Давайте розбиратися. Не претендуючи на всеосяжність теми і неймовірну глибину знань, висловлю суто особиста думка, яка склалася за досить тривалий період користування всесвітньою павутиною на предмет вилучення з неї необхідної мені інформації.

Отже.

Причина перша, глобальна.

Сайт не має чітко визначеної задачі. Тобто, потрапивши на такий сайт, серфер може подивуватися і на вишуканий дизайн (якщо графіком не відключив заздалегідь) і навіть може чогось цікаве на цьому сайті прочитає, але… піде собі далі. Чому? Так просто сайт для нього — МАРНИЙ.

Якщо Ви створюєте сайт, то визначте відразу, для чого він Вам? Які цілі особисто Ви переслідуєте, викладаючи на хост енну кількість сторінок? Яка задача сайту? Тому що саме від цього завдання і будуть відбуватися всі половецькі танці з наповненням сайту і його розкруткою.

Нагадаю, що завдання, які вирішуються за допомогою Інтернет — сайтів, можна умовно звести до чотирьох різних видів:

1. Завдання максимальної автоматизації процесу Інтернет — спілкування компанії та її клієнта. Цей вид завдання, як правило, ставиться при створенні Інтернет — магазинів. Тому вони мають дуже розгалужену систему навігації, велика кількість сторінок з описом пропонованих продуктів, ретельно прописані інструкції по здійсненню купівлі і т. д. і т.д. Коротше кажучи, чим більше інформації почерпне на сайті клієнт, тим менше приводів у нього буде звертатися до адміну сайту з дурними питаннями.

Крім того, такі завдання вирішують сайти — візитки компаній, що займаються торгівлею або виконанням послуг у широкому асортименті, мають стандартну пропозицію, єдине для всіх клієнтів, єдиний прайс-лист. На таких сайтах можна знайти каталог товарів і послуг, інформацію про те, що ця компанія займається, та яку вигоду може отримати серфер, на сайті компанії цього заглянувши. Словом максимум того, щоб в офіс компанії клієнт звернувся вже маючи чітке уявлення, куди і навіщо він звертається.

2. Завдання максимально якнайшвидшого виведення потенційного клієнта на особистий контакт із співробітником офісу компанії. Обсяг інформації на таких сайтах невеликий, і, як правило, обмежується визначенням сфери діяльності компанії і її контактними даними. Тексти на таких сайтах часто вельми туманні і загадкові і спонукають зацікавився серфера тут же написати, а ще краще — зателефонувати в офіс компанії, де його вже візьмуть в оборот натреновані офіс-менеджери. Подібні сайти частенько можна побачити у різних будівельних і ріелторських компаній. Словом, у тих, хто в своїй роботі застосовує ексклюзивний підхід до кожного клієнта.

Неважко помітити, що перші дві задачі по суті — антиподи, і навряд чи варто їх вирішувати в межах одного сайту.

3. Завдання не стільки продажу, скільки післяпродажного обслуговування і підтримки постійних клієнтів компанії. На таких сайтах основна увага віддається новин компанії, інформації для клієнтів, як діючих, так і потенційних. Насправді, ця задача може вирішуватися як самостійно, так і у вигляді супутньої завдання номер раз. Що найчастіше і відбувається.

4. Завдання чисто інформаційно — новинні. Як правило, це різні інтернет — портали та форуми. До них же можна віднести і отримують все більшу популярність блоги. Серйозна розкрутка таких сайтів і залучення на них пристойного трафіку, дозволяє досить некисло заробляти на показах контекстної реклами, наприклад Google AdSense.

Таким чином, якщо Ваш сайт не вирішує в явному вигляді одну з цих чотирьох завдань, то і чекати від нього віддачі, мабуть, не варто.

Причина друга, приватна.

Зовнішній вигляд. Попадався мені на очі інформація, що враження про сайт в серфера складається протягом 15 — 20 секунд. По закінченні яких, він, серфер, приймає рішення — бродити по сайту далі, у пошуках чогось важливого і потрібного, алі закрити його мерщій, коли лінків вихідних не знайдеться. Може і так. По собі суджу, що ні за що не буду розбирати тексти на сайтах виконаних в надто оригінальних колірних рішеннях.

Наприклад, синій шрифт на чорному фоні. Дуже оригінально, не сперечаюся. ? І нехай цей сайт просто насичений найважливішою для мене інформацією. Швидше за все, я про це навіть і не дізнаюся, втікши через 10 секунд перегляду…

Світлий фон, темний шрифт — найкраще рішення, на мій консервативний смак. Та й не варто перетворювати сайт на подобу новорічної ялинки і перевантажувати його різної морган і світиться графікою. Звичайно, цими дуже грішать порно-сайти, проте, ми ж не про них мова ведемо, так адже?

Причина третя, банальна.

Навігація по сайту. Вже давно в правила хорошого тону увійшло складання карти сайту. Щоб допомогти заплутавшему в надрах Вашого контенту юзеру знайти шукане. І вже точно не варто відкривати кожну сторінку сайту в новому вікні. Особисто мені завжди приємно повертатися тим же шляхом, яким я по сайту пройшов. Та й не мені одному. Зробіть переміщення серфера по сайту легким і приємним. А головне — зрозумілою. Щоб у будь-який момент він розумів, де саме знаходиться. І щоб, не розібравшись в премудростях вашого творіння, не покинув його назавжди.

Причина четверта, неоригінальна.

Точніше — відсутність на сайті оригінального контенту. Того самого, що так любимо різними пошуковими системами останнім часом. Того самого, що спритні вебмастера крадуть один у одного нічтоже сумняшеся. До того ж треба абсолютно чітко усвідомлювати, що контент, тобто зміст Вашого сайту, не повинно бути різнорідним, якщо це тільки не інформаційно — новинний портал, заточений під покази контекстної реклами. І якщо Ваш сайт присвячений розведення, приготування та продажу маринованих черв’ячків, то потурбуйтеся, щоб більшість текстів на сторінках була присвячена якраз тим самим черв’ячків. Всім аспектам їх вирощування, маринування та застосування за призначенням. І чим більше оригінального контенту за тематикою заявленої явить пошуковій системі ваш сайт, тим більший респект з цієї самої системи він отримає. А разом з респектом — і цільових відвідувачів, яких саме тема маринованих черв’ячків більше всього на світі хвилює в даний момент.

Причина п’ята, інтерактивна.

Тут все просто. Серферу треба надати максимум можливостей для спілкування з адміном сайту. Можна звичайно викласти на сайті всі можливі варіанти способів зв’язку з Вами і з Вашим офісом. Крім телефонних номерів — і Ваш номер ICQ, і логіни у PalTalk’е і в Skype. А так само запропонувати зв’язатися з Вами через Mail.Ru Агента. А так само поставити наихитрейший онлайн скрипт чату. Але як мінімум, зробіть сторінку з формою зворотного зв’язку, через яку серфер зацікавлений Вашими черв’ячками, міг би відправити Вам письмишко, не вдаючись до послуг різних поштових служб і клієнтів. Досвід показує, що даний вид зв’язку, принаймні, на поточний момент — найбільш затребуваний, так і зрозумілий (що важливо!) більшістю народу, на Ваш сайт забредающего.

І, нарешті, причина шоста, регулярна.

Вірніше, навпаки. Нерегулярне оновлення. А ще точніше — занедбаність вашого сайту. Скільки таких сайтів, мохом поросли, в Рунеті здобувається, і не злічити! Найцікавіше, що господарі сайтів тих, регулярно подовжують та хостинг та доменні імена оплачують. Але інформація на них найчастіше не змінюється роками. А даремно.

Заходиш інший раз на сайт. І зовні цікавий, і з навігацією зрозумілою, і за змістом цілком пізнавальний. Ось тільки читаєш новини двухлетнедавные, і починаєш сумніватися, а чи той це сайт, що потрібен мені зараз? Може, за два роки-то і технологія маринування черв’ячків змінилася? Та й нову породу черв’ячну вивели? Більш м’ясисту, так соковиту… І йдеш з такого сайту в пошуки більш свіженької інформації, на ті сайти, які якщо не щодня, то раз на тиждень викладають якийсь смажений фактик з життя черв’ячків в маринаді.

Ось такі шість основних причин, що не дають власнику сайту спокійно жити, та складати в скарбничку заповітну чесно тим сайтом зароблені грошові знаки різних кольорів і переваг.

Насправді, причин недієздатності Вашого сайту може бути безліч. Але він точно не виправдає надій Ваших, якщо не виконані всі ці шість правил:

1. Не визначена мета і головне завдання сайту.
2. Зовнішній вигляд сайту «ріже око» і він явно перевантажений різною графікою.
3. Навігація по сайту не структурована й незрозуміла, карта сайту відсутня.
4. Фактично відсутня оригінальний контент.
5. Немає навіть натяку на інтерактивність.
6. Сайт не оновлюється регулярно.

А тому, зібравшись вкластися у створення власного сайту, врахуйте все вищевикладене. Врахуйте, і застосуйте на практиці. Блискавичних результатів не обіцяю, але те, що віддача від Вашого сайту в такому випадку буде — гарантую.