Посилання, які ведуть безпосередньо до внутрішніх сторінок сайту, покращують його юзабіліті, так як на відміну від простих посилань, вони ведуть відвідувача безпосередньо до мети. Веб-сайти повинні використовувати глибокі посилання як можна частіше, і при цьому слідувати трьом правилам.

Деякі менеджери з інтернет-маркетингу просто не бажають, щоб їх сайти давали прибуток. Я роблю такий висновок, коли чую про те, як вони дзвонять в компанії, що володіють пошуковими серверами, і скаржаться на те, що відвідувачі з-за пошукових серверів потрапляють відразу на ту сторінку, що їм потрібна. На думку цих менеджерів найкраще було б, якби пошукові сервера приводили відвідувачів тільки на головну сторінку, і ні в якому разі не на внутрішні.

Компанія Ticketmaster навіть подала в суд на інші сайти, щоб заборонити їм публікувати посилання на конкретні сторінки, де відвідувачі можуть придбати квитки на конкрентное шоу. Слава богу, більшість сайтів цінують подібні прямі і «глибокі» посилання, і щедро платять за них по своїм програмам. Завдяки цьому інші сайти зацікавлені у створенні подібних посилань.

Ці сайти розуміють те, що показало наше дослідження юзабіліті е-комерції: через труднощі переходу з головної сторінки на потрібну 27% користувачів відмовлялися далі працювати з веб-сайтом (досліджено 20 веб-сайтів). У середньому, поліпшення юзабіліті комерційного сайту може підвищити кількість продажів на ньому в два рази. Так що, заборона на глибокі посилання може коштувати сайту чверті потенційних продажів, які б зробили відвідувачі, які прийшли з пошукових серверів. Ці відвідувачі, найкращі потенційні клієнти, так як вони прийшли за посиланням тому, що вони прямо зараз зацікавлені у вашому товарі. Втрачати їх — тільки собі в збиток.

Глибокі посилання покращують юзабіліті, тому що вони найбільшою мірою задовольняють потреби користувачів. Загальні посилання, як наприклад, посилання на головну сторінку компанії, менш корисні, ніж специфічні посилання, які ведуть відвідувача до конкретної статті або товару.

Коли в мережі з’являться ефективні пошукові сервера, все більше користувачів буде вдаватися до їх допомоги, щоб знайти посилання на конкретне, потрібне їм рішення, замість того, щоб починати свій пошук з головної сторінки компанії.

Як зробити глибоку посилання краще?

Веб-сайт подібний будинку з тисячею дверей: головний вхід — це лише один з безлічі способів потрапити всередину сайту. Хороший сайт повинен бути зроблений так, щоб люди, що прийшли на сайт іншим шляхом, відчували себе комфортно.

Ось три рекомендації, які дозволять вам покращити юзабіліті сайту для тих відвідувачів, які прийшли прямо на його внутрішню сторінку:

 • Повідомте користувачам, куди вони потрапили, і як вони можуть перейти на інші сторінки сайту. Для цього включайте в кожну сторінку наступні три елемента:
  • Назва компанії або логотип у лівому верхньому куті
  • Пряме посилання на головну сторінку
  • Засіб пошуку (краще всього — в правому верхньому кутку)
 • Зорієнтуйте користувача з місця. Повідомте йому, де він зараз знаходиться на сайті. Якщо у сайту ієрархічна инфомрационная структура, розміщуйте на старнице ланцюгову посилання. Розмістіть посилання на інші ресурси, які яким-небудь чином пов’язані з поточною сторінкою. Не засинайте відвідувача посиланнями на ресурси, які не пов’язані з даним контекстом.
 • Ніколи не вважайте, що відвідувач потрапив на цю сторінку, подолавши весь шлях від початку сайту. Цілком можливо, що він і не бачив тієї інформації, яку ви вказали на странцах верхнього рівня ієрархії.

Ось приклад третьої рекомендації: нещодавно мені довелося шукати плоский монітор на сайті одного продавця комп’ютерів. Я потрапив на сторінку з потрібним мені монітором через пошуковий сайт Google після того, як прочитав в одному журналі позитивний відгук. Потрапивши на сторінку, я ніяк не міг знайти посилання на характеристики монітора. Її ніде не було. Трохи пізніше я перейшов по ланцюгової посиланням на розділ, де виводився список всіх моніторів. І ось там-то я і знайшов документ з характеристиками, який був викладений у вигляді PDF-файлу. У цьому документі були наведені характеристики ВСІХ моніторів. Уже саме по собі це було неправильно. І ще гірше те, що цей документ був доступний тільки на сторінці розділу, а не на сторінці конкретного продукту.

Коли глибокі посилання не потрібні?

У деяких випадках глибокі посилання контрпродуктивні, так як певні сторінки не повинні бути доступні або не можуть бути використані, якщо користувач не побував на сторінках верхнього рівня ієрархії.

Ось приклад з мого власного сайту: на сайті є вправа, в якому я прошу читачів оцінити, наскільки покращився юзабіліті сайту BBC після редизайну. Вправа складається з двох частин:

 • перша сторінка, де показаний старий дизайн та перераховані проблеми
 • друга сторінка, де наводиться рішення цих проблем
 • Якщо ці переглянути сторінки в неправильному порядку, вправа втрачає сенс. Адже вже не має сенсу дивитися на старий дизайн, коли ви подивилися на те, які у нього є вади. Отже, будь-відвідувач, який глибокої посиланням на другу сторінку вправи, не отримає від вправи ніякої користі.

  Найпростіший спосіб заборонити пошуковому серверу індексувати певну сторінку, це помістити в елементі HEAD наступний тег:

  META NAME=»robots» CONTENT=»noindex»

  Пошукові сервера, якщо вони працюють за стандартом, повинні виключити цю сторінку з своїх баз.

  Якщо глибока посилання зроблена з непошукового сервера або з нестандартного пошукового сервера за допомогою скриптів можна заборонити доступ до сторінки, перевіряючи, чи користувач на сторінках верхнього рівня перед тим, як потрапити на цю сторінку. Однак, я не рекомендую цей спосіб, оскільки висока ймовірність того, що скрипт що-небудь неправильно зрозуміє і заборонить доступ до сторінки всім користувачам. Якщо чужий сайт настільки дурний, що дає посилання на потрібну сторінку, то напевно він настільки ж поганий, і у нього не так багато відвідувачів.

  Глибокі посилання — ваші друзі: вони швидше всього приводять відвідувачів до потрібної мети. Отже, для тих сторінок, куди користувачі не повинні попадати по випадковості, користуйтеся лише тегом «noindex».