Будь-який фахівець в області SEO скаже вам, що йому ніколи не буває нудно. Навіть якщо сьогодні сайт досяг висот у результатах пошуку, то завтра він може легко звідти вилетіти. А всьому виною злощасні апдейти Яндекса!

Апдейти пошукових систем

На думку багатьох фахівців в області SEO, просування сайту в пошукових системах схоже на вічні, ніколи не закінчуються «веселі старти». Навіть у свята, коли всі люди відпочивають ці «нелюдські» пошуковики постійно оновлюють результати ранжирування.

Тому і доводиться втомленим фахівців з SEO і власникам інтернет-ресурсів не спати, а «молитися» великому пошуковику, щоб він не викинув їх сайти з вершини видачі. Все це відбувається завдяки апдейта Яндекса:

Апдейти Яндекса або коли в інтернеті наступний шторм

Під апдейтом в SEO прийнято розуміти оновлення баз даних пошукової системи шляхом включення до неї нових елементів (нових або оновлених веб-сторінок). Це призводить не тільки до додавання, але й до «пересортировке» ресурсів в пошуковій видачі. Тобто відбувається оновлення кешу пошуковика. Саме завдяки цьому змінюються результати індексування сайтів.

Тобто, якщо сьогодні ваш сайт був в першій десятці пошукової видачі, то після апдейта пошуковика він може звідти вилетіти.

Пошукові роботи постійно «шерстять» простори інтернету в пошуках нових і оновлених сайтів або сторінок. Всі нові елементи та зміни до старих вони фіксують в своєму кеші. Потім в певний момент відбувається оновлення бази даних пошукової системи і, як наслідок, чергове ранжування.

Елементи, які оновлюються:

  • Нові посилання;
  • Новий контент (текстовий);
  • Зміни на вже проіндексованих сторінках.

Особливості апдейта в Яндексі

Апдейти Гугла проходять часто, а тому не є чимось несподіваним. Набагато складніше йде з оновленням бази даних Яндекса. При апдейте цієї пошукової системи враховується відразу кілька параметрів.

Тому «оновлення пошуковика» можна поділити на кілька фаз:

  • Оновлення даних про текстовому вмісті веб-сторінок – цей етап називається текстовий апдейт;
  • Оновлення даних про ссылочном вмісті – враховуються всі нові посилання та оновлення старих, які розташовані на сторінках сайтів, що індексуються.

Найчастіше обидві фази оновлення (текстовий і посилальний апдейт) відбуваються одночасно. Але це не означає, що розміщена вчора вночі стаття вже сьогодні буде включена в результати пошуку. Все трохи складніше. Якщо вірити статистиці, то період між двома оновленнями Яндекса становлять від 3 до 10 діб.

Цей часовий проміжок варто враховувати при перевірці індексації сторінок свого сайту.

Апдейти Яндекса або коли в інтернеті наступний шторм

Але такі обмеження накладаються не на всі види інтернет-ресурсів. Щодня оновлюються бази Яндекса, що стосуються новинних ресурсів і блогів. А також всі ті сайти, які часто розміщують нові матеріали і коментуються. Інших ресурсів залишається лише чекати чергового глобального апдейта.

Інші види апдейтів Яндекса

  • Апдейт видачі – оновлення результатів видачі пошукової системи. Тобто відбувається зміна позицій сайтів. Є остаточним етапом процесу ранжирування. Апдейт видачі настає після того, як пошуковим роботом зібрані всі дані про нових і змінених посиланнях, текстовому контенті ресурсів, і занесені в базу даних пошукової системи. На підставі цієї інформації відбувається формування списку результатів пошуку, який видається у відповідь на користувальницький запит. Оновлення списку відбувається не так часто (в середньому раз на місяць). Але передбачити його точну дату неможливо.

Для позначення ступеня змін відбулися в пошуковій видачі використовується термін «шторм». Він показує ступінь зміни пошукової видачі в процентному співвідношенні до попереднього списку. Сильним вважається апдейт пошукової видачі в 25-40%.

Якщо показники шторму перевищують 40%, то можна говорити про зміну алгоритму формування списку результатів пошуку (ранжирування).

Апдейти Яндекса або коли в інтернеті наступний шторм

  • Апдейт тематичного індексу цитування (ТІЦ) – самий довгоочікуваний для тих, хто заробляє на продажу посилань. Відбувається «переоцінка» тематичних посилань, які ведуть на ваш ресурс. Негласно апдейт ТІЦ ділять на два етапи: кнопковий і тулбарный.

Під кнопковим передбачають зміну показників ТІЦ на кнопці індексу цитування Яндекса. Він є найбільш точним і відбувається в першу чергу:

Апдейти Яндекса або коли в інтернеті наступний шторм

Тулбарный апдейт ТІЦ – це зміна показань параметра в панелі інструментів для браузера від Яндекса. Він настає пізніше, ніж кнопковий апдейт.

У Google аналогом ТІЦ є PageRank (PR). Але на відміну від ТІЦ оновлення PR відбувається набагато рідше. Тому він показує популярність ресурсу (веб-сторінки) в реальний момент часу не зовсім точно.

Коли Яндекс проведе наступний апдейт?

Новий текстовий матеріал, опублікований на сайті, потрапляє в кеш Яндекса в середньому після двох апдейтів (текстових). За часом цей процес займе приблизно від 8 до 14 днів.

Після першого оновлення Яндекс запам’ятовує новий контент. Якщо після другого в ньому не відбулося серйозних змін, то текст потрапляє в результати пошукової видачі. На швидкість текстового апдейта також впливає обсяг нового матеріалу і складність структури конкретного сайту.

Чим більше за обсягом нові матеріали і чим складніша структура побудови конкретного ресурсу, тим більше часу займе процес переіндексації.

Трохи простіше йде справа з передбаченням наступного поновлення ТІЦ. Передбачається, що значення загального ТІЦ всіх ресурсів в Яндексі є точною величиною, і майже не змінюється. Тому при апдейте ТІЦ йде лише його перерозподіл. Відбувається воно 1-2 рази на 30-60 днів.

Як бачите, точно сказати, коли Яндекс зробить черговий апдейт, не може ніхто. Але ймовірно це можна передбачити шляхом аналізу дат попередніх оновлень. Для цього можна скористатися спеціалізованими сервісами:

  • seobudget.ru – на сайті у вигляді таблиці представлені точні дати апдейтів Яндекса за попередні періоди. А внизу наводяться дати передбачуваних оновлень відразу по двох найбільш популярним пошуковим системам:

Апдейти Яндекса або коли в інтернеті наступний шторм

  • tools.promosite.ru – ще один сервіс. Відрізняється великою кількістю аналітичних даних по оновлень, представлених у вигляді графіків. Крім того даний ресурс може похвалитися найбільш точною системою інформування про апдейта Яндекса. Перевірка відбувається з частотою раз в 3 хвилини!

Апдейти Яндекса або коли в інтернеті наступний шторм

Скориставшись цими аналізаторами апдейтів, можна приблизно визначити, коли наступного разу буде штормити «Яшу». І хоч якось підготуватися до цього, нехай навіть лише морально.