У параграфі розглянемо види банерів, їхні недоліки, переваги та цілі, а також спробуємо прослідкувати загальні тенденції в баннероупотребительском справі. Питання, що стосуються роботи банерних мереж, участі в різних партнерських програмах, накручування банерних показів ми обійдемо стороною.

Словник комп’ютерної термінології визначає банер як рекламний малюнок. Насправді, це визначення морально застаріло років 7 тому.

Сьогодні на банерах побудована ціла індустрія: одні створюють і закривають банерні мережі, спекулюють як можуть на купівлі/продажу банерних показів, інші — банери роблять.

Появою банерів ми повинні бути вдячні американської телефонної компанії AT&T, яка в далекому 1994 році розмістила свій рекламний блок розміром 468×60 пікселів на сайті hotwired.wired.com.

Почнемо з простого і найбільш явного: банери бувають різних розмірів. Так як банери прийшли до нас із США, віддамо данину поваги і перерахуємо деякі американські формати (жирним виділено види, що одержали широке поширення в Росії).

[88×31] — Кнопочка — Застосовується для підвищення індексу цитування сайту і залучення нових відвідувачів. Діє за принципом: «Ми розміщуємо вашу кнопочку, ви розміщуєте — нашу». Існує також як оптимальний формат лічильника статистики

[75×75] — Кластер (шматочок, частка) — В Росії не застосовується, в США теж рідкість. Дуже зручний для кластерної графічної подачі інформації

[100×100] — Банер-квадрат (від англ. scuare banner) — Отримав широке поширення в другій половині 1999 року, не без участі RB2 Network. На відміну від кнопочки для підвищення індексу цитування не застосовується. Рекламний банер

[120×240] — Оптимальний варіант для реклами товарів, робіт, послуг.

[120×600] — Хмарочос (від англ. skyscraper) — В силу своєї форми використовується на сайтах з «тягнеться» дизайном. В основному, в новинних стрічках. Зручно підходить для реклами товарів, робіт, послуг

[150×80] — Вушко — Як правило, цей вид банера застосовується на сайтах околокомпьютерной тематики для анонсування новин

[160×600] — Великий хмарочос (від англ. wide skyscraper) — В Росії на використання цього формату ще ніхто не наважився. Якщо повісити такий баннер на свій сайт, можна бути впевненим, що ти — перший. Природно, рекламу на такому банері не помітити не можна (якщо дочекатися завантаження)

[180×150] — Прямокутник (від англ. rectangle) — Дуже рідкісний банерний формат, практично не застосовується. Не доріс до 200×300

[200×300] & [200×350] — Завдяки великому розміру і вазі не залишає іншої можливості, як використовувати себе тільки на великих інформаційних сайтах. Відмінно підходить для реклами. Використовується також на сайтах хостингових компаній для анонсування тарифних планів

[234×60] — Полубаннер (від англ. half banner) — З 2001 року скасовано банерної стандартизацією

[468×60] — англійською — full banner, російською мовою назви не має — «Улюблений» формат банерних мереж. Підходить для реклами чого-небудь або для інформування кого-небудь. Оптимальний, на думку автора, варіант

[600×90] — Хмарочос (від англ. skyscraper) — Застосовується в каталогах, пошукових системах, які прагнуть утримувати сайт в «одному вікні». Рекламний банер. Прикладом використання формату може послужити Яндекс.

Роздуми на тему

Необхідність мережі зачати новий формат банера обумовлена народженням нової концепції в дизайні сайтів. Наприклад раніше, коли хорошим тоном було умещение сайту в «одне вікно», використання банера 120×600 було неприйнятним, тому перевага віддавалася банерам 468×60. Сьогодні навпаки, популяризується дизайн «тягнеться» і широке застосування отримають витягнуті вертикальні банери.

Коли-небудь помре банерний формат 88×31. Покине мережу з двох причин: по-перше, веб-майстри, не соромлячись відвідувачів, можуть дозволити собі розмістити від 5 до 65 банерів на одній сторінці (це бажання викликане малими габаритами і вагою банера), роблячи окремо взятий банер шматком марною графіки. По-друге, цей банерний формат сам по собі непродуктивний. Інформації в ньому не багатьом більше, ніж просто текстової гіперпосилання. Якщо результат один, навіщо платити більше? Числа 88 і 31 належатимуть тільки лічильника статистики (це вже не банер).

Банери існують для різних цілей (які переслідують рекламодавці) і залежно від цього поділяються на: цільові, інформаційні, внутрішні, брендові.

Цільові — націлені на певну аудиторію користувачів мережі. Ідея цього типу полягає в залученні на сайт відвідувачів, зацікавлених у товарах, послугах чи інформації рекламодавця.

Інформаційні — інформують користувачів про товари, послуги чи майбутні події з тим, щоб викликати у них інтерес дізнатися про перерахованому більше.

Внутрішні — банери, посилання на сторінки сайту, на якому вони встановлені. Наприклад, банери на сайтах хостингових компаній часто несуть опис тарифних планів і ведуть до відповідних сторінок даного сайту.

Брендові — роблять впізнаваною торговельну марку рекламодавця, формують у користувача асоціацію між товаром і торговою маркою.

Крім того, інформація на банері представляється в різних форматах. Існує 4 типу: банер, побудований на flash; банер на основі растрової графіки GIF, GIF87a, JPG, pJPEG, PNG, JFIF); HTML-банер; java-банер.

Тенденції і факти

HTML-банер на сьогоднішній день поширений тільки у форматі 468×60. З іншого боку, веб-майстри в глибині душі розуміють, що замість кнопочки краще поставити просто текстову гіперпосилання та іноді так і роблять. Зменшується в інтернеті присутність банерів растрових, пріоритет віддається flash-банерів. Це і логічно, не може завжди бути вчора.

Що ще потрібно знати про баннеропроизводстве?

Клікабельність (CTR) — процентне співвідношення показів банера і кліків на нього. Але можна бути не знайомим з терміном клікабельність і робити ставку на візуальне запам’ятовування рекламованого. Приміром, автор ніколи не клікав на банер Яндекс-ігор, але тепер заснути не може і знає, що таке існує, це модно і знаходиться за адресою play.yandex.ru.

Немає формул, що описують успішність банера. Але є якості, володіючи якими, банер прагне бути корисним рекламодавцеві:

— Зрозумілість і простота;
— Ненав’язливість;
— Крапля глянцю;
— Родзинка в сценарії.

Процес створення банера — пошук оптимальної сукупності означених якостей.

Аксіома: малоймовірно дійти до необхідної сторінки в інтернеті, не з’ївши по дорозі кілька банерів.