Оскільки всесвітня павутина (WWW) прагне до того, щоб стати універсальною інформаційної середовищем, необхідно враховувати ряд факторів, що роблять веб доступним для кожного. На сьогоднішній день велика кількість телевізійних програм, більшою мірою західних, надають субтитри (засоби перегляду для глухих), споруди зроблені доступними для пересуваються за допомогою інвалідних візків, люди з ослабленим зором мають можливість прослуховувати книги і журнали. В рамках світових тенденцій настав час впритул застосовувати ті ж принципи в Web-будівництві.

Доступність інформації (Accessibility) — кому це потрібно?

Забезпечувати доступність просто означає забезпечувати деяку гнучкість інтерфейсу, щоб задовольняти потребам і перевагам кожного користувача. У контексті Internet, доступність робить і комп’ютерну технологію впринципі, і ресурси Internet зокрема, корисними для більшої кількості людей, ніж інакше могло б бути. Ми потребуємо доступності Internet, бо це розширює потенційну аудиторію веб-сайтів на мільйони користувачів, яким потрібні альтернативні рішення для використання коштів перегляду.

Але навіть при розробці для людей, позбавлених будь-яких фізичних чи розумових недоліків, але зачіпають питання юзабіліті, застосування універсальних принципів проектування допоможе:

 • Зводити до мінімуму стомлюваність
 • Збільшувати швидкість обробки інформації
 • Верстати без помилок
 • Знижувати час ознайомлення для роботи з вашим сайтом для всіх користувачів

Існує багато способів зробити ваш дизайн більш доступним і простим у використанні для кожного.

Вивчіть спеціалізовані керівництва

5 травня 2000, Консорціум Всесвітньої павутини (W3C) Web Accessibility Initiative видав Web Content Accessibility Guidelines 1.0, відомий як WCAG. WCAG був реалізований на багатьох сайтах і може використовуватися дуже ефективно при розробці сайту, доступного як можна більшій кількості користувачів.

Content Accessibility Guidelines визначили цілий ряд пріоритетів:

 • Забезпечте еквівалентну альтернативу звукового і візуального наповнення сайту
 • не покладайтеся тільки на колір (використовуйте також інші способи виділення інформації)
 • правильно використовуйте HTML-розмітку і таблиці стилів
 • Роз’яснюйте використання природної мови
 • Створюйте правильно відображаються сторінки
 • Переконайтеся, що сторінки, що використовують нові технології, відображаються коректно
 • Передбачайте контроль з боку користувача для елементів, часто змінюваних з часом
 • Гарантуйте безпосередню доступність впроваджених користувальницьких інтерфейсів
 • Дизайн повинен бути максимально незалежний від пристроїв, на яких він відтворюється
 • Використовуйте проміжні рішення
 • Використовуйте W3C технології та рекомендації
 • Забезпечуйте грамотну контекстну і орієнтаційну інформацію
 • Забезпечуйте чіткі навігаційні механізми
 • Гарантуйте ясність і простоту документів

Зробіть це самостійно

Тепер, як ви можете переконатися в тому, що ваш Сайт дійсно доступний? Ви читали рекомендації, впевнилися, що ви дослухалися до порад професіоналів настільки уважно, наскільки це взагалі можливо, але як ви можете перевірити це? Ми пропонуємо вам кілька пунктів, по яких ви зможете виконати таку перевірку.

По-перше, Ви можете перевіряти сайт самостійно:

 • Вимкніть графіку
 • Вимкніть звуки
 • Перевірте контрастність співвідношень кольору, перегляньте сторінку в монохромний (чорно-білому режимі градацій сірого)
 • Вимкніть CSS
 • Вимкніть скрипти, аплети та інші програмні об’єкти
 • Використовуйте найбільший розмір шрифту, допустимий в браузері
 • Змініть розміри вікна браузера
 • Виділіть весь текст, скопіюйте його в простий текстовий редактор — з метою переконатися, що текст у цілому зберіг зміст

Як тільки ви зробили все, щоб оптимізувати ваш сайт самостійно, ви можете спробувати використовувати автоматизовані інструменти для перевірки доступності. Є цілий ряд безкоштовних і зручних у використанні інструментальних засобів, якими ви можете скористатися, щоб протестувати ваш проект на відповідність Accessibility Guidelines.

Bobby

Web Content Accessibility Guidelines пояснює, як робити мультимедійний вміст, деякі зображення і відео більш доступними для широкої аудиторії, і Bobby перевіряє результати рівня доступності, описані в цих рекомендаціях.

Bobby надає автоматичну перевірку тільки для обмеженого числа проблем accessibility. Зокрема, цей інструмент корисний для створення альтернативного тексту до картинок і тестування неохайного HTML-коду. Але для того, щоб переконатися, що сайт дійсно доступний для всіх користувачів, потрібна більша кількість критеріїв.

Зокрема, Bobby не може оцінити сайт на послідовність розміщення, простоту навігації, забезпечення змістовної і орієнтаційної інформації, або ж використання чистого і простого для розуміння мови. Однак при цьому програма проконтролює такі речі, як візуалізацію вашого сайту без графіки і великої кількості кольорів, при різних дозволах, з використанням різних розмірів шрифту і через текстовий браузер.

Також Bobby генерує грандіозний звіт, що складається переважно з рекомендацій по проведенню автором сайту ручних перевірок (рекомендації дійсністю здебільшого можуть виявитися не потрібними).

A-Prompt

A-Prompt — автономний інструмент, розроблений фахівцями університету Торонто. Веб-тестери встановлюють програму локально на комп’ютері і визначають, яку сторінку вони хотіли б перевірити. Тестировщику пропонується послідовно відповісти на ряд питань, що задається майстром програми, після чого користувач отримує виправлений файл і може модифікувати свою сторінку відповідно рекомендаціям програми. Однак хоча — A-Prompt і пропонує свої рекомендації на підставі оголошених принципів, реально зміни у файлі робляться самим розробником, тобто користувач цієї програми повинен не слабо розуміти основні принципи Accessibility.

LIFT Online

LIFT Online (UsableNet, 2000) — коренева технологія семантичного аналізу, що об’єднані в пакет з декількох моделей UsableNet, орієнтованих для різних потреб розробників і тестерів.

Перший реліз вийшов у Квітні 2000 року і представляв з себе аналізатор usability, однак як і слід було очікувати в ході розвитку пакету протягом останнього року в програму було включено сервіс тестування accessibility. По суті Lift представляе собою програму для аналізу веб-документів різними способами і для різноманітних цілей.

Триальна інтернет-версія пакету доступна з домашньої сторінки UsableNet, за допомогою неї ви зможете протестувати п’ять сторінок, пов’язаних з вказаними вами url (однак ви можете повторювати цей процес з різними url стільки разів, скільки вам потрібно).

LIFT також доступний для покупки як утиліта Macromedia Dreamweaver; в цьому випадку до меню Dreamweaver додається сервіс перевірки на accessibility, що може бути дуже зручно для розробників.

508/W3C Комплект інструментів Accessibility для Macromedia Dreamweaver і Dreamweaver UltraDevDev

Це безкоштовна надбудова надається UsableNet і пропонує розробникам можливість перевірити індивідуальні сторінки або навіть повний сайт у відповідності з розширеним набором рекомендацій по accessibility.

508 Accessibility Suite пропонує великий комплекс тестування, типу того ж LIFT ONLINE. Можливо найбільш істотним сервісом програми є можливість скористатися перевагами середовища розробки Dreamweaver, щоб вказати веб-дизайнеру або розробника на те, що певні місця на сторінці потребують перегляду.

The Wave

The Wave — інструмент, який допомагає розробникам виконати ті завдання, які вимагають людського судження (наприклад, «робити для цього зображення функціональний текстовий еквівалент, що міститься в аттрибуте alt елемента img?…» або «чи Має сенс такий порядок тексту?»).

Деякі можливості The Wave:

 • Відображає текст ALT зображень, і підсвічує області на сторінці для порівняння з зображеннями.
 • Підсвічує активну рядок коду + ставить стрілку на панелі зліва.
 • Якщо можливо — показує HTML-еквівалент для аплетів.
 • Виконує автоматичну перевірку (помічені упущення або підозрілий alt-текст).

Однак на сьогоднішній день його функціональні можливості далекі від того, щоб охопити всі контрольні точки accessibility.

HTML та CSS валідатор

HTML Validator і CSS-Validator від W3C особливо корисний для просунутих користувачів. Ці безкоштовні інструментальні засоби не перевіряють документи на спірні з т. зору accessibility проблеми; скоріше, вони перевіряють коректне використання HTML та CSS.

Це головним чином корисно для тих дизайнерів і розробників, які знають HTML і CSS, але вважають не зайвим використовувати методи, які допомагають удосконалити accessibility. HTML та CSS валідатори допомагають визначити некоректне кодування і пропонують можливі рішення.

Accessibility — просто, легко і зручно

Доступність з деяких пір перестала бути ненав’язливим сервісом — тепер це невід’ємна частина процесу розвитку Web. Перевірка правильності повинна включити комбінацію автоматизованих та ручних перевірок.

Інструменти для автоматичної перевірки шукають очевидні проблеми з доступністю сторінки, в той час як методи ручної перевірки як правило звертаються до послідовності і безперервності змісту. Але у всіх випадках кінцева мета полягає в тому, щоб зробити інформацію доступною для якомога більшої кількості користувачів, і, відповідно, потенційних клієнтів. Однак не дозволяйте правилами ставати перешкодою в отриманні необхідної користувачам інформації і по можливості позбавте їх від інформації, яку вони не запитували.