояви цинізму негайно послідує реакція потенційних покупців.

Ваше положення спочатку невигідно

Класично інформація, яка надходить клієнтам, чітко контролюється самою фірмою. В соціальних мережах ви цей контроль просто втрачаєте. Клієнти будуть критикувати вас, якщо вважатимуть за потрібне. При спробі контролювати або елімінувати критику, ваші зусилля стануть всього лише ще одним джерелом скарг і невдоволення.

В інтернеті користувацька інтерактивність проявляється у вигляді розмов і обговорення, і ви повинні бути готові до несподіванок. Будьте ввічливі і уважні. Розвивайте почуття, коли потрібно втрутитися. Зазвичай, якщо члени ком’юніті говорять про одне й те ж, чи впливові персонажі обговорюють щось, пора діяти. Лише у разі, коли лише мала частина ком’юніті або лемінги критикують вас, можна подібні спалахи ігнорувати.

Не стійте на місці

У будь-якому співтоваристві цінується чесну поведінку, і Веб 2.0 не виняток. Як можна більше давайте зрозуміти, що ви цінуєте і поважаєте чесність — не тільки в ваших діях в інтернеті, але і в будь-яких інших ваших справах. Будете надмірно суперечливі і мінливі — і ком’юніті охрестить вас лицеміром.

Формування ком’юніті займаєте багато часу і сил

Навіть, якщо у вас вже є клієнти, запустити сайт не достатньо. Найбільш успішні Веб 2.0 сайти просуваються за допомогою хорошої реклами, блогів і поштових форумів. Може, це звучить банально, але ви повинні вигодувати своє ком’юніті. В іншому випадку у вас буде порожній сайт, яким ніхто не користується.

Не втрачайте зв’язок з ком’юніті

Можливо, вам знадобиться час, щоб навчитися спілкуватися з вашим співтовариством, а коли між вами налагодяться хороші стосунки, — намагайтеся їх підтримувати. Є приклади, коли втрата зв’язку з ком’юніті призвела до того, що користувачі пішли до конкурента.

Постійно думайте про щось новому

Як і віртуальний хостинг в дев’яностих, Веб 2.0 пропонує низьку планку для входження в бізнес. Іншими словами, щоб стати гравцем, вам не потрібні експертизи і масивний девелопмент, особливо, якщо для подальшого розвитку ви вибрали FOSS. Веб 2.0 існує вже кілька років, і досвід показує, що спільноти дуже непостійні, — без всяких проблем йдуть на більш модні сайти. Тому, щоб утримати людей, не переставайте розвиватися. Думайте над новими речами, які залучать більше нових користувачів і утримають вже наявних.

Тут є одна проблема: чим простіше концепція сайту, тим важче втілювати в життя нововведення. Якщо ваш сайт не ідея сама в собі, як del.isio.us, ви можете досягти того моменту, коли вам потрібно буде докорінно змінити напрям розвитку, щоб зберегти бізнес.

Знайте джерела прибутку

Майже все, що ви робите, буде відкинуто частиною ком’юніті. Якщо ви розмістіть рекламу, користувачі будуть скаржитися. Якщо ви введете абонентську плату, як Classmates.com ви втрачаєте співтовариство, яке потенційно може принести прибуток.

Правда така, що гроші — це та частина Веб 2.0, яку ніхто толком не може пояснити. Є компанія, яка вклала протягом чотирьох років близько мільйона доларів у соціальну мережу бізнес-спрямованості, а тепер на аукціоні eBay її початкова ціна становить 60 000 доларів.

Самий вірний спосіб, звичайно, це зростаюче ком’юніті, досить велика, щоб проект знайшов покупця. І навіть у цьому випадку немає гарантії повернути вкладені кошти.

Висновок

Якщо для вас ці поради здалися песимістичними, ви правильно зрозуміли, до чого я хилю. У вас ще є рік-два, щоб розвинути проект. Веб 2.0, як бізнес-феномен, не піддається управлінню класичними способами. Якщо ви все ще хочете заробити на Веб 2.0, ви повинні блискавично розвиватися і ще швидше нарощувати співтовариство. У наступному році в цей же час Веб 2.0 стане вже історією.