Витративши кілька тижнів (а може й місяців) на планування, ви нарешті закінчили створення сайту. Він ідеальний і готовий до запуску. Однак дещо ще потрібно зробити.

Пам’ятайте золоте правило: контроль якості важливіше всього. Контроль якості передбачає, що ви ставите себе на місце користувача, щоб упевнитися в тому, що його досвід роботи з вашим сайтом виявиться позитивним. Своєчасна перевірка істотно поліпшить роботу вашого ресурсу в цілому і збільшить ступінь зручності при роботі з ним.

Контроль якості деталі вирішують все. Відвідувач може піти з вашого сайту навіть з-за орфографічної помилки, важко читаного тексту або непрацюючою посилання. Як би вам ні хотілося швидше запустити свій проект, витрачати додатковий час на те, щоб впевнитись у тому, що все працює – аж до найдрібнішої деталі.

Якщо ви не працюєте на величезну корпорацію, в якій є цілий відділ для перевірки якості, зберіть свою власну команду, яка допоможе вам з тестуванням. Зверніться до друзів або членів вашої сім’ї з проханням пройтися по сайту (моя мама завжди з радістю допомагає мені в цьому!). Нехай кожен у вашій команді досліджує сайт і дасть вам пораду щодо того, що варто покращити.

Варто зауважити, що в ідеалі контроль якості повинен бути частиною постійного процесу підтримки сайту. Про це потрібно пам’ятати при плануванні дизайну сайту й складанні контенту для нього. Якщо ви виявите більшість проблем і зможете вирішити їх заздалегідь, вам доведеться докладати менше зусиль для цього в майбутньому. Однак навіть якщо ваш сайт вже запущений, ніколи не пізно перевірити чи все працює так, як повинно.

Нижче ви знайдете список з 8 кроків, які допоможуть вам правильно провести контроль якості:

 • Почніть з вмісту
  Досить ваш сайт надійний, представлена на ньому інформація точна, чи не порушує вона авторські права і не містить помилки? Чи зберігаєте ви єдиний стиль письма і відповідає контент брендінгу вашої компанії?

  Якщо інформація на вашому сайті оновлюється часто, переконайтеся, що ви здійснюєте повну перевірку нового матеріалу кожен раз. При заході відвідувача на сторінку у вас є всього пара хвилин, щоб справити на нього враження. Не варто ризикувати своєю репутацією за кількох помилок або неточної інформації.

 • Лапки відкриваються, лапки закриваються

  Завжди посилайтеся на джерело інформації. В іншому випадку вас звинувачувати в поганому тоні, а то і в плагіаті. Те ж правило діє і для ілюстрацій. Не додавайте до себе на сайти зображення, знайдені в Google, не отримавши на це дозвіл.

  Ви повинні завжди використовувати власні знімки, або купувати їх чи домовлятися про використання з авторами.

 • Бачать значить вірять

  Витративши багато часу на підготовку контексту для вашого сайту, переконайтеся, що ваші відвідувачі зможуть легко прочитати текст і переглянути всі зображення. Перевірте, що всі шрифти досить великі і добре видно. Колір і контраст теж мають велике значення при сприйнятті тексту, тому їм варто приділити окрему увагу.

  Якщо вашою цільовою аудиторією є люди похилого віку, зробіть текст побільше.

 • Навігація на сайті

  Досить легко переміщатися по вашому сайту? Переконайтеся, що відвідувачі розуміють, в якому напрямку вони повинні рухатися, потрапивши на ваш сайт.

  Навігація на сайті повинна бути простою, а ваші користувачі (кожен з яких може стати клієнтом) повинні легко знаходити необхідну інформацію.

  Найкращий спосіб оцінити навігацію на вашому сайті — це задатися питанням, чи можна ще скоротити кількість кроків для виконання цільової дії. Цей процес повинен бути легкий і приємний для користувача; він повинен бути схожим скоріше на цікаве подорож, ніж на полювання за скарбами.

 • Технології

  Завжди перевіряйте роботу вашого сайту в декількох браузерах. Більшість сайтів виглядають по-різному в різних браузерах, так що варто перевіряти у всіх: в Safari, Firefox, Chrome і Internet Explorer.

  Заодно можна упевнитися, що ваш сайт виглядає і функціонує однаково добре при різних розширення екрану і на різних пристроях – від iPhone і Droid до планшетів, ноутбуків і настільних ПК.

 • Не заганяйте користувача в глухий кут

  Перевіряйте роботу всіх елементів на вашому сайті. Переконайтеся, що всі посилання і кнопки клікабельні і ведуть відвідувача за правильною адресою. Ніщо так не дратує користувача, як безуспішні спроби перейти кудись.

  Зробіть так, щоб вашим користувачам доводилося докладати мінімум зусиль, щоб знайти те, що вони шукають, і не ризикуйте втратити їх. Переглядайте кожне відео від початок до кінця, щоб переконатися, що все працює правильно.

 • Попросіть залишити відгук

  Залучайте ваших користувачів до проведення контролю якості. Попросіть їх надати відгук у відділ по роботі з клієнтами і в відділ підтримки або запропонуйте заповнити форму на сторінці з вашими контактами.

  Таким чином, будь-які помилки можуть бути помічені й виправлені завдяки тим багатьом користувачам, які (сподіваюся!) побачать ваш сайт. До того ж думка відвідувачів – це найкращий джерело ідей щодо покращення сайту. Їх коментарі завжди об’єктивні і тому незамінні.

 • Зберігайте історію правок

  Створіть базу в Excel і записуйте туди всі повідомлення про помилки. Основними полями зробіть Пріоритет та Опис проблеми. Опис має бути максимально наочним: де та коли була виявлена проблема дії, які призвели до появи цієї помилки.

  Призначте людини, який буде виправляти неполадки і відслідковувати подальшу роботу даної ділянки сайту. Складіть розклад перевірок зі статусами виправлень і виконуваної роботи, щоб уникнути повторення даної проблеми в майбутньому.

 • Тільки після закінчення повної перевірки, ваш сайт може вважатися готовим до запуску. Прагнучи до досконалості, не забувайте, що в Інтернеті правити матеріал можна і після запуску проекту, а подальша перевірка, в тому числі вашими відвідувачами, може здійснювати протягом його подальшої роботи, через тижні і місяці.

  Про автора: Рейчел Олштейн, Помічник директора освітньої організації «Яхэль». Разом з чоловіком Рейчел заснувала студію ORA Web Design в 2012 році, з метою надати послуги веб-дизайну для середнього і малого бізнесу за доступними цінами.

  Дана стаття підготовлена командою проекту Сайтобудування від А до Я, за підтримки нашого партнера — конструктора сайтів Wix.