Навряд чи хтось зможе точно відповісти на питання про те, коли саме з’явилася SEO-оптимізація. Очевидно те, що вона існувала з моменту появи інтернету, просто була представлена в різних формах. SEO розшифровується як Search Engine Optimization або оптимізація під пошукові системи.

Термін SEO існує близько 25 років. Сьогодні ми хочемо провести короткий курс історії Google.

Пошукові системи Google

Перший пошуковик з’явився практично з появою інтернету, в 1990 році. Він бере свій початок зі шкільного проекту Archie, в рамках якого була представлена платформа, здатна індексувати, архівувати і поширювати FTP-файли.

Наступним в історії був представлений в 1992 році Gopher, що грунтується на гипертекстной парадигмі. Слідом за ним був запущений Wandex – перша пошукова система, яка вміє сканувати веб індексувати сторінки. Також вона пропонувала можливість пошуку по проіндексованим сторінкам. Google, Yahoo почали з’являтися вже після 1998 року.

У міру вдосконалення та розвитку пошукових систем, розвивалася і SEO-індустрія. Передумовами до цього стали конкретні вимоги до форматування та оформлення індексованих сторінок, відповідність яким дозволило б простіше знаходити сторінки з ключовими словами. На зорі розвитку першопрохідці в області оптимізації влаштовували зустрічі, на яких ділилися досвідом та власними знахідками. Наприклад, у 1995 році Джон Одетт відкрив власну компанію Multi-Media Marketing Group (MMG). Вона випустила онлайн-книгу Oregon, присвячену маркетингу. Всього було продано більше 4000 копій за $30.

Така популярність надихнула Джона Одетта найняти ще кількох SEO-піонерів, включаючи Маршала Симмондса і Деррека Уїллера. Разом вони вирішили допомагати іншим компаніям просувати мультимедійні проекти в інтернеті. Їх ентузіазм з часом трансформувався в онлайн-газету I-Search Internet Marketing, яка зуміла зібрати понад 20 000 передплатників. У команді Джона Одетта також був Денні Салліван, який відповідав за навчання інших членів команди. Приблизно в цей час і виник термін Search Engine Optimization.

На самому початку група першопрохідців намагалася оцінити важливість і потенціал пошукового просування сайтів, і необхідність їх правильної оптимізації. Всі сили були спрямовані на те, щоб допомогти сайтів займати більш вигідні позиції у видачі пошукових систем і залучати більше трафіку. Все дійшло до того, що сьогодні ми не спостерігаємо великої різниці між оптимізацією під пошукові системи і пошуковим маркетингом.

Винахід пошукової системи Google

Google представляє собою американську багатонаціональну технологічну компанію, що спеціалізується практично на всьому, що пов’язано з інтернетом. Історія створення Google починається в 1998 році. Два кандидата наук з Стенфордського університету Ларрі Пейдж і Сергій Брін, заснували компанію 4 вересня 1998 року. Але все почалося зі студентської дослідницької роботи.

У цей час більшість пошукових систем ранжирували сторінки і проіндексовану інформацію на основі кількості згадувань ключових слів. Ларрі Пейдж і Сергій Брін представили нову технологію, отримала назву PageRank, яка вміла аналізувати взаємовідносини між різними сайтами.

В рамках нової технології, показник цінності сторінок формувався не тільки на основі кількості ключових слів, але і кількості інших сторінок і сайтів, що посилаються на оцінювану сторінку. Спочатку компанія називалася BackRub, після чого була перейменована в Google.

Одним з переваг такої назви стала можливість використовувати скільки завгодно літер О, маючи на увазі те, що пошукова система здатна запропонувати користувачам величезні обсяги інформації. У перший час Google функціонував на субдомені сайту Стенфордського університету, а виділене доменне ім’я було зареєстроване лише в 1997 р.

Оновлення алгоритмів Google

Виявляючи недоліки, команда Google почала вдосконалювати існуючі алгоритми і створювати нові. Результати цієї роботи ми сьогодні називаємо оновленням алгоритмів Google. Кожен раз, коли компанія стикалася з уразливими, всі сили спрямовувалися на те, щоб виправити їх, поліпшити результати пошуку, підвищивши релевантність і якість видаваної інформації.

Приміром, одне з останніх оновлень алгоритму спрямовано на адаптацію сайтів під мобільні пристрої. Це оновлення отримало неофіційну символічну назву Mobilegeddon. Оновлення та переробка пошукових алгоритмів почалася в 2003 році, і триває донині.

Нижче наведена історія оновлень алгоритмів Google c 1998 року:

Рік Зміни/Виправлення
2003 1. Більше уваги якості вхідних посилань.
2. Санкції за перелінковку сайтів, що належать одному власнику, а також приховані посилання і тексти.
3. Загальне поліпшення інфраструктури індексування.
4. Санкції для сайтів, які спочатку створювалися на насичення ключовими словами і за чорні методи просування (Black hat SEO).
2004 1. Одне з двох головних оновлень передбачало покарання за приховані тексти, насичення ключевиками і метатегами.
2. Розширення індексування і запуск LSI (Latent Semantic Indexing).
2005 1. Санкції за підозрілі посилання.
2. Історія компанії Google включає в себе розвиток системи розпізнавання дубльованих посилань, а також неканонічних URL-адрес.
3. Поява персоналізованого пошуку, в рамках якого враховується історія пошуку користувачів.
4. Санкції за взаємний обмін посиланнями, зразкові ферми, а також за платні посилання.
5. Оновлення, яке регламентує обробку канонічних URL-редиректів.
2006 1. Крім вдосконалення представлених раніше механізмів, основне оновлення передбачало зміна в системі допоміжної індексації та фільтрації сторінок.
2007 1. Можливість виводити відео, новини, картинки, а також локальні результати в традиційних пошукових ведучих.
2. Оновлення, відоме як buffy, торкнулося механізм видачі окремих результатів пошуку.
2008 1. Випущено оновлення Dewey без яких-небудь серйозних змін в процедурі індексування.
2009 1. Google випустила велике оновлення для пошукових результатів у реальному часі. Наприклад, інформація з Google News, Twitter Feeds інтегрувалися в новинну стрічку в режимі реального часу.
2010 1. LBC перетворюється в Places (Google Місця), що дозволяє здійснювати пошук з прив’язкою до місця розташування.
2. Санкції для низькоякісних сторінок, ранжируемых по довгих пошуковим запитам.
2011 1. Google запускає нову систему індексування. Система була перероблена на 50%.
2. Випущено оновлення Panda, спрямоване на виявлення та покарання ферм контенту сайтів, призначених для наповнення рекламою і т. д.
2012 1. У пошукову видачу включені профілі і дані з Google+.
2. Випущено оновлення Penguin, спрямоване на боротьбу з ссылочными схемами, зловживанням ключовими словами.
3. Включення в результати пошуку релевантних фактів і картинок.
2013 1. EMD або exact matched domains (домени з точним відповідністю пошуковому запиту) переживають істотні втрати позицій в пошуковій видачі. Так як раніше відповідність дозволяло навіть низькоякісним сайтів займати хороші позиції у видачі.
2. На перший план виходить контент, найкраще відповідає запитам користувачів.
3. Виходить оновлення Hummingbird, в якому Google приділяє увагу повноцінним пошуковим запитам і робить акцент на високоякісному контенті.
2014 1. Випускається оновлення Pigeon, що включає в себе зміни в основних алгоритмах і в механізмах обробки локальних результатів пошуку
2. Оновлення HTTP/SSL, в рамках якого переваги отримують сайти на основі HTTPS.
3. Одна із змін передбачає виключення зазначення авторства зі сторінок пошукової видачі.
2015 1. Google починає приділяти більше уваги сайтів, оптимізованим під мобільні пристрої.

Останні оновлення Google і прогнози на майбутнє

Всю історію розвитку Google фокусувалася на високоякісному контенті, і постійно намагалася поліпшити досвід взаємодії з користувачем. Але якщо проаналізувати аспекти недавніх оновлень і спробувати спрогнозувати майбутні, то може вийти наступне:

 • Panda: одне з найбільш значних оновлень 2011 року, за яким послідувало кілька не менш значущих. В рамках даного оновлення під санкції потрапили сайти з низькоякісним контентом. Panda було включено в алгоритми ранжирування. Це означає, що дане оновлення буде удосконалюватися в майбутньому. Для SEO-маркетологів це означає необхідність публікувати контент більш високої якості, який максимально релевантний пошуковим запитам і потребам користувачів.
 • Penguin: оновлення було випущено в 2012 році. Воно спрямоване на підвищення якості контенту, а також на поліпшення зовнішнього вигляду результатів пошуку. Google почала враховувати якість посилаються ресурсів. Тепер не кількість, а якість зворотних посилань впливає на ранжирування сайту. Кілька згадок на якісних і відомих ресурсах дадуть сайту більше користі, ніж тисячі посилань зі спам-ресурсів або неякісних сайтів.
 • Hummingbird: поліпшення семантичних здібностей пошукової системи. Деякі використовували Google неординарним способом, як ніби спілкуючись з одним в реальному житті. На цьому тлі пошуковий алгоритм був навчений розпізнаванню контексту пошукових запитів. Отже, контент-маркетологам довелося змінити підхід до підготовки матеріалів. Це означає, що в майбутньому контент піде від банального входження ключових слів, повинен буде нести користь і бути зрозумілим читачеві.
 • Mobile Update: останнє велике оновлення змусило власників сайтів масово адаптувати ресурси під мобільні пристрої.
 • Quality update: набагато менше уваги привернуло оновлення, спрямоване на поліпшення якості сайтів і контенту. Під штрафні санкції потрапили сайти, напхані рекламою. Дивно, що оновлення торкнулося платформ, на яких публікується багато контенту, що створюється самими користувачами (наприклад, HubPages). Суть алгоритму полягає в тому, що контент повинен бути об’ємним і нести користь читачеві.
 • Rank Brain: у 2015 році також було випущено оновлення, преобразовавшее пошуковик в подобу штучного інтелекту, здатного до самонавчання. Тепер для виведення результатів задіюється історія пошуку та механізм прогнозування подальших дій користувача. Це допомагає Google давати більш точні відповіді.

Легальні способи SEO-просування

Яким же чином сьогодні оптимізувати власний сайт під пошукові системи? Вивчивши історію веб-пошуку Google, ми намагалися виділити найбільш ефективні кроки:

 • Створюйте високоякісний контент, який буде унікальним і релевантних запитам читачів.
 • Не намагайтеся штучно насичувати тексти ключовими словами.
 • Оптимізуйте сайт під потреби відвідувачів. Зробіть так, щоб кожен користувач залишився задоволеним досвідом взаємодії, і міг без праці знайти потрібну інформацію.
 • Враховуйте швидкість завантаження сторінок і зовнішній вигляд сайту.
 • Оптимізуйте сайт під мобільних користувачів.
 • Намагайтеся не купувати зворотні посилання, а заробляти їх якісним контентом.

Кожен рік історії розвитку Google ми стаємо свідками істотних перетворень у роботі пошукових систем, з-за яких деякі сайти втрачають свої позиції буквально за ніч. Ймовірно, тільки такими жертвами можна довести механізми пошуку до ідеалу. Google приділяє увагу високій якості контенту, а не намаганням догодити пошукового алгоритму. Маркетологам, в свою чергу, слід зосередитися на створенні якісного контенту і позбутися від наслідків ранніх спроб просунути сайт всупереч вимогам пошукових систем.

Переклад статті «25 Years of Search Engine Optimization History» був підготовлений дружною командою проекту Сайтостроение від А до Я.